Seminaria międzynarodowe

Inna strona świata

Twarzą w twarz – Spotkania

Wystawa z okazji jubileuszu 20-lecia powstania i działalności MDSM

Tytuł wystawy nawiązuje do wypowiedzi barona Maurice’a Goldsteina, który tymi słowami określił Dom podczas uroczystości otwarcia w grudniu 1986 r. W jego opinii, jak i w opinii wielu innych byłych więźniów KL Auschwitz zaangażowanych w proces polsko-niemieckiego pojednania oraz w dialog chrześcijańsko-żydowski, powstanie MDSM w Oświęcimiu było ukoronowaniem wieloletnich starań i zabiegów o to, by w tym tak bardzo naznaczonym przez historię miejscu powstał obiekt, w którym młodzi ludzie z całego świata w oparciu o historię KL Auschwitz mogli dyskutować na tematy ważne dla nich, jak i dla współczesnego świata.

Zamysłem organizatorów było, aby w specyficznej, wystawienniczej formie odzwierciedlić kwintesencję wieloletniej działalności MDSM, jaką są spotkania pokoleń, podczas których świadkowie historii - byli więźniowie obozów koncentracyjnych Auchwitz-Birkenau przekazują prawdę historyczną młodemu pokoleniu.

Spotkanie jest naczelną kategorią realizowanej w MDSM koncepcji pedagogicznej - „Oświęcim jako miejsce nauki”. Osobisty kontakt młodzieży przybywającej do Oświęcimia i MDSM w ramach podróży studyjnych z ostatnimi świadkami historii, stwarza młodym ludziom niepowtarzalną szansę poznania historii Auschwitz poprzez pryzmat indywidualnych doświadczeń ich bezpośrednich uczestników. Pozwala także znaleźć odpowiedzi na najważniejsze pytania egzystencjalne, które implikuje pojęcie „Auschwitz”. Towarzyszące tym spotkaniom emocje skłaniają do refleksji, która jest stale obecna we wszelkich działaniach edukacyjnych prowadzonych w MDSM.

Założeniem wystawy jest przedstawienie wrażeń, refleksji i przemyśleń, jakie rodzą się po obu stronach uczestniczących w spotkaniu, zarówno po stronie młodych ludzi, jak i byłych więźniów. Organizatorzy postawili sobie za zadanie uchwycenie wyjątkowości przekazu prawdy o Auschwitz, który jest efektem tych szczególnych relacji i bardzo osobistych więzi, jakie rodzą się w trakcie spotkań.

Głównymi bohaterami wystawy są byli więźniowie obozów koncentracyjnych. „Partnerują” im młodzi ludzie z kraju i zagranicy, wywodzący się z grupy osób blisko współpracujących z MDSM; wolontariusze, uczestnicy seminariów realizowanych w i przez MDSM, młodzież oświęcimska współpracująca z Domem przy organizacji przedsięwzięć edukacyjnych i kulturalnych - przedstawiciele różnych kultur, pochodzenia i poglądów.

Wystawie towarzyszy publikacja jubileuszowa pod tym samym tytułem. Jest to wydawnictwo albumowe z fotografiami i wspomnieniami byłych więźniów KL Auschwitz i młodych wolontariuszy opisującymi swoje wrażenia z pobytu w MDSM w Oświęcimiu i spotkań z młodzieżą z różnych stron świata.

Pierwszą edycję wystawy wsparli:

 • Fundacja Ericha Brosta przy Fundacji im. Friedricha Eberta
 • Fundacja Heinricha Bolla
 • Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej
 • Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży
 • Firmy: BP Polska, WÜRTH Polska.

Rozbudowa wystawy i katalogu oraz realizacja berlińsko-brukselskiego przedsięwzięcia możliwa była dzięki wsparciu udzielonemu przez:

 • Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego
 • Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego/Instytut Adama Mickiewicza
 • Ambasadę RP w Królestwie Belgii
 • Ambasadę Niemiec w Królestwie Belgii
 • Przedstawicielstwo Niemiec przy Unii Europejskiej w Brukseli
 • Przedstawicielstwo Landu Badenii-Württembergii w Brukseli
 • Międzynarodowy Komitet Oświęcimski
 • Lagergemeinschaft Auschwitz Wetteraukreis
 • Fondation Auschwitz w Brukseli
 • Firmy: LURGI SA/Kraków, KOMAG/Gliwice

Fundusz Neumannów

SZANSA NA STYPENDIUM

XIX edycja konkursu
"Stypendium dla najzdolniejszych"

Wyniki

Regulamin 19.edycji