Prawa człowieka

wczoraj i dziś: Pracować fair.
Praca przymusowa w narodowym socjalizmie i współczesne środowiska pracy

polsko-niemieckie seminarium dla młodzieży

W pierwszej części seminarium spojrzymy na sytuację współczesnych środowisk pracy w Europie, a w szczególności w obu naszych krajach. Będziemy się zajmowali intensywnie gospodarczymi i społecznymi prawami człowieka i swobodą podejmowania pracy w Europie, a także tym, jakie zalety taka praca ze sobą niesie. Poza wymianą i rozmowami chcemy kreatywnie współpracować. Na podstawie konkretnych przykładów będziemy tworzyć film wideo, podkasty, a nawet prezentować scenki teatralne. Pierwszą część dopełni wyjazd do Stuttgartu, do centrum kształcenia firmy Bosch.

W drugiej części uczestnicy skierują swoją uwagę na historyczny fakt wykorzystywania ludzkiej siły roboczej podczas drugiej wojny światowej w okupowanych przez Niemcy krajach. Podczas tygodniowego pobytu w Oświęcimiu uczestniczy będą poznawali historię i topografię byłego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau oraz Auschwitz III-Monowitz, a także zwiedzą byłe Getto Krakowskie i obóz koncentracyjny w Płaszowie. Tematem, któremu poświęcimy sporo uwagi, jest wykorzystywanie więźniów obozu Auschwitz przez przedsiębiorstwa SS i niemieckie firmy, w szczególności przez niemiecki koncern chemiczny IG-Farben Konzern.

W zrozumieniu tematyki pomogą uczestnikom referaty i spotkanie ze świadkiem tamtych czasów, tj. byłym pracownikiem przymusowym.
Wszystko, co uczestnicy usłyszą i przeżyją, ukaże się w formie artykułów w gazetce seminaryjnej.
Nadrzędnymi celami projektu są wymiana informacji i doświadczeń, a także kreatywna współpraca.

Termin:
1. część: 12-17.03.2012 Międzynarodowe Forum Burg Liebenzell, Niemcy
2. część: 17-23.09.2012 MDSM Oświęcim, Polska
Organizatorzy:
MDSM Oświęcim, Międzynarodowe Forum Burg Liebenzell
Info:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. oraz Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Fundusz Neumannów

SZANSA NA STYPENDIUM

XIX edycja konkursu
"Stypendium dla najzdolniejszych"

Wyniki

Regulamin 19.edycji