ŚWIATŁO W CIEMNOŚCI

POLSKO-NIEMIECKO-UKRAIŃSKIE WARSZTATY TEATRALNE DLA MŁODZIEŻY

Jaki wpływ ma historia na stosunki między narodami? Jak postrzegamy historię Auschwitz i Holokaustu w swoim kraju? Czy to może się powtórzyć i jak możemy wspólnie działać na rzecz pokoju w Europie? Jakie znaczenie mają prawa człowieka w kontekście ludobójstw XX wieku?
Te i inne kwestie poruszymy podczas tygodniowego spotkania w polsko-niemiecko-ukraińskim gronie w MDSM w Oświęcimiu.

Termin:
22.07.-29.07.2017, MDSM Oświęcim
05.-10.11.2017 r. Wolfsburg, Niemcy
Organizatorzy:
MDSM Oświęcim, UKS „Jocker” działający przy Zespole Szkół nr 1 w Oświęcimiu, Tanzendes Theater Wolfsburg, „Prolisok“ Kirovohrad/ Kropivnitski, Ukraina
Info:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Międzynarodowy teatr tańca „Światło w ciemności”

Lato to pora słonecznej pogody, dobrego humoru, podróżowania, nowych ciekawych znajomości i wrażeń. Tego nie zabrakło na międzynarodowym projekcie „Światło w ciemności”, zorganizowanym 22.-29. lipca przez Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu we współpracy z Tanzendes Theater e.V. w Wolfsburgu (Niemcy), Uczniowskim Klubem Sportowym „Jocker”, działającym przy Zespole Szkół nr 1 w Oświęcimiu, oraz Gimnasium-Internatem-Szkołą tańca „Prolisok” w Kropywnyckim (Ukraina).

„Światło w ciemności” jest próbą spojrzenia na Auschwitz-Birkenau nie tylko jako miejsca pamięci o najokrutniejszej zbrodni przeciwko ludzkości z perspektywy martyrologicznej, ale i jako punktu wyjścia do dyskusji o mechanizmach dyskryminacji oraz kwestii praw człowieka i ich ochrony w świecie współczesnym. To jest też projekt, w którym sztuka przybliża rzeczywistość i indywidualne losy więźniów obozu oraz występuje jako forma porozumienia bez słów i przedstawienia refleksji o podejmowanych zagadnieniach.

Młodzież z Ukrainy, Niemiec i Polski spotkała się w MDSM, by nawiązać nowe kontakty, zawrzeć międzynarodowe przyjaźnie, polepszyć znajomość języków obcych, zgłębić tematy historyczne, dotyczące II wojny światowej i Holokaustu, oraz współczesne, nawiązujące do rozwoju systemu ochrony praw człowieka w Europe. Podczas zwiedzania Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau i warsztatów tematycznych uczestnicy mieli okazję spojrzeć na te kwestię pod kątem różnych perspektyw narodowych oraz zgłebić wiedzę na tematy, który na pierwszy rzut oka wydają się być znane. W Muzeum byłam po raz trzeci i myślałam, że już nie będzie tam dla mnie nic nowego, - podzieliła się uczestniczka z Oświęcimia, - ale wciąż zobaczyłam i usłyszałam dużo ciekawych rzeczy, o których nie wiedziałam wcześniej. Nie sądziłam, że to może być możliwe. Warsztaty o łamaniu praw człowieka i dyskryminacji społecznej, natomiast, uświadomiły uczestnikom, że te kwestie nie są tak jednoznazne i proste, jak myślimy, i niestety też nie są łatwe do rozwiązania.

Ważnym elementem projektu, z którym uczestniczki i uczestnicy wiązali duże oczekiwania, były warsztaty teatru tańca, opracowane przez Anę Claudię Ronzani, pedagożkę z Tanzendes Theater Wolfsburg e.V. Podczas ćwiczeń ruchowych młodzież miała okazję lepiej się zintegrować i nawiązać kontakt. Jak podkreśliła uczestniczka z Niemiec: „W trakcie pracy nad spektaklem uświadomiłam sobie, jak wiele rzeczy można powiedzieć za pomocą ruchu i zupęłnie bez słów”.

Punktem kulminacyjnym projektu był spektakl teatru tańca, który mogli podziwiać mieszkańcy Oświecimia i goście MDSM. W swoim spektaklu młodzi artyści nawiązali do takich wątków tematycznych, jak Auschwitz i indywidualne losy więźniów, odczłowieczenie i ratowanie duszy w nieludzkich warunkach, jednostka a tłum wobec propagandy, rola sprawcy i ofiary, odwaga cywilna wobec przemocy i dyskryminacji. Elementy teatru i tańca zostały uzupełnione poprzez zdjęcia oraz muzyczne kawałki, wykonane przez uczestników projektu.

Na przedstawieniu był obecny również Hartwig Erb, przewodniczący Związków Zawodowych IG Metall-Wolfsburg - jednego ze sponsorów projektu. W swoim przemówieniu Hartwig Erb podkreślił, jak ważna jest rola młodzieży jako ambasadorów porozumienia między narodami, i zaprosił młodzych artystów zaprezentować swój spektakl „Światło w ciemności” na festywalu AntiFa-Woche, który odbywa się co roku w listopadzie w Wolfsburgu.

Tydzień intesywnej pracy i niemniej intensywnego odpoczynku dobiegł końca. Młodzież wróciła do swoich miejscowości, by jesienią spotkać się na drugiej części projekty, ale tym razem w Niemczech.

Projekt jest realizowany dzięki wsparciu IG Metall-Wolfsburg oraz Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży w ramach programu „Zachować pamięć”.

wspierający logo

Autor: Nataliia Tkachenko, MDSM

Zdjęcia: N. Tkachenko, I. Nikolayenko, MDSM

Fundusz Neumannów

SZANSA NA STYPENDIUM

XVIII edycja konkursu
"Stypendium dla najzdolniejszych"

Wyniki