Praca przymusowa

w tzw. „obszarze interesów KL Auschwitz”

polsko-niemiecko-ukraiński obóz letni Akcji Znaku Pokuty Służby dla Pokoju w MDSM Oświęcim

Tzw. „obszar interesów KL Auschwitz“ obejmuje prawie 40 kilometrów kwadratowych. W kompleksie znajdowały się obok trzech dużych obozów koncentracyjnych i wielu podobozów, także obozy dla cywilnych robotników przymusowych. Praca przymusowa więźniów i robotników cywilnych, głównie z Europy Środkowej i Wschodniej, była dla SS oraz niemieckiego przemysłu w obszarze interesów istotnym elementem całego systemu. W ramach projektu zamierzamy zająć się wspólnie tym fragmentem historii Auschwitz i przygotować teczkę z materiałami dotyczącymi tego zagadnienia, ze szczególnym uwzględnieniem byłego obozu Auschwitz III w Monowicach, terenu fabryki IG Farben i należących do niego obozów pracy przymusowej. Teczka ma dostarczyć informacji o kompleksie KL Auschwitz, a w szczególności o byłych podobozach, które dziś nie należą do Miejsca Pamięci. W miejscach tych po dziś dzień można odnaleźć pozostałości po zabudowie obozowej, pomniki lub tablice upamiętniające. Zamierzamy systematycznie zbadać i udokumentować tereny poobozowe oraz miejsca pamięci, aby umożliwić w przyszłości zwiedzającym samodzielne odkrywanie śladów historii.

Projekt organizowany jest wspólnie przez AZP i MDSM. Skierowany jest do młodych ludzi z Niemiec, Polski i Ukrainy w wieku 18-26 lat. Seminarium odbywa się w języku angielskim.

Termin:
10.-24.08.2013, MDSM Oświęcim
Organizatorzy:
MDSM Oświęcim, Akcja Znaku Pokuty Służba dla Pokoju, Berlin
Info:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Fundusz Neumannów

SZANSA NA STYPENDIUM

XIX edycja konkursu
"Stypendium dla najzdolniejszych"

Wyniki

Regulamin 19.edycji