Pamięć

o Zagładzie węgierskich Żydów
polsko-niemiecko-węgierski obóz letni Akcji Znaku Pokuty Służby dla Pokoju w MDSM Oświęcim

W 2014 roku obchodzona jest 70. rocznica deportacji i Zagłady węgierskich Żydów w Auschwitz. W czasie II wojny światowej Węgry należały do krajów sprzymierzonych z III Rzeszą, jednak do 1944 roku ponad 800.000 Żydów, żyjących w tym kraju, nie podlegało narodowosocjalistycznym prześladowaniom. Kiedy w połowie marca Węgry znalazły się pod okupacją niemiecką i utworzony został kolaboracyjny rząd, rozpoczęła się realizacja wymaganego od długiego czasu przez III Rzeszę „ostatecznego rozwiązania”. Akcja była koordynowana przez Sondereinsatzkommando i kierowana przez Adolfa Eichmanna. Od maja do sierpnia 1944 roku, w ciągu 56 dni, do Auschwitz deportowano około 430.000 mężczyzn, kobiet i dzieci. Większość z nich została zaraz po przybyciu zamordowana w komorach gazowych Birkenau.

Obóz letni organizowany jest w ramach upamiętnienia tych wydarzeń. Uczestnicy będą się zajmować losami kobiet, mężczyzn i dzieci deportowanych i zamordowanych w Auschwitz oraz wykonywać prace praktyczne na terenie Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Obóz letni jest wspólnym przedsięwzięciem AZP i MDSM Oświęcim i skierowany jest do młodzieży i studentów w wieku 18-26 lat z Polski, Niemiec i Węgier. Projekt odbywa się w języku angielskim.

Termin:
02.08.-16.08.2014, MDSM Oświęcim
Organizatorzy:
MDSM Oświęcim, Akcja Znaku Pokuty Służby dla Pokoju w Berlinie
Info:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Fundusz Neumannów

SZANSA NA STYPENDIUM

XIX edycja konkursu
"Stypendium dla najzdolniejszych"

Wyniki

Regulamin 19.edycji