Seminaria międzynarodowe

Prezentacje 2012

Inna strona świata w Landtagu Bawarii

15 listopada 2012 r. w Monachium w dawnym pałacu królów Bawarii - Maximilianeum, obecnie siedzibie Landtagu, otwarta została wystawa Inna strona świata. Twarzą w twarz. Spotkania. W uroczystości udział wzięli przedstawiciele bawarskich instytucji i placówek edukacyjnych, byli więźniowie obozów zagłady, młodzież oraz wielu mieszkańców Monachium. Wystawę otworzyła prezydent Landtagu, Barbara Stamm.

Pani prezydent podkreśliła, jak ważną rolę w budowaniu współczesnej cywilizacji opartej na poszanowaniu praw człowieka, odgrywa pamięć o tragicznej przeszłości. O znaczeniu edukacji i instytucji takich, jak Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży mówił dr Ludwig Spaenle, minister ds. edukacji i kultury, odwołując się m.in. także do własnych doświadczeń z pobytów w miejscach pamięci.

W tematykę wystawy wprowadzili gości dyrektor MDSM Leszek Szuster oraz dr Katarina Bader, uczestniczka projektów Domu Spotkań, autorka książki „Testament Jurka”, opisującej dzieje jej przyjaźni z Jerzym Hronowskim, byłym więźniem I transportu.

Inna strona świata będzie prezentowana w Maximilianeum do 15 stycznia 2013 r. Jest to siedemnasta już prezentacja wystawy przygotowanej z okazji jubileuszu 20-lecia MDSM, nawiązującej do idei spotkania byłych więźniów KL Auschwitz i młodych ludzi w szczególnym miejscu, jakim jest Oświęcim.

Fot. Archiwum fotograficzne Landtagu Bawarii

Fundusz Neumannów

SZANSA NA STYPENDIUM

XIX edycja konkursu
"Stypendium dla najzdolniejszych"

Wyniki

Regulamin 19.edycji