SINTI I ROMOWIE W EUROPIE

– TOŻSAMOŚĆ, HISTORIA, PAMIĘĆ
POLSKO-NIEMIECKIE SEMINARIUM DLA MŁODZIEŻY

Podczas seminarium zbadamy wspólnie proces pozbawiania praw, wykluczania i eksterminacji Sinti i Romów w czasach narodowego socjalizmu oraz kształtowania się pamięci o tych wydarzeniach. Pamięć o 500.000 europejskich Sinti i Romach, zamordowanych w czasie narodowego socjalizmu, w tym 20.000 w KL Auschwitz, przywracana jest co roku 2 sierpnia, w dniu likwidacji tzw. „rodzinnego obozu cygańskiego” w Birkenau. W ceremonii upamiętniającej, wraz z ostatnimi świadkami i ich bliskimi, weźmie udział również grupa seminaryjna.

Jest to znak pamięci, ale również zwrócenie uwagi na to, jak współcześnie w europejskich społeczeństwach wygląda życie tej największej etnicznej mniejszości w Europie. Po dzień dzisiejszy Sinti i Romowie cierpią z powodu stereotypów i uprzedzeń, dyskryminacji i przemocy.

Stoją również przed szczególnymi wyzwaniami w zakresie edukacji, wynikającymi z wieloletnich praktyk dyskryminacyjnych – zagadnienia te poddamy pod dyskusję z perspektywy „większości” i „mniejszości”.

Termin:
28.07.-03.08.2015, MDSM Oświęcim
Organizatorzy:
MDSM Oświęcim, Fundacja Dialog-Pheniben, Alternatywne Centrum Młodzieży Dessau, Stowarzyszenie Kopalnia Kultury w Chorzowie
Info:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Romowie i Sinti w Europie – tożsamość, historia pamięć

Romowie i Sinti to jedna z mniejszości etnicznych, które dotkliwie ucierpiały w czasie Holokaustu. Jednak w dzisiejszej Europie, te społeczności wciąż dotyka głęboka i krzywdząca dyskryminacja. Czy może być jakiś skuteczny sposób, aby to zatrzymać? Jedną z poprawnych odpowiedzi jest edukacja.

Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimu wraz z Alternatives Jugendzentrum Dessau (Niemcy) już po raz trzeci zorganizowali seminarium dla młodzieży pt. „Sinti i Romowie w Europie - tożsamość, historia, pamięć”, które jak co roku, odbywało się w dniach od 27 lipca do 3 sierpnia


Więcej

Fundusz Neumannów

SZANSA NA STYPENDIUM

XIX edycja konkursu
"Stypendium dla najzdolniejszych"

Wyniki

Regulamin 19.edycji