Sinti i Romowie

- historia i teraźniejszość

polsko-niemieckie seminarium dla studentów i multiplikatorów (wolny nabór)

25 października 2012 roku w Berlinie, po długoletnich staraniach, został odsłonięty pomnik upamiętniający ok. 500.000 europejskich Sinti i Romów, zamordowanych w czasie narodowego socjalizmu. Jest to znak pamięci, ale również zwrócenie uwagi na to, jak współcześnie w europejskich społeczeństwach wygląda życie tej największej etnicznej mniejszości w Europie. Po dzień dzisiejszy Sinti i Romowie cierpią z powodu stereotypów i uprzedzeń, dyskryminacji i przemocy. Stoją również przed szczególnymi wyzwaniami w zakresie edukacji, wynikającymi z wieloletnich praktyk dyskryminacyjnych.

W czasie naszego seminarium zbadamy wspólnie, z perspektywy polskiej i niemieckiej, proces pozbawiania praw, wykluczania i eksterminacji Sinti i Romów w przeszłości oraz naświetlimy współczesne formy ich dyskryminacji w Europie. Szczególną uwagę zwrócimy na 20.000 Sinti i Romów zamordowanych w KL Auschwitz. Pamięć o nich przywracana jest co roku 2 sierpnia, w dniu likwidacji tzw. „obozu cygańskiego”. W ceremonii upamiętniającej, wraz z ostatnimi świadkami i ich bliskimi, weźmie udział również grupa seminaryjna.

Termin:
27.07.-03.08.2013, MDSM Oświęcim
Organizatorzy:
MDSM Oświęcim, Stowarzyszenie Polskich Romów w Oświęcimiu, Alternatywne Centrum Młodzieży Dessau
Info:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Fundusz Neumannów

SZANSA NA STYPENDIUM

XIX edycja konkursu
"Stypendium dla najzdolniejszych"

Wyniki

Regulamin 19.edycji