PRAWA CZŁOWIEKA

PRAWA CZŁOWIEKA WCZORAJ – PRAWA CZŁOWIEKA DZISIAJ. UCHODŹCY – PRAWO DO AZYLU – WTEDY I DZISIAJ
POLSKO-NIEMIECKA WYMIANA MŁODZIEŻY

Od ponad dwóch lat konfl ikty zbrojne w Syrii, Iraku, Somalii oraz w innych miejscach świata są powodem wzrostu liczby uchodźców z tych terenów. Miliony ludzi na całym świecie zmuszone są do opuszczenia swoich domostw z powodu lęku przed przemocą, spustoszeniem oraz niepohamowaną rządzą władzy. Do Europy dociera jedynie niewielka ich część, jednakże tysiące uciekinierów pragnących przedostać się do Europy stały się tematem szerokiej społecznej debaty. Prawo do azylu jest jednym z praw człowieka. Zagwarantowanie tego prawa jest również zadaniem Polski i Niemiec. Podczas obu części naszego seminarium chcemy przeanalizować sytuację uchodźców w kontekście współczesnym i historycznym oraz poszukać odpowiedzi na pytanie, jakie znaczenie dla ochrony i bezpieczeństwa uchodźców miało prawo do azylu w przeszłości, a jaką rolę odgrywa ono dzisiaj. W Bad Liebenzell skoncentrujemy się na pytaniach: z jakich powodów ludzie opuszczają swoją ojczyznę, w jakich warunkach żyją uchodźcy w Polsce i w Niemczech, jakie mają prawa i jakie perspektywy na przyszłość. W Oświęcimiu zajmiemy się procesem przymusowych wysiedleń mieszkańców miasta i okolicznych miejscowości w związku z budową i rozbudową obozu Auschwitz-Birkenau oraz ucieczkami więźniów obozu. Przeanalizujemy ich przyczyny i skutki, zapoznamy się z relacjami świadków zdarzeń.

W programie seminarium są warsztaty (medialne i teatralne), rozmowy z ekspertami i świadkami czasu, wizyta w byłym obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz-Birkenau oraz spotkanie w domu dla uchodźców.

W planie są także wyjazdy do tak interesujących miast jak Strassburg i Kraków.

Terminy:
1. część: 04.05.-10.05. 2015, Międzynarodowe Forum Burg Liebenzell w Bad Liebenzell
2. część: 30.09.-04.10.2015, MDSM Oświęcim
Organizatorzy:
MDSM Oświęcim, Międzynarodowe Forum Burg Liebenzell w Bad Liebenzell
Info:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

„Uchodźcy – w poszukiwaniu azylu w Europie”

Tym, jakże aktualnym i ważnym problemem, zajmowali się uczestnicy polsko-niemieckiej wymiany młodzieży w dniach 4-9 maja na zamku Burg Liebenzell. Było to już dwunaste spotkanie polskich i niemieckich uczniów w ramach projektu poświęconego tematyce „Prawa człowieka wczoraj – prawa człowieka dzisiaj” organizowanego przez Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu w kooperacji z Międzynarodowym Forum Burg Liebenzell. W projekcie uczestniczyła dwudziestoosobowa grupa młodzieży polskiej i niemieckiej, głównie uczniowie szkół ponadgimnazjalnych w Kętach i Sławkowie oraz Herrenberg i Weil der Stadt.

Audycja radiowa „Uchodźcy i azyl w Europie”, Free Radio Stuttgart, 15.07.2015:


Więcej

„Zachować pamięc“

Początkiem października (2015) w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu spotkali się uczniowie z Badenii-Wirttembergii, Małopolski i Śląska, by wziąć udział w 2. części polsko-niemieckiej wymiany młodzieży. Młodzi Polacy i Niemcy poznali się w maju w Międzynarodowym Forum Burg Liebenzell podczas 1. części projektu poświęconego tematyce praw człowieka w przeszłości i współcześnie. Głównym wątkiem tegorocznego spotkania była kwestia uchodźców poszukujących azylu w Europie oraz deportacje, wypędzenia i ucieczki w czasie II wojny światowej. Doświadczenia i wiedza, którą uczestnicy zebrali podczas wizyty w Centrum Żydowskim w Oświęcimiu, w czasie oprowadzania po Miejsu Pamięci Auschwitz-Birkenau, a także podczas warsztatów w Polskiej Akcji Humanitarnej w Krakowie, zostały opracowane podczas warsztatów medialnych prowadzonych pod fachową opieką specjalisty od mediów Dejana Simonoviča z Stadtmedienzentrum Stuttgart. Przez cały czas trwania seminarium każdy uczestnik prowadził „Dziennik projektu“, zapisując w nim swoje osobiste wrażenia i przemyślenia. Część z nich została połączona z dokumentacją fotograficzną odwiedzonych miejsc i rysunkami uczestników tworząc multimedialne prezentacje będące zapisem wrażeń i przemyśleń młodzieży. Można obejrzeć je na Youtube. Filmy zostaną także zaprezentowane w szkołach uczestników projektu, a nagrane podczas seminarium wywiady zostaną wyemitowane w Free Radio Stuttgart.
Seminarium zostało zrealizowane w ramach projektu „Zachować pamięć“ dzięki finansowemu wsparciu Fundacji Bethe i Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży oraz dzięki życzliwości Stadtmedienzentrum Stuttgart.
Möglich wurde diese Begegnung auch dank der freundlichen Unterstützung durch das Stadtmedienzentrum Stuttgart.

Efekty pracy grup podczas projektu w Oświęcimiu można obejrzeć na Youtube:


Fundusz Neumannów

SZANSA NA STYPENDIUM

XIX edycja konkursu
"Stypendium dla najzdolniejszych"

Wyniki

Regulamin 19.edycji