Pamięć o Auschwitz

i Holokauście historycznie i współcześnie
Przymusowa migracja Polaków i Niemców w czasie II wojny światowej i po wojnie
polsko-niemieckie seminarium dla studentów uniwersytetów w Rostoku i Krakowie

Pierwsza część seminarium koncentruje się na historii Auschwitz i Holokaustu oraz historiografii w Polsce i w Niemczech. Studenci w ramach własnych studiów opracowują mini-wykłady i prezentacje na temat wybranych zagadnień historycznych i związanych z kulturą pamięci w obu krajach oraz poddają je pod dyskusję podczas wspólnej pracy seminaryjnej w MDSM. Jako przyszli nauczyciele rozważają wspólnie pytanie: Jak powinno się nauczać o Auschwitz i Holokauście obecne pokolenie młodych ludzi?

Celem drugiej części seminarium, która odbywa się w Akademii Europejskiej w Waren, jest zbadanie procesu przymusowych wysiedleń i przesiedleń, ucieczek i wypędzeń, integracji i asymilacji Polaków z dawnych polskich terenów na Wschodzie oraz Niemców z byłych terenów wschodnich w czasie II wojny światowej i krótko po niej. Podstawową metodą jest oral history – studenci analizują historie rodzinne, relacje świadków wydarzeń, porównują ich osobiste wspomnienia i umiejscawiają je w szerszym kontekście historycznym.

Terminy:
1. część: 08.03.-14.03.2014, MDSM Oświęcim, Kraków
2. część: 09.06.-13.06.2014, Akademia Europejska w Waren
Organizatorzy:
MDSM Oświęcim, Akademia Europejska w Waren, Uniwersytet w Rostoku/Instytut Historii, Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie/Instytut Historii
Info:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Podsumowanie polsko-niemieckiego seminarium

VIII edycja polsko-niemieckiego seminarium dla studentów z Krakowa i Rostoku: Auschwitz i Holokaust – historycznie i współcześnie

W dniach 8-14.03.2014 r. odbyła się VIII edycja polsko-niemieckiego seminarium dla studentów z Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie oraz studentów z Uniwersytetu w Rostoku. Była to pierwsza część projektu organizowanego w ramach współpracy Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu i Akademii Europejskiej w Waren – druga część, która odbędzie się w Niemczech, poświęcona będzie problematyce przymusowych wysiedleń i przesiedleń, ucieczek i wypędzeń, integracji i asymilacji Polaków z dawnych polskich terenów na Wschodzie oraz Niemców z byłych terenów wschodnich w czasie II wojny światowej i krótko po niej.


Więcej

Fundusz Neumannów

SZANSA NA STYPENDIUM

XIX edycja konkursu
"Stypendium dla najzdolniejszych"

Wyniki

Regulamin 19.edycji