Seminaria międzynarodowe

Jubileuszowa wystawa

Inna Strona Świata w Dachau
wystawa w Dachau

W dniach 23-25 listopada w Dachau odbyły się I Polsko-Niemieckie Dni Kultury. W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele Ziemi Oświęcimskiej na czele ze starostą Zbigniewem Starcem. W delegacji znaleźli się również m.in. Andrzej Kacorzyk – wicedyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau i dyrektor Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście, Darek Maciborek, dyrektor artystyczny Life Festival Oświęcim, Artur Szyndler z Centrum Żydowskiego oraz Leszek Szuster, dyrektor MDSM.

Tak liczna reprezentacja związana jest z ponad 20-letnią bliską współpracą obu miast, szczególnie w dziedzinie inicjatyw i projektów kulturalnych. Jednym z filarów tej współpracy jest Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży. Trzy lata temu w Dachau pokazywany był sztandarowy projekt Domu - Międzynarodowe Biennale Plakatu Społeczno-Politycznego, obecnie zaprezentowana została jubileuszowa wystawa „Inna Strona Świata”, której wernisaż zgromadził licznych gości. Wśród uczestników, reprezentujących środowiska polityczne (członkowie Bundestagu i Landtagu), naukowe i artystyczne, obecny był m.in. Konsul Generalny RP w Monachium Andrzej Osiak.

Po wernisażu wystawy odbyła się projekcja filmu „A na koniec przyszli turyści” w reżyserii Roberta Thalmheima oraz dyskusja panelowa poświęcona postrzeganiu miast Oświęcim i Dachau – miejsc żyjących w cieniu historii, którą moderował Leszek Szuster.

Podczas wizyty w Bawarii, delegacja Ziemi Oświęcimskiej spotkała się także z Charlotte Knobloch – byłą prezydent Centralnej Rady Żydów w Niemczech (Zentralrat der Juden in Deutschland), wiceprezydent Europejskiego Kongresu Żydowskiego oraz Światowego Kongresu Żydowskiego oraz zwiedziła synagogę w Monachium.

Fundusz Neumannów

SZANSA NA STYPENDIUM

XIX edycja konkursu
"Stypendium dla najzdolniejszych"

Wyniki

Regulamin 19.edycji