MIĘDZYNARODOWY OBÓZ LETNI

AKCJI ZNAKU POKUTY SŁUŻBY DLA POKOJU W MDSM OŚWIĘCIM

Historia i współczesność Europy bez kulturowej spuścizny społeczności żydowskich i wzajemnego oddziaływania na siebie Żydów i nie-Żydów jest niewyobrażalna. Szaleństwo rasizmu i zagłady narodowych socjalistów i ich pomocników doprowadziły do prawie całkowitego wyniszczenia żydowskiego życia. Podczas obozów letnich wspominamy ludzi wyrwanych z serca Europy i podejmujemy się poszukiwania ich śladów, zagłębiając się w kulturowej różnorodności europejskich Żydów.

Poprzez naszą pracę w ramach obozów letnich pragniemy wesprzeć dzisiejsze, często już nieliczne gminy żydowskie, w zachowaniu świadectw ich kulturowej spuścizny. Dlatego też uczestnicy podejmują prace na terenie cmentarzy żydowskich, odkrywają stare drogi, restaurują nagrobki, usuwają zarośla i pomagają w zachowaniu cmentarzy jako miejsc pamięci, sprawiając, że stają się one dostępne dla odwiedzających. Po dziś dzień dochodzi do dewastacji żydowskich cmentarzy i nagrobków. Poprzez nasze zaangażowanie przeciwko tego rodzaju zniszczeniom upamiętniamy ludzi, którzy spoczywają na tych cmentarzach oraz tych, którzy nie mogą sami troszczyć się o groby swoich rodziców i dziadków, ponieważ zostali oni wypędzeni i zamordowani przez narodowych socjalistów. Młodsi i starsi uczestnicy obozów letnich dają tym samym znak aktywnego sprzeciwu przeciwko wrogości wobec Żydów i rasizmu
(broszura programowa AZP)

Termin:
02.08.-16.08.2015, MDSM Oświęcim
Organizatorzy:
MDSM Oświęcim, Akcja Znaku Pokuty Służby dla Pokoju w Berlinie
Info:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Fundusz Neumannów

SZANSA NA STYPENDIUM

XIX edycja konkursu
"Stypendium dla najzdolniejszych"

Wyniki

Regulamin 19.edycji