PRZEDMIOTY I DOKUMENTY

– ŚWIADKOWIE HISTORII - NOWE KONCEPCJE W MIĘDZYNARODOWEJ PEDAGOGICE PAMIĘCI
POLSKO-NIEMIECKIE SEMINARIUM DLA EDUKATOREK I EDUKATORÓW
Termin:
03.11.-07.11.2018, MDSM Oświęcim
Organizatorzy:
MDSM Oświęcim, International Tracing Service Bad Arolsen/Niemcy
Koordynacja:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Przedmioty i dokumenty – świadkowie historii – nowe koncepcje w międzynarodowej pedagogice pamięci

Podsumowanie seminarium dla edukatorów i nauczycieli z Polski i Niemiec

Co jest „istotą“ uczenia się historii w miejscach pamięci dzisiaj, szczególnie w kontekście polsko-niemieckim oraz polskiej i niemieckiej kultury pamięci? Jakie są cele pracy pedagogicznej w miejscach pamięci? Jakie metody edukacyjne w pracy z młodzieżą są najbardziej adekwatne? Te pytania towarzyszyły grupie seminaryjnej podczas dyskusji w ramach polsko-niemieckiego seminarium.

Pierwszy dzień seminarium był dedykowany pracy z materiałami archiwalnymi oraz tzw. efektami z zasobów ITS Bad Arolsen. W okresie narodowego socjalizmu administracja obozów koncentracyjnych wytworzyła niezliczoną ilość dokumentów. Wiele osobistych przedmiotów zostało zrabowanych ofiarom. Dziś jako świadectwa historyczne mogą być wykorzystane w pracy pedagogicznej w miejscach pamięci, placówkach edukacji pozaszkolnej i w szkołach. Pierwszy krok w tym obszarze wykonał International Tracing Service (ITS) w ramach projektów #StolenMemory (zwrot osobistych przedmiotów członkom rodzin ofiar) oraz „documentED“ („documents” + „education”, przygotowanie i podsumowanie wizyty w miejscu pamięci z wykorzystaniem dokumentów).

Grupa seminaryjna pod kierunkiem Elisabeth Schwabauer i Anny Meier-Osińskiej testowała m.in. narzędzie do pracy online: https://eguide.its-arolsen.org oraz poznawała historie rodzinne, odkryte dzięki projektowi #StolenMemory. W dyskusji podsumowującej rozważana była kwestia dotycząca niezbędnych wymogów pracy z zastosowaniem dokumentów, ich kontekstualizacji oraz znaczenie reliktów pamięci dla rodzin ofiar.

Wstępem do konfrontacji z miejscem historycznym Auschwitz była prezentacja poświęcona nowej koncepcji wystawy stałej w Miejscu Pamięci Auschwitz-Birkenau, którą wygłosiła dr Alicja Białecka, kierująca zespołem przygotowującym wystawę. Kolejno poprzez oprowadzania i rozmowy z ekspertami seminarzyści odkrywali różnorodne aspekty związane z historią Auschwitz i Holokaustu oraz pamięcią o tych wydarzeniach. Grupa zapoznała się z zasobami zbiorów sztuki legalnej i nielegalnej, zgromadzonymi w Muzeum Auschwitz, z pracą Działu Konserwacji oraz niezwykłą kolekcją dokumentów Władysława Ratha, którą przedstawił dr Wojciech Płosa, kierownik Archiwum PMA-B.

Szczególnym doświadczeniem dla seminarzystów było spotkanie z Martine i Jeanite van Dam, wnuczkami Nathana van Dam, Ocalałego z Holokaustu, które podzieliły się z nami wzruszającą historią rodziną. Jej odkrycie było możliwe dzięki specjalnemu programowi zainicjowanemu przez ITS Bad Arolsen pt. #StolenMemory: https://www.its-arolsen.org/en/exhibits/stolenmemory/

Zebrana wiedza i doświadczenia posłużą absolwentkom i absolwentom seminarium do inicjowania w przyszłości podróży studyjnych do Auschwitz dla niemieckiej i polskiej młodzieży we współpracy z ITS Bad Arolsen, PMA-B i MDSM Oświęcim.

Partnerami projektu są: International Tracing Service Bad Arolsen/Niemcy Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu/Polska, MDSM Oświęcim/Auschwitz/Polska.

Seminarium finansowane ze środków Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży (PNWM) i Fundacji Pamięci Ofiar Obozu Zagłady Auschwitz-Birkenau.

logotypy

Koordynacja projektu: Elżbieta Pasternak

Fundusz Neumannów

SZANSA NA STYPENDIUM

XIX edycja konkursu
"Stypendium dla najzdolniejszych"

Wyniki

Regulamin 19.edycji