Czy sukcesy w nauce

(nie) zależą od pochodzenia?
polsko-niemiecko-izraelska wymiana młodzieży

Głównym tematem seminarium będzie dyskryminacja rasowa, która może ujawniać się w różnych obszarach życia. Uczestnicy seminarium skoncentrują się na okresie nauki szkolnej w czasach narodowego socjalizmu i współcześnie. Przez poznanie „ideologii rasistowskiej” głoszonej przez narodowych socjalistów, prześledzenie indywidualnych losów i wysłuchanie relacji Świadków zdarzeń dowiedzą się, jakie formy dyskryminacji ze względu na pochodzenie istniały w życiu szkolnym ich rówieśników i jaki wpływ na nich wywierały. Uczestnicy projektu przeanalizują również, jak istotna jest współcześnie prawnie zapewniona ochrona przed dyskryminacją i umocnią się w swoich działaniach na rzecz poszanowania praw człowieka. Wyniki pracy uczestników prezentowane będą na blogu oraz razem z relacjami Świadków zdarzeń staną się kanwą filmu, który wspólnie nakręcą.

Seminarium odbywa się w języku angielskim.

Projekt realizowany jest dzięki wsparciu finansowemu w ramach Programu EUROPEANS FOR PEACE Fundacji „Pamięć, Odpowiedzialność i Przyszłość” (EVZ).

Terminy:
1. część: 15.04.-24.04.2014, Magdeburg, Strzegom, MDSM Oświęcim
2. część: 15.07.-26.07.2014, Hilla Izrael
Organizatorzy:
MDSM Oświęcim, Ekumeniczne Gimnazjum Katedralne w Magdeburgu, Face to Face Hilla, Izrael
Info:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Podsumowanie I części polsko-niemiecko-izraelskiej wymiany młodzieży

Czy sukcesy w nauce (nie) zależą od pochodzenia?

Odpowiedź na to pytanie próbowali znaleźć uczestnicy polsko-niemiecko-izraelskiej wymiany młodzieży zorganizowanej po raz kolejny przez Ekumeniczne Gimnazjum Katedralne w Magdeburgu, Face to Face Hilla w Izraelu i Zespół Szkół Ogólnokształcących w Strzegomiu we współpracy z Międzynarodowym Domem Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu.

logo EVZ logo EfP

Głównym tematem tegorocznego projektu była dyskryminacja rasowa. Uczestnicy seminarium skoncentrowali się na okresie nauki szkolnej w czasach narodowego socjalizmu oraz współczesnych przejawach dyskryminacji w ich szkołach i najbliższym otoczeniu.


Więcej

Podsumowanie II części polsko-niemiecko-izraelskiej wymiany młodzieży

Czy sukcesy w nauce (nie) zależą od pochodzenia?

Z pytaniem tym zmierzyli się uczestnicy polsko-niemiecko-izraelskiej wymiany młodzieży, którzy wiosną 2014 roku spędzili dziesięć wspólnych dni w Magdeburgu, Strzegomiu i Oświęcimiu, a w lutym ponownie spotkali się w Izraelu w ramach trójstronnego projektu zorganizowanego przez organizację pozarządową „Face to Face Hilla” w Izraelu, Ekumeniczne Gimnazjum Katedralne w Magdeburgu i Zespół Szkół Ogólnokształcących w Strzegomiu we współpracy z Międzynarodowym Domem Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu.

logo EVZ logo EfP

Pierwszy tydzień polska i niemiecka młodzież oraz jej opiekunowie spędzili u rodzin izraelskich uczestników seminarium w kibucach Ein Hamifratz i Gesher Haziv...


Więcej

Fundusz Neumannów

SZANSA NA STYPENDIUM

XIX edycja konkursu
"Stypendium dla najzdolniejszych"

Wyniki

Regulamin 19.edycji