Prawa człowieka wczoraj

– prawa człowieka dzisiaj: Ruch oporu i odwaga cywilna
polsko-niemiecka wymiana młodzieży

Podczas dwuczęściowego polsko-niemieckiego spotkania młodzieży tematem przewodnim będzie ruch oporu i odwaga cywilna widziane zarówno z perspektywy historycznej, jak i w kontekście współczesnym. W pierwszej części projektu podejmiemy temat odwagi cywilnej i poszanowania praw człowieka w różnych sytuacjach życia codziennego na podstawie własnych doświadczeń uczestników. Młodzież spróbuje znaleźć odpowiedź na pytania: Co dla mnie oznacza odwaga cywilna? Jaka ma być moja postawa w codziennym życiu w kontekście poszanowania praw człowieka? Swoje stanowisko w tej kwestii uczestnicy seminarium będą mogli wyrazić podczas warsztatów artystycznych.

W drugiej części projektu przeprowadzimy historyczną analizę ruchu oporu w okupowanej Polsce ze szczególnym uwzględnieniem obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau. Ze względu na 70. rocznicę wybuchu powstania w „Sonderkommando” skoncentruje się ona na wydarzeniach w tym Arbeitskommando w roku 1944. Wizyta w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau, praca z relacjami Świadków zdarzeń oraz warsztaty poświęcone Henrykowi Mandelbaumowi dostarczą uczestnikom wielu przykładów nadzwyczajnej odwagi cywilnej więźniów obozu. Prześledzimy także współczesne przykłady odważnego zaangażowania w sprawy istotne dla społeczeństwa, które mogą stać się wzorem do naśladowania dla osób chcących z zaangażowaniem działać na rzecz poszanowania praw człowieka.

Terminy:
1. część: 30.03.-05.04.2014, Międzynarodowe Forum Burg Liebenzell w Bad Liebenzell
2. część: 28.09.-03.10.2014, MDSM Oświęcim
Organizatorzy:
MDSM Oświęcim, Międzynarodowe Forum Burg Liebenzell w Bad Liebenzell
Info:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Posłuchaj audycji radiowej Project_RadioXCHANGE

Zobacz film Zivilcourage

Zobacz film Zivilcourage Courage Man

Podsumowanie I części polsko-niemieckiej wymiany młodzieży

„Prawa człowieka wczoraj – prawa człowieka dzisiaj. Ruch oporu i odwaga cywilna.”

Pod takim tytułem w malowniczej scenerii zamku w Bad Liebenzell odbyło się kolejne spotkanie młodych Polaków i Niemców w ramach od lat wspólnie organizowanej przez Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu oraz Międzynarodowe Forum Burg Liebenzell w Bad Liebenzell wymiany młodzieży.

Uczestnikami projektu byli uczniowie i uczennice szkół ponadgimnazjalnych Badenii Wirtembergii oraz z Kęt i Sławkowa.
Tematem przewodnim spotkania w Bad Liebenzell były współczesne formy sprzeciwu obywateli w demokratycznym społeczeństwie. Uczestnicy podjęli wspólnie próbę odpowiedzenia sobie na pytania: Czym jest obecnie odwaga cywilna? Co jest potrzebne, by wykazać się odwagą cywilną? Udzielane odpowiedzi świadczyły nie tylko o wielkiej dojrzałości obywatelskiej młodych uczestników, ale także o głębokiej analizie aktualnych wydarzeń na świecie. Wśród niepokojących młodzież zjawisk pojawiły się m.in.: przemoc, rasizm, uprzedzenia ze względu na płeć i orientację seksualną oraz dyskryminacja na tle religijnym. Uczestnicy trafnie zauważyli, że odwagą cywilną jest aktywne przeciwdziałanie, nie przymykanie oczu na zło wokół nas, a potrzebne do takiego działania cechy to m.in. odwaga, zaangażowanie, pewność siebie.

Ważnym elementem spotkań polsko-niemieckiej młodzieży na zamku w Bad Liebenzell są warsztaty medialne, które dają uczestnikom możliwość kreatywnego przedstawienia ich stosunku do niepokojących zjawisk w codziennym życiu. Tym razem uczestnicy pracowali w czterech grupach polsko-niemieckich. Pomocą w realizacji projektu służył im Dejan Simonowic, pedagog medialny, dzięki któremu nabyli odpowiednich umiejętności technicznych by stworzyć swoje małe, zaangażowane społecznie, dzieła oraz tłumaczka, Anna Lachendro, wspierająca ich pomocą językową w każdej sytuacji. Z wielkim zaangażowaniem młodzi ludzie wcielili się w role dziennikarzy, reżyserów, scenografów, kamerzystów oraz aktorów i animatorów filmów rysunkowych, ucząc się przy tym pracy w teamie, poznając tajniki kręcenia filmów, montażu, udźwiękowienia, wykazując kreatywnością i pokonując własne słabości.

Na pokazie końcowym wszyscy uczestnicy seminarium obejrzeli efekty swojej pracy: film animowany, plakat, krótki film dokumentalny oraz wysłuchali audycji radiowej. W każdej z tych form pokazali nie tylko skutki przemocy fizycznej, seksizmu czy rasizmu, ale również akty odwagi cywilnej osób, które potrafiły przeciwstawić się uprzedzeniom i dyskryminacji i udzieliły pomocy potrzebującym.

Zwieńczeniem doświadczeń ze współczesnymi technikami medialnymi była wizyta w Centrum Sztuki i Nowoczesnych Mediów w Karlsruhe, gdzie uczestnicy mogli obejrzeć zarówno najstarszy niemiecki komputer, wyprodukowany w 1958 roku ZUSE 22, jak również najnowsze technologie tworzenia hologramów czy przekazywania sygnałów za pomocą np. roślin. Największym zainteresowaniem cieszyły się jednak gry komputerowe oraz aplikacje na iPad.

Poza wspólną pracą nad projektem ważnym elementem spotkania jest integracja grupy, lepsze poznanie partnerów, ich otoczenia i życia codziennego. Dlatego w programie seminarium znalazło się miejsce na wspólną zabawę, pobyt na basenach termalnych w uzdrowisku Bad Liebenzell, czy wieczorny aerobic. Nie zabrakło również gier integracyjnych i animacji językowej.

W opinii uczestników zarówno atmosfera w grupie jak i polsko-niemiecka współpraca podczas wspólnego opracowywania wybranych zagadnień były bardzo dobre. Uczestnikom podobało się zakwaterowanie na zamku, chwalili dobrą organizację seminarium, smaczne jedzenie oraz możliwość poznania najbliższej okolicy.

Wyjazd do Bad Liebenzell był dla mnie bardzo wartościowy, ponieważ poznałam dużo ciekawych ludzi, spróbowałam niemieckiej kuchni oraz nauczyłam nowych słówek. (Patrycja Białczyk)

W trakcie naszej wizyty na zamku w Bad Liebenzell poznaliśmy wielu wspaniałych ludzi, dzięki którym mogliśmy spędzić kilka dni we wspaniałej atmosferze, ucząc się, bawiąc i pracując. Uczestnicy z Polski i Niemiec, pomimo bariery językowej - której skutki niejednokrotnie rozśmieszały nas do łez – świetnie czuli się w swoim towarzystwie, zarówno w czasie wolnym, jak i podczas pracy przy projektach. Prace naszego autorstwa pozwoliły nam wykazać się kreatywnością i przekazać swoją opinię na temat odwagi cywilnej w ciekawy i niekonwencjonalny sposób. Cieszę się, że mogłam wziąć udział w tym projekcie. Było to dla mnie doświadczenie, którego nigdy nie zapomnę. (Karolina Tytko)

Pobyt w Bad Liebenzell uświadomił mi, jak wiele może dać znajomość języków obcych.
Poznałam tu wielu ciekawych Niemców, którzy obalili wszystkie stereotypy na temat ich narodu i kraju. (Jagoda Kazimierska)

Projekt w Bad Liebenzell pozwolił mi poznać nowe punkty widzenia w kwestii odwagi cywilnej, poznać kulturę niemiecką, zobaczyć kawałek tego kraju i sprawdzić swoje umiejętności językowe. (Anna Żydek)

Podczas październikowego spotkania w Oświęcimiu uczestnicy seminarium zajmą się tematyką ruchu oporu i odwagi cywilnej z perspektywy historycznej, głównie w okresie II wojny światowej. W trakcie tygodniowego pobytu w MDSM będą mieli możliwość zapoznania się z aktami odwagi cywilnej więźniów obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau oraz ze strukturą ruchu oporu w okupowanej Polsce.
Seminarium, dzięki finansowemu wsparciu Bundesvereinigung kulturelle Jugendbildung i Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży przeprowadziły Gertrud Gandenberger (IFBL) i Olga Onyszkiewicz (MDSM).

Opr. i zdjęcia: Olga Onyszkiewicz


Więcej

Podsumowanie II części polsko-niemieckiej wymiany młodzieży

„Prawa człowieka wczoraj – Prawa człowieka dzisiaj: Ruch oporu i odwaga cywilna na co dzień”

Tematem przewodnim projektu Prawa człowieka wczoraj i dziś - ruch oporu i odwaga cywilna, była historyczna analiza ruchu oporu w okupowanej Polsce ze szczególnym uwzględnieniem obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau. Ze względu na 70. rocznicę wybuchu powstania w Sonderkommando skoncentrowaliśmy się głównie na wydarzeniach związanych z tym Arbeitskommando w roku 1944.

Wizyta w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau, praca z relacjami Świadków zdarzeń, warsztaty poświęcone Henrykowi Mandelbaumowi – jednemu z członków Sonderkommando – oraz wizyta w Aptece pod Orłem na krakowskim Kazimierzu i poznanie bohaterstwa jej pracowników w czasach istnienia getta, dostarczyły uczestnikom wielu przykładów nadzwyczajnej odwagi cywilnej więźniów obozu oraz ludności cywilnej. Zebrane podczas seminarium wiadomości, poznane wzorce bohaterskich zachowań oraz narastające w tym procesie poznawczym emocje znalazły swoje odzwierciedlenie w przygotowanym przez uczestników spektaklu teatralnym.

Dla prowadzących seminarium Gertrud Gandenberger z Międzynarodowego Forum Burg Liebenzell oraz Olgi Onyszkiewicz z Domu Spotkań istotą projektu są trzy płaszczyzny: wspólna praca nad tematem, zrozumienie znaczenia historii dla teraźniejszości oraz wspólne przepracowanie istoty poszanowania praw człowieka. Ważnym jest, by młodzi ludzie dostrzegli kwestię praw człowieka w swoim codziennym życiu i mieli świadomość, jakich praw powinni bronić.

Projekt zrealizowany dzięki finansowemu wsparciu Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

Opr. i zdjęcia: Olga Onyszkiewicz


Więcej

Fundusz Neumannów

SZANSA NA STYPENDIUM

XIX edycja konkursu
"Stypendium dla najzdolniejszych"

Wyniki

Regulamin 19.edycji