Seminaria międzynarodowe

Prezentacje 2007

Uroczyste otwarcie i pierwsza prezentacja wystawy miały miejsce w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu w grudniu 2006 podczas uroczystości jubileuszu 20-lecia powstania i działalności MDSM.

W marcu 2007 pokazana została w Pałacu Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie. W otwarciu udział wzięli m. in.: Konsul Generalny Republiki Generalnej Niemiec w Krakowie dr Thomas Gläser, byli więźniowie Tadeusz Sobolewicz, Józef Paczyński, Stanisław Gładyszek, August Kowalczyk, młodzież, w tym również bohaterowie wystawy Ewelina Miłoń, Paweł Sawicki, Agata Urbańska. Obecni byli również przedstawiciele korpusu dyplomatycznego oraz prasa. Prezentacja wystawy w Pałacu Sztuki była możliwa dzięki wsparciu Konsulatu Generalnego Niemiec Krakowie w ramach niemieckiej prezydencji w EU.

W czerwcu 2007 wystawa wyruszyła w zagraniczną podróż do Niemiec. Przedsięwzięcie realizowane było pod honorowym patronatem niemieckiego Prezydenta dr. Horsta Köhlera.

Po raz pierwszy za granicą wystawa pokazana została w SHI w Ratzeburgu, gdzie gościła na zaproszenie International Rotary Club. W uroczystym otwarciu uczestniczyło około 400 osób, w tym delegaci niemieckich Klubów Rotariańskich przybyli na coroczną konferencję dystryktów. Zgromadzonych powitał dr Richard Pyritz, gościem specjalnym spotkania była Esther Bejarano z Hamburga, była więźniarka KL Auschwitz-Birkenau, która opowiadała o swoich obozowych przeżyciach. Podczas uroczystości głos zabrał również Alan Meyer, młody Niemiec, były wolontariusz MDSM w Oświęcimiu. Oprawę muzyczną zapewniła pianistka Tatjana Karpiuk.

W lipcu 2007 wystawa gościła w Ratuszu Miejskim w Kassel. W jej otwarciu uczestniczyli m.in. burmistrz Kassel Manfred Schaub oraz Jürgen Stumpf – przewodniczący Zarządu koncernu Volkswagen w Kassel, okolicznościowy wykład wygłosił prof. dr Dietfried Krause-Vilmar.

W sierpniu i wrześniu 2007 wystawa pokazana została w Fundacji Friedricha Eberta w Bonn.
Przybyłych na uroczystość otwarcia gości powitał dyrektor zarządzający Fundacji Friedricha Eberta w Bonn dr Roland Schmidt. Wykłady wygłosili: Ambasador Rzeczpospolitej Polskiej w Berlinie dr Marek Prawda („Znaczenie pamięci i plityki upamiętniającej w stosunkach polsko-niemieckich” - „Die Bedeutung von Erinnerung und Erinnerungspolitik in den deutsch-polnischen Beziehungen” oraz prof. dr. Friedhelm Boll z Uniwersytetu w Kassel („Auschwitz w niemieckiej kulturze pamięci” – „Auschwitz in der deutschen Erinnerungskultur”). O historii i działalności MDSM mówił dyrektor Leszek Szuster.

W październiku 2007 wystawę mogli obejrzeć mieszkańcy Wolfsburga, gdzie prezentowana była w ramach przedsięwzięcia „Woche des Antifaschismus” koncernu IG Metall w Wolfsburgu. W czasie wernisażu głos zabrali: Frank Patta z IG Metall, Christoph Heubner i Leszek Szuster.

Fundusz Neumannów

SZANSA NA STYPENDIUM

XIX edycja konkursu
"Stypendium dla najzdolniejszych"

Wyniki

Regulamin 19.edycji