Seminaria międzynarodowe

UCZYMY SIĘ Z HISTORII

– MOWA NIENAWIŚCI
POLSKO-NIEMIECKO-UKRAIŃSKIE SEMINARIUM DLA MŁODZIEŻY

Termin: 06.03.-10.03.2017, Międzynarodowe Forum Burg Liebenzell, Niemcy

– MOWA NIENAWIŚCI
POLSKO-NIEMIECKO-UKRAIŃSKIE SEMINARIUM DLA MŁODZIEŻY Hate speech
Termin:
06.03.-10.03.2017, Międzynarodowe Forum Burg Liebenzell, Niemcy
Organizatorzy:
MDSM Oświęcim, Międzynarodowe Forum Burg Liebenzell Bad Liebenzell, Państwowy Uniwersytet Pedagogiczny w Kirowogradzie/ Kropiwnickim, Ukraina
Info:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

„Uczymy się z historii: Mowa nienawiści”
Polsko-niemiecko-ukraińskie seminarium

Uczestnicy polsko-niemiecko-ukraińskiego seminarium „Uczymy się z historii: mowa nienawiści” spotkali się w dniach 6-10 marca na drugą część projektu w Międzynarodowym Forum Burg Liebenzell w Bad Liebenzell (Niemcy), by porozmawiać o problemie mowy nienawiści w świecie współczesnym, jej funkcjonowaniu w Internecie oraz możliwościach przeciwdziałania. Seminarium stanowiło ciąg dalszy listopadowego spotkania, które odbyło się w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży, poświęconego zagadnieniu mowy nienawiści w perspektywie historycznej oraz mechanizmom i skutkom użycia wypowiedzi, które szerzą, propagują czy usprawiedliwiają nienawiść rasową, ksenofobię, antysemityzm oraz inne formy nienawiści bazujące na nietolerancji.

Całe spotkanie przebiegło w wyśmienitej atmosferze przyjaźni, otwartości, szacunku do różnych opinii i punktów widzenia oraz ciekawości świata i pragnienia nabycia nowej wiedzy i umiejętności – dokładnie tak, jak młodzież określiła w swoich oczekiwaniach na początku seminarium. Już w pierwszym dniu pracy zanurzyliśmy się w temat mowy nienawiści w przestrzeni publicznej i zastanowiliśmy się nad skutkami hate speech zarówno dla poszczególnych osób, jak i dla społeczeństwa ogółem.

Świetną okazją do spojrzenia na mowę nienawiści z perspektywy osoby, która doświadcza tego zjawiska na co dzień, była rozmowa z Mahmoudem K., uchodźcą z Syrii, który dzisiaj mieszka w Niemczech i zamierza dostać się na studia magisterskie na kierunek nauk politycznych. Uczestniczek i uczestników z Polski, Ukrainy i Niemiec szczególnie interesowały doświadczenia Mahmouda jako uchodźcy w różnych krajach Europy oraz to, jak on odbiera mowę nienawiści wobec uchodźców w przestrzeni publicznej – w mediach, Internecie oraz na ulicy.

Po otwartej rozmowie o hejcie i zastanowieniu się nad tym, jak się czuje jego ofiara, motywacja młodzieży do opracowania sposobów przeciwdziałania mowie nienawiści jeszcze bardziej wzrosła. Kolejne spotkanie z Maltem Bornem z Fundacji „Laute Europäer” (Głośni Europejczycy) miało na celu przedstawienie przykładu działań w mediach społecznościowych na rzecz informowania społeczeństwa i stworzenia proeuropejskiej narracji. Dość często przychodzi im się zmierzać z mową nienawiści w komentarzach na Facebook, i nie zawsze istnieje możliwość skutecznie przeciwdziałać. „Bardzo mi imponuje ta inicjatywa, ponieważ powstała z pomysłu studentów i działa dzięki ich pracy i zaangażowaniu” – skomentował uczestnik z Ukrainy.

Kolejny dzień seminarium spędziliśmy w Stuttgarcie, zwiedzając Dom Historii i przeprowadzając badania terenowe dla pracy w projekcie. Nie zabrakło też czasu na zwiedzanie miasta, integrację i wspólne odkrywanie ciekawych zakątków Stuttgartu. Podczas kolacji młodzież mogła skosztować przysmaków kuchni regionalnej oraz wymienić się wrażeniami z intensywnego dnia.

Dalszą pracę nad tematem spotkania kontynuowaliśmy symulacją przeciwdziałania hate speech w komentarzach do wpisów na Facebook. Symulacja pomogła młodzieży nie tylko wypróbować swoje umiejętności argumentacji i prowadzenia dyskusji, lecz też zauważyć, jak nawet w komentarzach przeciwko mowie nienawiści mogą pojawić się stereotypy lub elementy hate speech. Omówiliśmy również pojęcie ‘trollowania’, oraz sytuacji hejtu w mediach społecznościowych, kiedy lepiej jest zignorować komentarz i zgłosić go do sprawdzenia, niż zajmować aktywną postawę.

Po spotkaniach, dyskusjach, warsztatach tematycznych i symulacjach uczestniczki i uczestnicy seminarium zaczęli pracę nad pomysłami do działań przeciwko mowie nienawiści w Internecie metodą Open Space – Otwarta Przestrzeń. Zostało opracowanych pięć produktów, z którymi w niedługim czasie będzie można zapoznać się w Internecie: wiersz o mowie nienawiści w języku angielskim, polskim, niemieckim, ukraińskim, hiszpańskim i francuskim, prezentacja Prezi o mowie nienawiści wobec osób LGBT, komiks o hejtowaniu osób o odrębnym kolorze skóry, flashmob przeciwko hate speech pod hasztagiem #nohatespeechchallenge oraz blog ‘No hate’, gdzie można znaleźć informacje o projekcie, hate speech oraz o różnych inicjatywach, które są podejmowanie w walce przeciwko nienawiści we wszystkich dziedzinach życia społecznego.

Drugie spotkanie zakończyło się, ale działania przeciwko hate speech się nie kończą. Młodzież z Polski, Ukrainy i Niemiec, która wzięła udział w tym projekcie, jest zdeterminowana, by dalej przeciwdziałać mowie nienawiści i zaprasza wszystkich do dołączenia do naszej rodziny #nohatespeechchallenge.

Projekt jest finansowany ze środków Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży, Fundacji “Verein zur Förderung der Internationalen Jugendbegegnungsstätte Oświęcim/Auschwitz, Wolfsburg e.V.” oraz Gustav-Adolf-Gedat-Stiftung.

DPJ logo

Nataliia Tkachenko, MDSM

Fundusz Neumannów

SZANSA NA STYPENDIUM

XIX edycja konkursu
"Stypendium dla najzdolniejszych"

Wyniki

Regulamin 19.edycji