SEMINARIUM W MIEJSCU PAMIĘCI

PODRÓŻ STUDYJNA DLA GRUP REGIONALNYCH AKCJI ZNAKU POKUTY SŁUŻBY DLA POKOJU
Terminy:
15.06.-19.06.2016, MDSM Oświęcim
Organizatorzy:
MDSM Oświęcim, Akcja Znaku Pokuty Służby dla Pokoju w Berlinie
Info:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Pamiętać i angażować się

Od 15-tego do 19-tego czerwca 2016 w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży odbyły się zajęcia pt.: „Opór i obywatelskie nieposłuszeństwo“ z udziałem byłych wolontariuszy organizacji Akcji Znaku Pokuty – Służby dla Pokoju. Ci byli wolontariusze, najczęściej studenci, mieszkają na terenie całych Niemiec i zorganizowani są w tzw. grupach regionalnych organizacji Akcji Znaku Pokuty. Grupy regionalne współorganizują i biorą udział w obchodach upamiętniających rocznicę wyzwolenia obozu koncentracyjnego, zakończenia II Wojny Światowej. Organizują również spotkania ze świadkami czasu oraz inne wydarzenie o zbliżonej tematyce, a także troszczą się o obecnych wolontariuszy.

Młodzi dorośli spędzili dwa dni w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau na zwiedzaniu byłego obozu koncentracyjnego, dyskusjach i prelekcji na wystawie sztuki. Program rozpoczęli zwiedzaniem Oświęcimia, a zakończyli wizytą w Krakowie. Jednym z punktów programu była dyskusja z premierem w Turyngii, Bodo Ramelow o pamięci i pamiętaniu. Uczestnicy i organizatorzy byli wdzięczni za możliwość mieszkania, prowadzenia zajęć w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży oraz korzystania biblioteki MDSMu. Pozwoliło to zagłębić się w wybrany temat, dało przestrzeń do dalszej pracy projektowej oraz do osobistej i grupowej refleksji. Równolegle odbywał się Life festiwal, który stanowił skrajna przeciwwagę dla przeżyć związanych ze zwiedzaniem byłego obozu. Festiwal kierował myśli na inne tory, gdyż siedząc w ogródku domu spotkań, nie można było nie słyszeć znanych piosenkarzy.

Uczestnicy chętnie zostaliby jeszcze dłużej w Oświęcimiu, także i po to, by na własna rękę zwiedzić muzeum. W rozmowie podkreślili znaczenie wpływu podróży do miejsca pamięci na swoje zaangażowanie społeczne i polityczne. A świadomy powrót pamięcią do wydarzeń sprzed ponad 70-ciu lat, uczczenie pamięci ofiar na miejscu oraz towarzyszące tym uczucia jak smutek i konsternacja pokazały, co Auschwitz ciągle jeszcze znaczy, dla nas i dla naszych określonych działań.

Projekt został dofinansowany ze środków Ministerstwa do spraw Rodziny, Seniorów, Kobiet i Młodzieży oraz IBB gGmbH.

Autor: Kamila Zimmermann

Fundusz Neumannów

SZANSA NA STYPENDIUM

XIX edycja konkursu
"Stypendium dla najzdolniejszych"

Wyniki

Regulamin 19.edycji