AUSCHWITZ I HOLOKAUST

– HISTORIA I WSPÓŁCZESNOŚĆ
PRZYMUSOWA MIGRACJA POLAKÓW I NIEMCÓW W CZASIE II WOJNY ŚWIATOWEJ I PO WOJNIE
POLSKO-NIEMIECKIE SEMINARIUM DLA STUDENTÓW UNIWERSYTETÓW W ROSTOKU I KRAKOWIE

Pierwsza część seminarium koncentruje się na historii Auschwitz i Holokaustu oraz historiografi i w Polsce i w Niemczech. Studenci w ramach własnych studiów opracowują mini-wykłady i prezentacje na temat wybranych zagadnień historycznych oraz związanych z kulturą pamięci w obu krajach oraz poddają je pod dyskusję podczas wspólnej pracy seminaryjnej w MDSM.

Jako przyszli nauczyciele rozważają wspólnie pytanie: Jak powinno się nauczać o Auschwitz i Holokauście obecne pokolenie młodych ludzi?

Celem drugiej części seminarium, która odbywa się w Akademii Europejskiej w Waren, jest zbadanie procesu przymusowych wysiedleń i przesiedleń, ucieczek i wypędzeń, integracji i asymilacji Polaków z dawnych polskich terenów na Wschodzie oraz Niemców z byłych terenów wschodnich w czasie II wojny światowej i krótko po niej. Podstawową metodą jest oral history – studenci analizują historie rodzinne, relacje świadków wydarzeń, porównują ich osobiste wspomnienia i umiejscawiają je w szerszym kontekście historycznym.

Terminy:
1. część: 27.03.-02.04.2015, MDSM Oświęcim, Kraków
2. część: 15.05.-21.05.2015, Akademia Europejska w Waren
Organizatorzy:
MDSM Oświęcim, Akademia Europejska w Waren, Uniwersytet w Rostoku/Instytut Historii, Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie/Instytut Historii
Info:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

„Auschwitz i Holokaust – historia i współczesność”

Polscy i niemieccy studenci uniwersytetów w Rostoku i Krakowie spotkali się w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w ramach corocznie organizowanego we współpracy z Akademią Europejską w Waren/Niemcy seminarium pt. „Auschwitz i Holokaust – historia i współczesność. Przymusowe migracje Polaków i Niemców w czasie II wojny światowej i po wojnie”. Pierwsza część projektu, która odbyła się w dniach
27.03 – 02.04.2015 roku miała na celu wzajemne poznanie się i wspólną dyskusję wokół recepcji Auschwitz i Holokaustu w Polsce i w Niemczech
oraz pytania: Jak powinno się nauczać o Auschwitz i Holokauście obecne pokolenie młodych ludzi?


Więcej

Przymusowa migracja Polaków i Niemców w czasach drugiej wojny światowej i po jej zakończeniu.

Polscy i niemieccy studenci uniwersytetów w Rostoku i Krakowie spotkali się na drugiej części seminarium, które jest corocznie organizowane we współpracy z Akademią Europejską w Waren/Niemcy pt. Auschwitz i Holokaust – historia i współczesność. Przymusowe migracje Polaków i Niemców w czasie II wojny światowej i po wojnie. Głównym celem spotkania, odbywającego się w dniach od 15 do 20 maja 2015 roku, była dyskusja na temat przymusowych migracji Polaków i Niemców.


Więcej

Fundusz Neumannów

SZANSA NA STYPENDIUM

XIX edycja konkursu
"Stypendium dla najzdolniejszych"

Wyniki

Regulamin 19.edycji