#StolenMemory

WYSTAWA I KAMPANIA SPOŁECZNA
ZWROT PRZEDMIOTÓW OSOBISTYCH CZŁONKOM RODZINOM OFIAR OBOZÓW KONCENTRACYJNYCH
Projekt z udziałem młodzieży z Oświęcimia
Termin:
wrzesień – grudzień 2019, MDSM Oświęcim
Organizatorzy:
MDSM Oświęcim, ITS Bad Arolsen
Info:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

#StolenMemory - skradziona pamięć w MDSM

4 września 2019 r. w MDSM otwarta została wystawa #StolenMemory / Skradziona pamięć, przygotowana przez Arolsen Archives Międzynarodowe Centrum Prześladowań Nazistowskich w Bad Arolsen. Wpisana na listę dziedzictwa UNESCO „Pamięć Świata” instytucja dysponuje największym na świecie archiwum, poświęconym ofiarom reżimu nazistowskiego oraz Ocalonym.

Wernisaż był jednocześnie inauguracją kampanii społecznej pod tym samym tytułem, prowadzonej przez Arolsen Archives od 2016 r., której celem jest zwrot przedmiotów osobistych byłych więźniów obozów koncentracyjnych ich rodzinom. Kampania prowadzona jest równolegle w wielu miastach w Polsce, opiera się na współpracy z wolontariuszami, których zadaniem jest prowadzenie poszukiwań rodzin byłych więźniów. Towarzysząca jej wystawa, poza tablicami przybliżającymi historię czasów okupacji w Polsce, składa się z części poświęconych osobom już odnalezionym oraz obecnie poszukiwanym.

Wernisaż w MDSM odbył się w dwóch odsłonach: część przedpołudniowa zgromadziła nauczycieli oraz uczniów oświęcimskich i powiatowych szkół średnich: PZ nr 1 Szkół Ogólnokształcących im. Stanisława Konarskiego w Oświęcimiu (nauczyciele: Bogusława Bugajska i Elżbieta Tymińska), PZ nr 2 Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego i Technicznego w Oświęcimiu (nauczyciel: Daria Kobyłczyk), PZ nr 4 Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych im. KEN w Oświęcimiu (nauczyciel: Bogusław Buczek), PZ nr 10 Szkół Mechaniczno-Elektrycznych w Kętach (nauczyciele: Jolanta Horak i Agnieszka Kotyńska) oraz Zespołu Szkół Zawodowych Towarzystwa Salezjańskiego w Oświęcimiu (nauczyciel: Marta Chrapczyńska). Spotkanie rozpoczęło się prezentacją projektu #StolenMemory przygotowaną przez Annę Meier-Osiński, która wraz z Kamilą Kołakowski reprezentowała Arolsen Archives. Po wspólnym zapoznaniu się z wystawą plenerową, wyeksponowaną na płocie MDSM wzdłuż ul. Legionów, nauczyciele i młodzież uczestniczyli w rozmowie ze Świadkiem historii, Wandą Różycką-Bilnik, córką Czesława Bilnika, więźnia obozów koncentracyjnych Groß-Rosen i Neuengamme, która przyjechała do Oświęcimia wraz z delegacją wrocławskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. Rozmowę, przyjętą przez młodych ludzi z dużym zainteresowaniem i wzruszeniem, moderowała Elżbieta Pasternak, edukatorka MDSM. Ostatnim punktem programu był pokaz filmu „Auschwitz - w sieci dobra”, zrealizowanego przez Barbarę Daczyńską (MDSM), Magdalenę Plewę-Ould i Jarosława Wilczaka, opowiadającego o mieszkańcach Oświęcimia, którzy podczas okupacji udzielali pomocy więźniom KL Auschwitz.

Na spotkanie popołudniowe, przebiegające według tego samego programu, zaprosiliśmy mieszkańców Oświęcimia i regionu.

Więcej o wystawie i kampanii #StolenMemory na stronie Arolsen Archives https://arolsen-archives.org/pl/nauka-uczestnictwo/wystawy-i-kampanie/stolenmemory/

Fundusz Neumannów

SZANSA NA STYPENDIUM

XIX edycja konkursu
"Stypendium dla najzdolniejszych"

Wyniki

Regulamin 19.edycji