Byli wolontariusze 2017/18

Emil

Nazywam się Emil Neuber i pochodzę z Wiednia (Austria).

Jak żadne inne miejsce, Auschwitz stanowi symbol niewyobrażalnego i perfidnego okrucieństwa narodowego socjalizmu. To, do czego zdolni są ludzie, jawi się tutaj ekstremalnie boleśnie. Efekty tej zbrodniczej ideologii nie mogą być obrazowane wystarczająco często, historia tego miejsca musi pozostać przestrogą na zawsze. Odnosząc się do stwierdzenia Theodora Adorno, iż to, że Auschwitz nie może się powtórzyć powinno być pierwszą potrzebą edukacji, chciałbym wykorzystując pobyt w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu, wnieść mój osobisty wkład w ten proces poprzez wzmacnianie świadomości oraz troskę, by wszelkie formy nietolerancji, nienawiści oraz podżegania pozostały tam, gdzie należą – w przeszłości.

Zhenia

Nazywam się Zhenia Kifenko, mam 22 lata i pochodzę z Ukrainy.

Służba wolontariacka w MDSM jest dla mnie zaszczytną i przyjemną możliwością. Wierzę, że praca z młodymi ludźmi musi być priorytetem nowoczesnego społeczeństwa. Praca w tej dziedzinie w Oświęcimiu jest o tyle istotniejsza i bardziej interesująca, iż jest to miejsce, gdzie wydarzenia tak tragicznie zmieniły bieg historii, pozostawiając bliznę w pamięci ludzkości. Ze względu na to, cieszę się z możliwości bycia częścią tego wspaniałego miejsca, jakim jest MDSM, wnoszenia własnego wkładu pracy w proces nieformalnej edukacji i komunikacji międzykulturowej, znoszącej bariery pomiędzy ludźmi.

Ines

Nazywam się Ines Sorger, mam 20 lat i pochodzę z Wiednia.

Bardzo cieszę się, że od 2016 roku istnieje możliwość zaangażowania się kobiet w Austriacką Służbę Pamięci. Dało mi to możliwość, by spędzić rok za granicą i zająć się kulturą pamięci o drugiej wojnie światowej. MDSM w Oświęcimiu jest idealnym miejscem, by pracować w tym zakresie, mając dużo kontaktu z innymi ludźmi. Liczę na fascynujący czas, dobrą współpracę, nie tylko pomiędzy wolontariuszami i pracownikami MDSM, ale także z ludźmi, szczególnie oświęcimską młodzieżą.

Sophie

Nazywam się Sophie Makoschey, mam 18 lat I pochodzę z Kassel w Niemczech. Wiosną 2017 roku ukończyłam szkołę średnią.

Opis stanowiska w Oświęcimiu wzbudził moje zainteresowanie tym miastem, pracą, a dodatkowo moje zainteresowanie historią i polityką przekonało mnie, by aplikować do organizacji wysyłającej wolontariuszy do Oświęcimia - Internationaler Bund.
W mojej opinii, przyszłość może być budowana tylko wtedy, gdy jesteśmy świadomi historii. Dlatego mam nadzieję, że moja praca z młodymi ludźmi będzie mogła przyczynić się do zachowania pamięci i przeciwdziałania zapomnieniu.

Klara

Cześć i hallo,
Nazywam się Klara Meyer-Wehrmann i mam 19 lat. We wrześniu 2017 r. przeprowadziłam się z Münster - miasta we wschodnich Niemczech, do Polski, żeby podjąć pracę jako wolontariuszka organizacji “Action Reconciliation for Peace” w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu.

Nawet po 73 latach od wyzwolenia obozu, Auschwitz i Auschwitz-Birkenau nie utraciło swojego znaczenia. Jak żadne inne miejsce, ostrzega nas i przypomina o zbrodniach narodowych socjalistów. MDSM – „A House to Live. A Place to Learn“ uważa Auschwitz nie tylko za miejsce upamiętnienia niezliczonych ofiar, ale także jako miejsce, w oparciu o które można wyciągać wnioski, mówić o przeszłości i zapobiegać ponownemu powtórzeniu się tych strasznych wydarzeń. Tutaj młodzi ludzie zajmują się historią byłego obozu koncentracyjnego, a także zagadnieniami takimi jak rasizm i dyskryminacja we współczesnym świecie. Bardzo cieszę się, że jestem częścią tej niezmiernie ważnej pracy, szczególnie w obliczu obecnej sytuacji politycznej w Europie oraz że mogę codziennie spotykać nowych i interesujących ludzi. Jako wolontariuszka mam okazję do poszerzenia swojej wiedzy historycznej, zdobycia doświadczenia w pracy edukacyjnej z grupami (młodzieży) oraz do przybliżania odwiedzającym MDSM przeszłości i obecnego życia Oświęcimia w trakcie oprowadzania po mieście.
Cieszę się na następne miesiące spędzone w MDSM, wzbogacające spotkania oraz nowy wgląd w kulturę i język sąsiada mojej ojczyzny – Polski.

Wolontariusze 2019

Sara Gilles

Urodziny: 03.04.2000
Pochodzenie: Frankfurt nad Menem
Wykształcenie: matura 2018
E-Mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Języki: niemiecki, angielski, francuski
Ulubione słowo po polsku: wolność

Saskia Podzimek

Urodziny: 29.03.2000
Pochodzenie: Freiberg (Sachsen)
Wykształcenie: matura 2018
E-Mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Języki: niemiecki, angielski
Ulubione słowo po polsku: doskonale

Linus

Urodziny: 03.07.2000
Pochodzenie: Drezno
Wykształcenie: matura 2018
E-Mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Języki: niemiecki, angielski, francuski
Ulubione słowo po polsku: Uwaga!

Wolontariat w MDSM

Od początku istnienia MDSM pracę edukacyjną naszego Domu wspierają wolontariuszki i wolontariusze – młodzi Niemcy z Akcji Znaku Pokuty Służby dla Pokoju (Aktion Sühnezeichen Friedensdienste), a od 1998 roku również młodzi Austriacy ze Służby Pamięci (Gedenkdienst). 0d 2005 roku MDSM uczestniczy jako organizacja goszcząca i koordynująca w programie Wolontariatu Europejskiego Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, goszcząc m.in. wolontariuszy z Francji, Danii i Ukrainy. W 2006 roku do współpracy zaprosiliśmy także wolontariuszki i wolontariuszy z niemieckiej organizacji Internationaler Bund (IB). Wszyscy mieszkają i pracują w Oświęcimiu przez 12 miesięcy. Do ich głównych zadań należą:

  • pomoc organizacyjna i pedagogiczna w sprawowaniu opieki nad grupami studyjnymi, które przebywają w MDSM od 4 do 7 dni w ramach przygotowanego we współpracy z liderami grup programu;
  • wspieranie procesu nauki, opartego na konfrontacji z autentycznym miejscem historycznym KL Auschwitz;
  • pomoc w przygotowaniu i współprowadzenie projektów edukacyjnych dla młodzieży z Oświęcimia i okolic oraz międzynarodowych seminariów dla młodzieży, studentów i osób dorosłych, realizowanych przez MDSM

wolontariusze

Wolontariuszki i wolontariusze oprowadzają także grupy studyjne i seminaryjne po mieście Oświęcim, pomagają przy organizacji przedsięwzięć kulturalnych w MDSM – koncertów, wystaw i odczytów, które skierowane są przede wszystkim do mieszkańców miasta. Poza tym pomagają w pracach translatorskich i redakcyjnych w trakcie przygotowywania publikacji MDSM.

Celem projektu, z perspektywy wolontariuszy, jest ich rozwój osobisty i zawodowy oraz nabycie nowych kompetencji i umiejętności, przydatnych w ich późniejszym życiu i pracy.

młodzież w działaniu
Misja Wolontariatu Europejskiego
Współpraca organizacji i wolontariuszy z różnych krajów, aby uczyć się od siebie nawzajem poprzez wymianę doświadczeń i razem zrobić coś pożytecznego na rzecz społeczności lokalnej

Wolontariat Europejski (European Voluntary Service – EVS) to akcja umożliwiająca wolontariuszowi lub grupie wolontariuszy podjęcie pracy społecznej we wszystkich Krajach Programu i Sąsiedzkich Krajach Partnerskich. EVS powstał w celu umożliwienia wolontariuszom zdobywania kompetencji i umiejętności poprzez zbieranie doświadczeń związanych z edukacją nieformalną, mając na uwadze stymulowanie ich rozwoju osobistego i zawodowego. W Wolontariacie Europejskim może uczestniczyć każdy młody człowiek w wieku od 18. do 30. roku życia. W szczególnych sytuacjach możliwy jest udział młodzieży w wieku 16 - 17 lat. Pobyt w zagranicznej organizacji trwa od 2 do 12 miesięcy.

Wolontariat Europejski to szansa dla organizacji i instytucji, które chcą gościć i wysyłać wolontariuszy. Organizacją wysyłającą, goszczącą lub/i koordynującą, może zostać każda organizacja, której działalność nie jest nastawiona na zysk. Organizacja taka musi uzyskać status akredytowanej organizacji EVS.

Info: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Fundusz Neumannów

SZANSA NA STYPENDIUM

XIX edycja konkursu
"Stypendium dla najzdolniejszych"

Wyniki

Regulamin 19.edycji