Twarze miasta – oblicza pamięci

polsko-niemieckie seminarium fotograficzne

Oświęcim, małe miasto w południowej Polsce. Najbardziej znane pod niemiecką nazwą Auschwitz i postrzegane na całym świecie jako symbol Holokaustu. Niewiele osób wie, że to miasto z ponad ośmiuset letnią historią. Przed II wojną światową w Oszpicin (żydowska nazwa Oświęcimia), liczącym 14.000 mieszkańców, żyło 8.000 Żydów. Wszystko zmieniło się w 1940 roku, kiedy niemieccy narodowi socjaliści założyli tu obóz Auschwitz. Bezpośrednio po II wojnie światowej byli więźniowie obozu dążyli do utworzenia w Oświęcimiu Miejsca Pamięci. W 1947 roku, na terenie byłego obozu koncentracyjnego Auschwitz I, otwarte zostało Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau, upamiętniające na zawsze zbrodnie narodowego socjalizmu.

Dzisiejsze miasto Oświęcim funkcjonuje na styku przeszłości i teraźniejszości. Podczas seminarium uczestnicy podejmą próbę odkrycia twarzy miasta i obliczy pamięci, konfrontując się z samym miejscem i zagłębiając się w tajniki sztuki fotograficznej.

Wyniki pracy seminarzystów zaprezentowane zostaną na wystawie.

Termin:
27.10.-01.11.2014, MDSM Oświęcim
Organizatorzy:
MDSM Oświęcim, Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau, Akcja Znaku Pokuty Służby dla Pokoju
Info:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Fundusz Neumannów

SZANSA NA STYPENDIUM

XIX edycja konkursu
"Stypendium dla najzdolniejszych"

Wyniki

Regulamin 19.edycji