Seminaria międzynarodowe

Walne zgromadzenie MKO

„Nie chciałbym aby nasza przeszłość stała się przyszłością naszych dzieci”
Walne zgromadzenie MKO

Te słowa skierował prezydent Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego (MKO), Roman Kent (Nowy Jork) do uczestników Walnego Zgromadzenia MKO, które odbyło się w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży (MDSM) w Oświęcimiu w dniach 29-30 sierpnia.

Na spotkanie przybyło prawie stu delegatów z poszczególnych komitetów krajowych oraz organizacji współpracujących z MKO reprezentujących 16 państw. Wśród nich byli więźniowie KL Auschwitz: Esther Bejarano, Eva Fahidi, Noah Klieger, Marian Turski, Roman Kent, prof. Felix Kolmer, prof. Wacław Długoborski oraz wielu przedstawicieli drugiego pokolenia.

Przed oficjalnym otwarciem Walnego Zgromadzenia, 29 sierpnia o godz. 11.30 delegacja złożyła kwiaty pod Ścianą Śmierci w byłym obozie macierzystym Auschwitz I oraz pod pomnikiem w Miejscu Pamięci Auschwitz II-Birkenau, upamiętniając wszystkie ofiary Auschwitz.

Na otwarcie obrad do MDSM przybyło wielu gości, m.in. Prezydent Miasta Oświęcim, Janusz Chwierut, Konsul Generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie, dr. Michael Groß oraz Konsul Generalny Francji w Krakowie, Frédéric de Touchet, a także przedstawiciele Rady i Zarządu Fundacji na rzecz MDSM. Po odczytaniu słów powitania skierowanych do gości przez Prezydenta RP, Andrzeja Dudę, Prezydenta RFN, Franka-Walthera Steinmeiera, Prezydenta Austrii, Alexandra van der Bellen i Sekretarza Generalnego Organizacji Narodów Zjednoczonych, António Guterresa, Christoph Heubner pełniący funkcję wiceprezydenta wykonawczego MKO przedstawił w swym wystąpieniu rozwój organizacji od momentu otwarcia jej biura w Berlinie w 2003 roku oraz perspektywy pracy na przyszłość.

Głos zabrali również dyrektor MDSM, który jako gospodarz obiektu powitał przedstawicieli zgromadzenia oraz Ines Doberanzke-Milnikel, która wraz z grupą niemieckiej i polskiej młodzieży – uczniów szkół VW i szkół partnerskich realizujących program w MDSM, przysłuchiwała się obradom. Następnie wicedyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, Andrzej Kacorzyk zaprezentował uczestnikom obecny stan funkcjonowania Miejsca Pamięci oraz wyzwania, przed jakimi stoi Muzeum, odpowiadając wyczerpująco na postawione pytania.

Kolejne wystąpienia wygłosiła delegacja z Izraela w osobach Noah Kliegera i Avi Rosentala oraz z Francji w osobie Isabelle Ernot, która zaprezentowała przygotowaną przez delegację francuską stronę internetową www.memoiresdesdeportations.fr

Pierwszy dzień owocnych obrad zwieńczył „wieczór spotkań”, podczas którego zgromadzeni wysłuchali koncertu Weroniki i Marcina Boińskich i w nieformalnych rozmowach kontynuowali dyskusję. Była to także wyjątkowa okazja dla wielu młodych ludzi przebywających w tym czasie MDSM do osobistych spotkań z Ocalałymi, byłymi więźniami KL Auschwitz.

Drugi dzień Walnego Zgromadzenia wypełniły raporty z poszczególnych krajów i organizacji, które umożliwiły wgląd w aktywności, a czasem także trudności pojawiające się w poszczególnych krajach. W niezwykle poruszającym wykładzie „Świat po Auschwitz” – Oczekiwania wobec przyszłej pracy MKO, Marian Turski wyraził przestrogę: Kiedy przestaje istnieć prywatna pamięć, wówczas musi ją zastąpić pamięć kolektywna. Pamięć kolektywną tworzycie Wy, to coś, co możecie kreować. Pamięć kolektywna będzie odzwierciedlać doświadczenia XX wieku. Rozważcie to, nie możemy zapomnieć, że XX wiek pokazał nam, że demokracja może się rozpaść – tak, to jest możliwe. Nie ma żadnej gwarancji, że etyka się nie załamie.

Podczas zgromadzenia wybrano nowy zarząd Komitetu, prezydentem został ponownie Roman Kent.

Wyjeżdżając z MDSM, uczestnicy zgromadzenia, szczególnie Świadkowie historii, nie kryli wzruszenia i dziękowali za okazane zainteresowanie i życzliwość, które sprawiły, że czuli się tu jak w domu.

Fundusz Neumannów

SZANSA NA STYPENDIUM

XIX edycja konkursu
"Stypendium dla najzdolniejszych"

Wyniki

Regulamin 19.edycji