Przymusowa migracja

Polaków i Niemców w czasie II wojny światowej i po wojnie. Pamięć o Auschwitz i Holokauście historycznie i współcześnie

polsko-niemieckie seminarium dla studentów uniwersytetów w Rostoku i Krakowie

Celem seminarium jest zbadanie procesu przymusowych wysiedleń i przesiedleń, ucieczek i wypędzeń, integracji i asymilacji Polaków z dawnych polskich terenów na Wschodzie oraz Niemców z byłych terenów wschodnich w czasie II wojny światowej i krótko po niej. W pierwszej części podstawową metodą jest oral history – studenci analizują historie rodzinne, relacje świadków wydarzeń, porównują ich subiektywne wspomnienia i umiejscawiają je w szerszym kontekście historycznym.

Druga część seminarium koncentruje się na historii Auschwitz i Holokaustu oraz historiografii w Polsce i w Niemczech. Studenci w ramach własnych studiów opracowują mini-wykłady i prezentacje na temat wybranych zagadnień historycznych i związanych z kulturą pamięci w obu krajach oraz poddają je pod dyskusję podczas wspólnej pracy seminaryjnej w MDSM. Jako przyszli nauczyciele rozważają wspólnie pytanie: Jak powinno się nauczać obecne pokolenie młodych ludzi o Auschwitz i Holokauście?

Terminy:
Część I: 16.03.-23.03.2013, Akademia Europejska w Waren
Część II: 20.05.-27.05.2013, MDSM Oświęcim, Kraków
Organizator:
MDSM Oświęcim, Akademia Europejska w Waren, Uniwersytet w Rostoku/Instytut Historii, Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie/Instytut Historii
Info:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Podsumowanie polsko-niemieckiego seminarium

„Przymusowa migracja Polaków i Niemców w czasie II wojny światowej i po wojnie”

W dniach 16-22 marca 2013 r. w Akademii Europejskiej w Waren we współpracy z Międzynarodowym Domem Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu odbyła się VI edycja seminarium pt. Przymusowa migracja Polaków i Niemców w czasie drugiej wojny światowej i po wojnie, w której wzięło udział dwudziestu studentów historii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie i Uniwersytetu w Rostoku. Przed wspólnym spotkaniem w Akademii Europejskiej studenci opracowywali pod kierunkiem docentów wybrane zagadnienia z perspektywy polskiej i niemieckiej.


Więcej

Podsumowanie polsko-niemieckiego seminarium

„Pamięć o Auschwitz i Holokauście historycznie i współcześnie”

Po zakończonej sukcesem pierwszej części seminarium w Akademii Europejskiej w Waren na temat przymusowych migracji Polaków i Niemców w czasie II wojny światowej i po wojnie dwudziestu studentek i studentów historii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie i Uniwersytetu w Rostoku spotkało się w dniach 26-26 maja w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu na drugiej części projektu. Również tym razem w ramach przygotowania do seminarium studenci opracowywali cztery wybrane tematy.


Więcej

Fundusz Neumannów

SZANSA NA STYPENDIUM

XIX edycja konkursu
"Stypendium dla najzdolniejszych"

Wyniki

Regulamin 19.edycji