Seminaria międzynarodowe

XII Alternatywna Scena MDSM

12. scena

19 maja w MDSM odbyła się Alternatywna Scena MDSM.
Na „Przystanku Teatr” wystąpił Krzysztof Rogacewicz, aktor jeleniogórskiego Teatru Maska, w monodramie „Kontrabasista”.

Spektakl, na podstawie tekstu Patricka Süskinda, w 2016 roku został nagrodzony na największym światowym festiwalu monodramów - UNITED SOLO w Nowym Jorku, gdzie uznany został najlepszym spektaklem zagranicznym. „Kontrabasista” to gorzka, ironiczna opowieść o samotnym człowieku, który nie potrafi pogodzić się z myślą grania „ostatnich skrzypiec" w orkiestrze. Ale nie tylko w orkiestrze, bo - jak się okazuje - również w życiu. Spektakl jest także monologiem o rozpaczliwej samotności, którą bohater stara się wypełniać muzyką.

Tym razem w ramach „Anty-Salonu Poezji” miał miejsce „Ping-pong poetycki”, czyli pojedynek na wiersze pomiędzy poetami przy stole ping-pongowym. Rozgrywce towarzyszył koncert Bajzla (Babu Król, Pogodno). W pojedynku wzięli udział: Marta Podgórnik, Piotr Macierzyński, Miłosz Biedrzycki oraz Marek Krystian Emanuel Baczewski. Głosami publiczności, zwycięzcą został Piotr Macierzyński.

Gwiazdą „Niszowego Studio Dźwięku” była Mery Spolsky, która urzekła publiczność swym niezwykłym, muzycznym solo-performance. Mery Spolsky sama pisze teksty, komponuje muzykę, aranżuje piosenki, projektuje ubrania i gra na gitarach. W roku 2015 został laureatką SAWP-u za najlepszy debiut w Super Debiutach w Opolu.

Alternatywnej Scenie MDSM towarzyszyła wystawa malarstwa i wideoinstalacja oświęcimskiej artystki Anny Żubrowskiej pt. „Szkatuły”. Prezentowane prace są wariacją na temat przestrzeni, wartości i niejednoznaczności w naszym definiowaniu świata. Anna Żubrowska na co dzień pracuje jako architekt, zajmuje się także projektowaniem wnętrz, a w wolnym czasie współprowadzi zajęcia plastyczne dla dzieci i młodzieży. Od wielu lat realizuje swoją największą pasję, jaką jest malarstwo. Swoje prace prezentowała na wielu wystawach zbiorowych. W 2016 roku odbyła się jej pierwsza wystawa indywidualna pt. „Obrazy bez obrazu”.

Wystawę „Szkatuły” można oglądać w Domu Ciszy MDSM do końca czerwca 2017.

Projekt realizowany jest przy wsparciu finansowym Miasta Oświęcim, Starostwa Oświęcimskiego, firmy Enco, firmy Omag oraz ZUK Spółka z o. o. w Oświęcimiu.

Fot. Krzysztof Janik

Fundusz Neumannów

SZANSA NA STYPENDIUM

XIX edycja konkursu
"Stypendium dla najzdolniejszych"

Wyniki

Regulamin 19.edycji