Historia

a prawa człowieka:pamięć, edukacja i aktywizm
konferencja dla aktywistów, edukatorów, nauczycieli i pracowników miejsc pamięci, muzeów oraz innych instytucji zajmujących się edukacją w dziedzinie historii i praw człowieka

W 2008 roku niemiecka Fundacja „Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość” (EVZ) zainicjowała nowy program grantowy „Edukacja o Prawach Człowieka” w ramach którego na przestrzeni lat 2009−2013 przeprowadzone zostały (m.in. w Polsce) innowacyjne przedsięwzięcia edukacyjne z zakresu praw człowieka z odniesieniami historycznymi, w szczególności do zbrodni narodowego socjalizmu. Paralelnie, od 2010 roku w ramach programu międzynarodowych projektów młodzieżowych i szkolnych „Europeans for Peace”, realizowane były bilateralne seminaria na styku historii i praw człowieka.

Niniejsza ogólnopolska konferencja, finansowana przez Fundację EVZ, będzie miała zarówno charakter podsumowania, jak i analizy i wymiany „dobrych praktyk” z obszaru edukacji formalnej i nieformalnej, zarówno młodzieży, jak i dorosłych. Niezależnie od tego uczestnicy konferencji opracują katalog postulatów z rekomendacjami, jak twórczo łączyć edukację historyczną z edukacją na rzecz praw człowieka.

Do udziału w konferencji zapraszamy zarówno realizatorów wybranych projektów, stwarzając im możliwość wzajemnego poznania się, wymiany poglądów i doświadczeń, jak i ekspertów w jednej lub obu dziedzinach oraz przedstawicieli środowisk naukowych, opiniotwórczych i przedstawicieli państwa, umożliwiając im „wgląd” w innowacyjne metodologie oraz aktywne włączenie się w ogólnoeuropejską debatę na temat szans i wyzwań, jakie niesie idea łączenia nauczania historii z edukacją o prawach człowieka i na ich rzecz.

Termin:
24.01.-26.01.2014, MDSM Oświęcim
Organizatorzy:
MDSM Oświęcim, Fundacja Ośrodka KARTA, Fundacja Humanity in Action Polska, Fundacja „Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość” (EVZ)
Info:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Fundusz Neumannów

SZANSA NA STYPENDIUM

XIX edycja konkursu
"Stypendium dla najzdolniejszych"

Wyniki

Regulamin 19.edycji