ZACHOWAĆ PAMIĘĆ

PRAWA CZŁOWIEKA WCZORAJ – PRAWA CZŁOWIEKA DZISIAJ.
POLSKO-NIEMIECKA WYMIANA MŁODZIEŻY

Podczas tegorocznej wymiany młodzieży organizowanej przez Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu i Międzynarodowe Forum Burg Liebenzell w Bad Liebenzell skoncentrujemy się na kwestii poszanowania praw dzieci i młodzieży. Dzieci i młodzież są szczególnie wrażliwe, wymagają szczególnej troski i wsparcia ze strony rodziców, szkoły i całego społeczeństwa. Co dzieje się, gdy tej opieki zabraknie? Gdy nie mają możliwości uczęszczania do szkoły? Gdy nie zapewni im się pożywienia? Kiedy są wykorzystywane i poniżane? Kto ponosi odpowiedzialność za ich bezpieczeństwo?

Konwencja Praw Dziecka z 1989 roku zawiera prawa dzieci i młodzieży do 18 roku życia gwarantujące im godne życie i harmonijny rozwój osobowości. Niemal wszystkie państwa ratyfikowały tę Konwencję, mimo tego w wielu zakątkach świata dzieci żyją w biedzie i doświadczają przemocy.

Podczas pierwszej części projektu w Oświęcimiu zajmiemy się okresem narodowego socjalizmu, a w szczególności losem dzieci w obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz-Birkenau. Zwiedzimy Miejsce Pamięci, spotkamy się z byłą więźniarką – dzieckiem cudownie ocalałym z Auschwitz, poznamy również historie dzieci różnych narodowości, dla których los nie był tak łaskawy.

Pracę merytoryczną połączymy z warsztatami filmowymi, podczas których nie tylko nauczymy się tworzyć kadry filmowe, ale stworzymy filmowy dokument, w którym zawrzemy nasze refleksje i uczucia.

W drugiej części projektu w Bad Liebenzell skoncentrujemy się na tematyce związanej z prawami dzieci i młodzieży współcześnie. Jak funkcjonują młodzi ludzie – czyli Wy – dzisiaj? W jakim stopniu możecie aktywnie kształtować swoje codzienne życie i swoją przyszłość? Co jest obecnie cool, a co uncool? Jak to jest być młodym człowiekiem w różnych krajach świata? Z jakimi problemami borykają się młodzi ludzie w innych krajach, by ich prawo do edukacji, czasu wolnego, pożywienia… zostało zapewnione?

Poprzez wymianę poglądów i wspólną pracę merytoryczną nasza grupa seminaryjna lepiej się pozna i z pomocą profesjonalnego pedagoga teatralnego wykreujemy spektakl, który odzwierciedli poglądy na świat i zainteresowanie tematyką wszystkich uczestników projektu.

Terminy:
Część 1.: 20.-25.03.2017, Oświęcim
Dzieci Auschwitz – Nie wolno o nich zapomnieć. Warsztaty filmowe.

Część 2.: 20-24.09.2017, Bad Liebenzell
Prawa dzieci i młodzieży dzisiaj. Warsztaty teatralne.
Organizatorzy:
MDSM Oświęcim, Międzynarodowe Forum Burg Liebenzell w Bad Liebenzell
Info:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Dzieci Auschwitz – Nie wolno o nich zapomnieć

W 15. rocznicę współpracy pomiędzy Międzynarodowym Domem Spotkań Młodzieży i Międzynarodowym Forum Burg Liebenzell w Bad Liebenzell (Niemcy) odbyło się w Oświęcimiu kolejne spotkanie młodych Polaków i Niemców. Tematem przewodnim tegorocznego projektu „Prawa człowieka wczoraj – prawa człowieka dzisiaj” był los dzieci i młodzieży podczas II wojny światowej. Pomysł zgłębienia tej tematyki zrodził się podczas ubiegłorocznej wymiany polsko-niemieckiej po spotkaniu z panią Lidią Maksymowicz – dzieckiem cudownie ocalonym z Auschwitz.

Sześciodniowe seminarium rozpoczęło się od analizy głównych wydarzeń związanych z rozwojem narodowego socjalizmu i polityki III Rzeszy na ziemiach okupowanych. Podczas historycznego spaceru po Oświęcimiu, połączonego z wizytą w Muzeum Żydowskim, uczestnicy poznali przedwojenne życie mieszkańców Oświęcimia, w szczególności dzieci żydowskich. Usłyszeli o losach rodziny Haberfeld i o szczęśliwym dzieciństwie Henryka Schönkera w Oświęcimiu.

Podczas wizyty w Miejscu Pamięci Auschwitz-Birkenau oraz warsztatów na wystawach narodowych i w Fabryce Schindlera w Krakowie młodzi Polacy i Niemcy pogłębili swoją wiedzę na temat eksterminacji Żydów, warunków życia w getcie, masowych zbrodniach w obozie koncentracyjnym i zagłady. Porównali wojenne losy dzieci żydowskich różnych narodowości, dzieci polskich i niemieckich. Spojrzeli na ich ówczesne życie z perspektywy Deklaracji Genewskiej z 1924 roku, która w pięciu punktach określała prawa dziecka do normalnego rozwoju fizycznego i duchownego: „…ludzkość powinna dać dziecku wszystko, co posiada najlepszego” i zapewnić wyżywienie, opiekę, pomoc medyczną, edukację i wychowanie. Niestety, dzieci polskie mogły się rozwijać tylko w niewielkim stopniu. Dekretami niemieckich władz okupacyjnych skazane zostały na ciężką pracę, głód i niemalże brak edukacji. Dzieciom żydowskim odebrano wszelkie prawa i większość z nich skazano na śmierć.

O powojennych losach tych, które przeżyły wojnę, opowiedział uczestnikom seminarium Alwin Meyer, autor książki „Vergiss deinen Namen nicht - Die Kinder von Auschwitz” („Nie zapomnij swojego imienia - Dzieci z Auschwitz”). Wiele z nich zostało na świecie zupełnie samych i do dziś nie potrafi uwolnić się od traumatycznych przeżyć. Zostały pozbawione dzieciństwa, rodziny, szczęścia i miłości. Straciły przyjaciół, swoje ulubione miejsca i przedmioty. Niektórym udało się wiele lat po wojnie odnaleźć swoich krewnych, nie udało się jednak odnowić bliskich relacji z nimi. Rodzinne więzi zostały na zawsze zniszczone.

Uczestnicy projektu wyrazili swoje emocje i refleksje poprzez kadry filmowe realizowane przez cały czas trwania seminarium. Stworzony przez nich film „Dzieci Auschwitz – Nie wolno o nich zapomnieć” pokazuje, jak głęboko poruszyło ich pogwałcenie podstawowych praw człowieka, takich jak: wolność, prawo do życia, do rozwoju fizycznego, emocjonalnego i duchowego. Wyrazem głębokich refleksji i wielu emocji wywołanych kolejnymi punktami programu jest również muzyka do filmu skomponowana w czasie seminarium przez niemieckiego uczestnika Finna Scheuble oraz rysunek namalowany przez Weronikę Olejarz.

Podczas drugiej części projektu, jesienią w Bad Liebenzell, skoncentrujemy się na tematyce związanej z prawami dzieci i młodzieży współcześnie. Podejmiemy się próby znalezienia odpowiedzi na pytania: Czy są one wszędzie respektowane? Czy wszystkie dzieci i młodzież mają obecnie zapewnioną opiekę, wyżywienie, edukację? Czy we współczesnych świecie dzieci nie są już poniżane i wykorzystywane? Poprzez odniesienia do różnych wydarzeń we współczesnym świecie spróbujemy przekonać młodzież do krytycznego odbioru rzeczywistości, pobudzić ją do działań na rzecz potrzebujących i wpłynąć na rozwój jej dojrzałości obywatelskiej.

YouTube Video

Seminarium sfinansowane ze środków Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży (PNWM) w ramach projektu „Zachować pamięć” oraz dzięki wsparciu Fundacji Pamięci Ofiar Auschwitz-Birkenau.

wspierający logo

Fundusz Neumannów

SZANSA NA STYPENDIUM

XIX edycja konkursu
"Stypendium dla najzdolniejszych"

Wyniki

Regulamin 19.edycji