Przymusowa migracja

Polaków i Niemców w czasie II wojny światowej i po wojnie. Pamięć o Auschwitz i Holokauście historycznie i współcześnie

polsko-niemieckie seminarium dla studentów i studentek uniwersytetów w Rostoku i Krakowie

Celem seminarium jest zbadanie procesu przymusowych wysiedleń i przesiedleń, ucieczek i wypędzeń, integracji i asymilacji Polaków z dawnych polskich terenów na Wschodzie oraz Niemców z byłych terenów wschodnich w czasie II wojny światowej i krótko po niej. W pierwszej części podstawową metodą jest oral history – studenci analizują historie rodzinne, relacje świadków wydarzeń, porównują ich subiektywne wspomnienia i umiejscawiają je w szerszym kontekście historycznym.

Druga część seminarium koncentruje się na historii Auschwitz i Holokaustu oraz historiografii w Polsce i w Niemczech. Studenci w ramach własnych studiów opracowują mini wykłady i prezentacje na temat wybranych zagadnień historycznych i związanych z kulturą pamięci w obu krajach oraz poddają je pod dyskusję podczas wspólnej pracy seminaryjnej w MDSM.

Termin:
Część I: 25.03. - 31.03.2012, Akademia Europejska w Waren
Część II: 01.05. - 06.05.2012, MDSM Oświęcim, Kraków
Organizator:
MDSM Oświęcim, Akademia Europejska w Waren, Uniwersytet w Rostoku/Instytut Historii, Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie/Instytut Historii, Centrum Polsko-Niemieckie w Krakowie
Info:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Fundusz Neumannów

SZANSA NA STYPENDIUM

XIX edycja konkursu
"Stypendium dla najzdolniejszych"

Wyniki

Regulamin 19.edycji