Prawa człowieka

Prawa człowieka wczoraj – prawa człowieka dziś: Ruch oporu i odwaga cywilna.
polsko-niemiecka wymiana młodzieży

W pierwszej części seminarium spojrzymy na sytuację współczesnych środowisk pracy w Europie, a w szczególności w obu naszych krajach. Będziemy się zajmowali intensywnie gospodarczymi i społecznymi prawami człowieka i swobodą podejmowania pracy w Europie, a także tym, jakie zalety taka praca ze sobą niesie. Poza wymianą i rozmowami chcemy kreatywnie współpracować. Na podstawie konkretnych przykładów będziemy tworzyć film wideo, podkasty, a nawet prezentować scenki teatralne. Pierwszą część dopełni wyjazd do Stuttgartu, do centrum kształcenia firmy Bosch.

Podczas dwuczęściowego polsko-niemieckiego spotkania młodzieży tematem będzie ruch oporu i odwaga cywilna widziane zarówno z perspektywy historycznej, jak i w kontekście współczesnym. Uczestnicy dokonają analizy historycznej aktów oporu Polaków w okupowanej Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau. Praca warsztatowa z materiałem archiwalnym dostarczy wielu przykładów odważnego działania więźniów obozu oraz osób im pomagających. Prześledzone zostaną także współczesne przykłady nadzwyczajnej odwagi cywilnej oraz losy osób, które swoją postawą pociągnęły za sobą innych, dając przykład zaangażowania w sprawy istotne dla wszystkich obywateli.

Ostatecznie celem projektu jest ujęcie tych zagadnień w odniesieniu do różnych sytuacji życiowych oraz osobistych doświadczeń, jak również próba odpowiedzi na pytania: Co dla mnie oznacza odwaga cywilna? Jaka ma być moja postawa w codziennym życiu w kontekście poszanowania praw człowieka?
Swoje stanowisko w tej kwestii uczestnicy seminarium będą mogli wyrazić podczas warsztatów artystycznych.

Terminy:
1. część: 16.03.-23.03.2013, Międzynarodowe Forum Burg Liebenzell w Bad Liebenzell
2. część: 14.10.-19.10.2013, MDSM Oświęcim
Organizatorzy:
MDSM Oświęcim, Międzynarodowe Forum Burg Liebenzell w Bad Liebenzell
Info:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Podsumowanie I części polsko-niemieckiej wymiany młodzieży

„Prawa człowieka wczoraj – prawa człowieka dzisiaj. Ruch oporu i odwaga cywilna”

Pod takim tytułem w malowniczej scenerii zamku w Bad Liebenzell odbyło się spotkanie w ramach polsko-niemieckiej wymiany młodzieży od lat wspólnie organizowanej przez Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu oraz Międzynarodowe Forum Burg Liebenzell w Bad Liebenzell.
Uczestnikami projektu byli uczniowie i uczennice szkół licealnych ze Stuttgartu, Weil der Stadt i Herrenberg oraz Kęt i Sławkowa.


Więcej

Podsumowanie II części polsko-niemieckiej wymiany młodzieży

„Prawa człowieka wczoraj – prawa człowieka dzisiaj. Ruch oporu i odwaga cywilna”

W dniach 12-17 października 2013 w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu odbyła się druga część polsko-niemieckiej wymiany młodzieży, w ramach której uczniowie liceów ogólnokształcących z Kęt i Sławkowa oraz ich niemieccy partnerzy ze szkół w Badenii-Wirtemberdze przez pięć dni zajmowali się tematem ruchu oporu w czasach narodowego socjalizmu. Pod pedagogiczną opieką Olgi Onyszkiewicz (MDSM Oświęcim) i Gertrud Gandenberger (Internationales Forum Burg Liebenzell) oraz przy wsparciu praktykantów Julii Leny Stangen i Benjamina Pizarro a także tłumaczki Anny Lachendro młodzi Polacy i Niemcy mieli możliwość uczestniczenia w ciekawym i wartościowym projekcie.


Więcej

Fundusz Neumannów

SZANSA NA STYPENDIUM

XIX edycja konkursu
"Stypendium dla najzdolniejszych"

Wyniki

Regulamin 19.edycji