MIĘDZYNARODOWY OBÓZ LETNI

AKCJI ZNAKU POKUTY SŁUŻBY DLA POKOJU W MDSM OŚWIĘCIM
Termin:
06.08.-20.08.2016, MDSM Oświęcim
Organizatorzy:
MDSM Oświęcim, Akcja Znaku Pokuty Służby dla Pokoju w Berlinie, Miejsce Pamięci Topf&Söhne w Erfurcie
Info:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Międzynarodowy Obóz Letni Akcji Znaku Pokuty Służby dla Pokoju w MDSM Oświęcim

Akcja Znaku Pokuty Służby dla Pokoju organizuje corocznie około 20 międzynarodowych obozów dla uczestników z różnych krajów. Mieszkają oni, uczą się i pracują wspólnie przez okres dwóch do trzech tygodni. Ważnym punktem projektów jest pielęgnacja żydowskich cmentarzy w Europie Środkowej i Wschodniej, praca w miejscach pamięci znajdujących się na terenie byłych obozów koncentracyjnych, w różnie ukierunkowanych instytucjach socjalnych a także wspólne spędzanie wolnego czasu i praca z osobami niepełnosprawnymi.

Obóz letni w MDSM, zorganizowany wspólnie przez Akcję Znaku Pokuty Służby dla Pokoju w Berlinie, Miejscem Pamięci Topf&Söhne oraz Międzynarodowym Domem Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu odbył się w dniach 06.-13.08.2016 r. Uczestnicy w wieku od 16 do 20 lat pochodzili z Niemiec oraz Polski.

Celem tego międzynarodowego projektu było poznanie losów gminy żydowskiej w Oświęcimiu, historii Auschwitz, praca nad Youth Web Dialog oraz prace porządkowe na terenie cmentarza żydowskiego w Oświęcimiu, które prowadzone były wspólnie z Fundacją Matzevah oraz ze studentami Staffordshire University.

Uczestnicy obozu letniego w pierwszym tygodniu dwutygodniowego projektu poznawali najpierw żydowską historię miasta Oświęcim, a w trakcie oprowadzania i warsztatów historię Centrum Żydowskiego, Synagogi i cmentarza żydowskiego, aby następnie zająć się szczegółowo historią Holokaustu i Auschwitz podczas zwiedzania oraz warsztatów w PMA-B.

Równolegle zaczęli pracę nad Youth Web Dialog. Inicjatywa ta łączy się z otwarciem wystawy “Przemysł i Holokaust” w marcu 2017r. w PMA-B, a jego inicjatorem jest miejsce pamięci Topf&Söhne w Erfurcie. Najpierw uczestnicy zajęli się historycznym współsprawstwem firmy Topf&Söhne w Auschwitz oraz rozpoczęli rozważanie o odpowiedzialności nie tylko bezpośrednich morderców w obozie zagłady, ale także ich współsprawców w niemieckim społeczeństwie. Zgłębiając wiedzę historyczną uczestnicy znaleźli własną indywidualną formę rozliczenia historycznej odpowiedzialności sprawców i współsprawców oraz wypracowali własne stanowisko, a za tym idące konsekwencje w odniesieniu do aktualnych pytań dotyczących odpowiedzialności w dzisiejszych czasach. Samodzielnie wybierając i opracowując materiały (teksty, filmy, zdjęcia, itp.) przygotowali Youth Web Dialog, w ten sposób pochylili się nad problemami historycznymi i współczesnymi.

Uczestnicy zajęli się czterema pytaniami:
1 Co znaczy dla ciebie Holokaust?
2 Jak odnosisz się do działania Topf&Söhne?
3 Jakie wnioski wyciągasz z nabytej wiedzy o Holokauście dla siebie osobiście?
4 Jakie wnioski powinniśmy wyciągnąć jako społeczeństwo dla wspólnej przyszłości?

Wyniki pracy można znaleźć na stronie internetowej miejsca pamięci Topf&Söhne: www.topfundsoehne.de

W drugim tygodniu projektu wraz z grupą z Fundacji Matzevah oraz z Staffordshire University uczestnicy wykonywali prace porządkowe i pielęgnacyjne na cmentarzu żydowskim. Oczyszczali ścieżki i nagrobki, usuwali trawę i zarośla oraz umieszczali znalezione w okolicach Oświęcimia nagrobki na specjalnie przygotowanych mocowaniach na cmentarzu. Uczestnicy określili wykonywanie tej pracy, jako aktywne przyczynianie się do zachowania pamięci. Poprzez swoje zaangażowanie wspominają ludzi, którzy spoczywają na cmentarzu i tych, którzy nie mogą pielęgnować grobów swoich bliskich, ponieważ zostali wypędzeni lub zamordowani przez narodowych socjalistów.
Ponadto praca uczestników obozu letniego jest znakiem aktywnego sprzeciwu wobec wrogości wobec Żydów i rasizmu.

Seminarium jest finansowane przez F.C. Flick Stiftung – gegen Fremdenfeindlichkeit, Rassismus und Intoleranz.

Koordynacja seminarium: Judith Hoehne-Krawczyk / MDSM Oświęcim, Verena Bunkus / Miejsce Pamięci Topf&Söhne w Erfurcie, Rebekka Schubert / Miejsce Pamięci Topf&Söhne w Erfurcie, Christine Bischatka / Akcja Znaku Pokuty Służby dla Pokoju.

Tekst: Judith Hoehne-Krawczyk
Tłumaczenie: Maria Knapik-Wciślak

Fot. MDSM

Fundusz Neumannów

SZANSA NA STYPENDIUM

XIX edycja konkursu
"Stypendium dla najzdolniejszych"

Wyniki

Regulamin 19.edycji