Pamiętamy

Zagłada i akcja ratowania węgierskich Żydów 1944/1945
projekt dla młodzieży z oświęcimskich szkół średnich

W 70. rocznicę Zagłady i akcji ratowania węgierskich Żydów 1944/1945 – przywracamy pamięć o tamtych wydarzeniach. Grupa młodzieży z oświęcimskich szkół średnich weźmie udział w cyklu warsztatów, które przygotują ich do oprowadzania swoich rówieśników po wystawie pt.: Schronienie w „szklanym domu” – opór i akcja ratowania Żydów przez węgierskich syjonistów 1944/45, którą będziemy prezentować w MDSM Oświęcim od maja do końca lipca 2014 roku.

Na przełomie wieków Budapeszt nazywany był „Paryżem Wschodu”. Po I wojnie światowej w nowo utworzonej Republice Węgierskiej żyło prawie milion Żydów, z tego prawie połowa w Budapeszcie, m.in. Theodor Herzl – założyciel i propagator ruchu syjonistycznego. W czasie rządów węgierskich narodowych socjalistów Żydzi byli stopniowo wykluczani z życia społecznego i politycznego. W 1939 roku wprowadzona została tzw. „służba pracy”, która objęła wszystkich żydowskich mężczyzn. Jeszcze przed wkroczeniem niemieckiego Wehrmachtu na Węgry, 19. marca 1944 roku, w węgierskiej „służbie pracy” zginęło prawie 42.000 Żydów. Równolegle do zaostrzających się prześladowań i kolejno deportacji węgierskich Żydów do obozu Auschwitz-Birkenau w Budapeszcie tworzył się ruch oporu, którego celem było prowadzenie akcji ratowania przed Zagładą. Tzw. „szklany dom” stał się centrum działań, w które pod auspicjami dyplomatów: Carla Lutza i jego żony Gerti zaangażowały się głównie kobiety i młodzież z syjonistycznych organizacji ruchu oporu. Młode kobiety i mężczyźni – wówczas jeszcze prawie dzieci – wykazali się wielką odwagą i poczuciem odpowiedzialności. W 1949 roku, kiedy na Węgrzech zakazana została działalność organizacji syjonistycznych, większość z nich zdecydowała się wyjechać do Palestyny, a później do Izraela.

Wystawa i wywiady wideo z węgierskimi syjonistkami, zaangażowanymi w opór i akcję ratunkową, powstały w ramach projektu Centrum Pamięci Holokaustu w Budapeszcie, Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego i Fundacji Miejsce Pamięci Niemieckiego Ruchu Oporu z Berlina.

Terminy:
1. warsztaty: marzec 2014
2. warsztaty: kwiecień 2014
3. warsztaty: maj 2014
maj-lipiec 2014: oprowadzanie po wystawie przez młodzież z oświęcimskich szkół średnich
Organizatorzy:
MDSM Oświęcim, Centrum Pamięci Holokaustu w Budapeszcie, Międzynarodowy Komitet Oświęcimski w Berlinie, Fundacja Miejsce Pamięci Niemieckiego Ruchu Oporu w Berlinie
Info:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Fundusz Neumannów

SZANSA NA STYPENDIUM

XIX edycja konkursu
"Stypendium dla najzdolniejszych"

Wyniki

Regulamin 19.edycji