SEMINARIUM W MIEJSCU PAMIĘCI

PODRÓŻ STUDYJNA DLA WOLONTARIUSZY AKCJI ZNAKU POKUTY SŁUŻBY DLA POKOJU W RAMACH MIĘDZYNARODOWEGO PROGRAMU WOLONTARIATU W NIEMCZECH
Terminy:
05.06.-11.06.2016, MDSM Oświęcim, Kraków
Organizatorzy:
MDSM Oświęcim, Akcja Znaku Pokuty Służby dla Pokoju w Berlinie
Info:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Seminarium międzynarodowe dla wolontariuszy AZP

Auschwitz jest dla ludzi na całym świecie symbolem Zagłady europejskich Żydów, zbrodni niewyobrażalnej w swoich rozmiarach. Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę, że Auschwitz jest także miejscem, gdzie przecinają się różne europejskie i pozaeuropejskie kultury pamięci, szczególnie ważne dla wielu grup, nie tylko zresztą narodowych. Często na to, jak rozumiemy złożoną historię Auschwitz wpływa socjalizacja w określonym państwie, kręgu językowym, grupie etnicznej, to, czego uczymy się w szkole, treść czytanych przez nas w młodości podręczników szkolnych, ale także własna biografia i opowieści z historii przekazywane przez najbliższych.

To wszystko sprawia, że Auschwitz jest miejscem, które nie zawsze znaczy to samo. Ta wieloaspektowość symboliki Auschwitz stała w centrum dyskusji grupy młodzieży z Polski, Izraela, Niemiec, Rosji, Stanów Zjednoczonych i Rumunii, która na początku czerwca wzięła udział w tygodniowym seminarium w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu (MDSM). Wszyscy uczestnicy seminarium biorą udział w rocznym programie wolontariatu Akcji Znaku Pokuty – Służby dla Pokoju (AZP) i od września 2016 mieszkają w Niemczech, gdzie pracują w miejscach pamięci zbrodni nazistowskich, muzeach oraz projektach wspierających osoby wykluczone i mniejszości.

W czasie swojego pobytu w Oświęcimiu wolontariusze mogli pogłębić wiedzę na temat narodowego socjalizmu i w szczególności historii obozu Auschwitz-Birkenau oraz samego miasta, które jako „deutsche Musterstadt im Osten” stało się obiektem agresywnej polityki germanizacyjnej. Mimo że wielu wolontariuszy na co dzień zajmuje się edukacją historyczną, byli czasami zaskoczeni, jak wiele różnych warstw historii nakłada się na siebie w Oświęcimiu. Dzięki oprowadzaniu po mieście z niemieckimi wolontariuszkami z MDSM uczestnicy seminarium mogli się przekonać, że Oświęcim jest miastem z ponad ośmiusetletnią historią, która nie skończyła się w roku 1945. W czasie wizyty w Centrum Żydowskim dowiedzieli się, że Oświęcim, lub Oszpicin jak miasto nazywało się w jidysz, było także miejscem o bogatej żydowskiej historii, w którym przed wybuchem II wojny światowej Żydzi stanowili ponad połowę mieszkańców miasta.

Zwiedzanie Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau zainspirowało intensywną debatę o tym, jakie funkcje spełnia ono dzisiaj. Dla niektórych z uczestników muzeum jest przede wszystkim miejscem pamięci o ofiarach, cmentarzem często odwiedzanych przez krewnych zamordowanych w Auschwitz. Dla innych Auschwitz jest przestrogą przed historią, która w każdej chwili mogłaby się powtórzyć, ale także miejscem edukacji, w którym należy uwzględnić pluralizm pamięci o wojnie i Zagładzie. Pod koniec seminarium uczestnicy musieli sami zadać sobie pytanie: Dlaczego chciałem tu przyjechać? Co tak naprawdę znaczy Auschwitz dla mnie? I nierzadko sami byli zaskoczeni swoją odpowiedzią.

Projekt został dofinansowany ze środków Ministerstwa do spraw Rodziny, Seniorów, Kobiet i Młodzieży oraz IBB gGmbH.

Autor: Aleksandra Janowska

Fundusz Neumannów

SZANSA NA STYPENDIUM

XIX edycja konkursu
"Stypendium dla najzdolniejszych"

Wyniki

Regulamin 19.edycji