Seminaria międzynarodowe

KULTURY PAMIĘCI

O II WOJNIE ŚWIATOWEJ I HOLOKAUŚCIE: POLSKA, BIAŁORUŚ, NIEMCY
POLSKO-NIEMIECKO-BIAŁORUSKIE SEMINARIUM DLA STUDENTÓW

Termin: 10.12.-16.12.2017, MDSM Oświęcim, Kraków

O II WOJNIE ŚWIATOWEJ I HOLOKAUŚCIE: POLSKA, BIAŁORUŚ, NIEMCY
POLSKO-NIEMIECKO-BIAŁORUSKIE SEMINARIUM DLA STUDENTÓW
Termin:
10.12.-16.12.2017, MDSM Oświęcim, Kraków
Organizatorzy:
MDSM Oświęcim, Pracownia Historii w Mińsku, Bayerischer Jugendring K.d.ö.R w Monachium
Info:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Kultury pamięci o II wojnie światowej i Holokauście: Polska, Białoruś, Niemcy

Po zakończeniu zimnej wojny i otwarciu archiwów w obrębie europejskich wspólnot pamięci umacniają się asymetrie i granice. Jak można je pokonać, a z podzielonej europejskiej pamięci uczynić integrującą i wspólną kulturę pamiętania? Trzydziestu studentów z Polski, Białorusi i Niemiec zajmowało się tą kwestią podczas seminarium Kultury pamięci o II wojnie światowej i Holokauście: Polska, Białoruś, Niemcy, które odbyło się w MDSM Oświęcim w dniach 10.-16.12.2017. Tematami naszej pracy była polityka okupacyjna w Polsce, los europejskiej społeczności żydowskiej, geneza i funkcje KL Auschwitz, recepcja II wojny światowej i Holokaustu oraz ranga tych wydarzeń w prywatnej i narodowej kulturze pamięci. Seminarzyści zastanawiali się nad pytaniami: Czy lepiej pamiętać, czy zapominać? Czy kultura pamięci oznacza koncentrację na przeszłości i przesłania przyszłość? Jak zmienia się kultura pamięci w społeczeństwach wielokulturowych? Czy narodowa kultura pamięci utrudnia stosunki transnarodowe? Dwa dni projektu studenci spędzili w Warszawie, gdzie zapoznali się z koncepcjami upamiętnienia historii na przykładzie stałych wystaw w Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Polskich Żydów POLIN oraz Żydowskiego Instytutu Historycznego. Wystawa pt. Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu, otwarta w ŻIH oficjalnie 16 listopada 2017 roku, wywarła na uczestnikach silne wrażenie i spotkała się z ogromnym zainteresowaniem. Ukazuje ona oryginalne dokumenty Podziemnego Archiwum Getta Warszawy, opowiada o grupie Oneg Szabat, która działając w konspiracji, w nieludzkich warunkach getta i ciągłego zagrożenia śmiercią, pozostawiła nam najważniejsze świadectwo Zagłady. Wystawa to kluczowy punkt programu Oneg Szabat. Jego celem jest upowszechnianie wiedzy o Podziemnym Archiwum Getta Warszawy i upamiętnianie jego twórców - Emanuela Ringelbluma i grupy Oneg Szabat. W 2018 roku seminarzyści udadzą się wspólnie do Mińska i kolejno do Monachium, aby kontynuować prace badawcze w grupach międzynarodowych. Efektem ich wspólnej pracy będzie publikacja poświęcona wybranym aspektom współczesnej kultury pamięci o II wojnie światowej i Holokauście.

Partnerami projektu są: Geschichtswerkstatt Leonid Levin der Internationalen Bildungs- und Begegnungsstätte J. Rau, Mińsk/Białoruś, Bayerischer Jugendring, Monachium/Niemcy, Agentur für Bildung – Geschichte, Politik und Medien e.V., Berlin/Niemcy, Lehrstuhl für Didaktik der Geschichte und Public History, LMU Monachium/Niemcy, Arbeitsbereich Didaktik der Geschichte, FU Berlin/Niemcy, Katedra Studiów Interkulturowych Europy Środkowo-Wschodniej, Uniwersytet Warszawski/Polska.

Seminarium finansowane ze środków Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży (PNWM) w ramach programu grantowego „Zachować Pamięć”, Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego i Fundacji Pamięci Ofiar Obozu Zagłady Auschwitz-Birkenau.

Fundusz Neumannów

SZANSA NA STYPENDIUM

XIX edycja konkursu
"Stypendium dla najzdolniejszych"

Wyniki

Regulamin 19.edycji