SEMINARIA W MIEJSCU PAMIĘCI

DLA PRZYSZŁYCH WOLONTARIUSZY AKCJI ZNAKU POKUTY SŁUŻBY DLA POKOJU
SEMINARIA PRZYGOTOWUJĄCE DO SŁUŻBY WOLONTARIACKIEJ DLA MŁODZIEŻY Z NIEMIEC
Terminy:
26.06.-02.07.2016, Państwowe Muzeum na Majdanku/Lublin
10.07.-16.07.2016, MDSM Oświęcim, Kraków
Organizatorzy:
MDSM Oświęcim, Akcja Znaku Pokuty Służby dla Pokoju w Berlinie
Info:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Podróże do miejsc pamięci dla przyszłych wolontariuszy AZP

Akcja Znaku Pokuty - Służby dla Pokoju (AZP) w ramach przygotowywania przyszłych wolontariuszy z Niemiec do służby wolontariackiej, którą rozpoczną we wrześniu w różnych krajach Europy, w USA i Izraelu, organizuje podróże studyjne do miejsc pamięci – byłych nazistowskich obozów koncentracyjnych w Polsce. Udział w nich jest dobrowolnym elementem przygotowania się do służby dla pokoju.

Celem tych podróży jest otwarcie nowego podejścia przyszłych wolontariuszy do historii poprzez intensywne poznawanie autentycznych miejsc historycznych. Wielu z nich będzie bowiem pracować w miejscach pamięci lub muzeach i podczas swojej służby wolontariackiej spotka się z Ocalonymi z obozów koncentracyjnych lub ich krewnymi. Udział w podróży studyjnej daje im możliwość przepracowania historii narodowego socjalizmu już na etapie przygotowywania się do służby wolontariackiej, a tym samym zrozumienia idei pracy Akcji Znaku Pokuty/Służby dla Pokoju, jak również pracy w ramach służby. Ponadto seminaria te umożliwiają poznanie współczesnej Polski i poszerzenia wiedzy na temat historii i kultury kraju sąsiadów.

Podczas tygodniowych seminarów w miejscach pamięci Majdanek i Auschwitz młodzi ludzie z Niemiec mieli możliwość intensywnie zajmować się tematem Holokaustu. Oto wrażenia uczestników z tygodnia seminaryjnego:

„Mam wrażenie, że lepiej pojmuję Holokaust i Auschwitz. Liczby przekształciły się w twarze i historie.“
„Poprzez tę podróż jeszcze bardziej zwiększyło się moje zainteresowanie tym tematem i z całą pewnością będę dalej poszukiwać.”
„Podczas tego tygodnia towarzyszyło mi wiele uczuć: smutek, przygnębienie, bezsilność, ale także nadzieja i radość. Przede wszystkim rozmowa ostatniego dnia ze świadkiem historii spowodowała tę mieszankę uczuć we mnie. Pomimo tego, że ten mężczyzna zmuszony był przeżyć jako dziecko okropności obozu, spoglądał z nadzieją w przyszłość i wypowiadał się z siłą i godnością o tamtym czasie. To nie pozwoli mi nigdy zapomnieć o tym spotkaniu.”

Projekt został dofinansowany ze środków Ministerstwa do spraw Rodziny, Seniorów, Kobiet i Młodzieży oraz IBB gGmbH.

Autor: Judith Hoehne-Krawczyk

Fundusz Neumannów

SZANSA NA STYPENDIUM

XIX edycja konkursu
"Stypendium dla najzdolniejszych"

Wyniki

Regulamin 19.edycji