Byli wolontariusze 2017/18

Emil

Nazywam się Emil Neuber i pochodzę z Wiednia (Austria).

Jak żadne inne miejsce, Auschwitz stanowi symbol niewyobrażalnego i perfidnego okrucieństwa narodowego socjalizmu. To, do czego zdolni są ludzie, jawi się tutaj ekstremalnie boleśnie. Efekty tej zbrodniczej ideologii nie mogą być obrazowane wystarczająco często, historia tego miejsca musi pozostać przestrogą na zawsze. Odnosząc się do stwierdzenia Theodora Adorno, iż to, że Auschwitz nie może się powtórzyć powinno być pierwszą potrzebą edukacji, chciałbym wykorzystując pobyt w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu, wnieść mój osobisty wkład w ten proces poprzez wzmacnianie świadomości oraz troskę, by wszelkie formy nietolerancji, nienawiści oraz podżegania pozostały tam, gdzie należą – w przeszłości.

Zhenia

Nazywam się Zhenia Kifenko, mam 22 lata i pochodzę z Ukrainy.

Służba wolontariacka w MDSM jest dla mnie zaszczytną i przyjemną możliwością. Wierzę, że praca z młodymi ludźmi musi być priorytetem nowoczesnego społeczeństwa. Praca w tej dziedzinie w Oświęcimiu jest o tyle istotniejsza i bardziej interesująca, iż jest to miejsce, gdzie wydarzenia tak tragicznie zmieniły bieg historii, pozostawiając bliznę w pamięci ludzkości. Ze względu na to, cieszę się z możliwości bycia częścią tego wspaniałego miejsca, jakim jest MDSM, wnoszenia własnego wkładu pracy w proces nieformalnej edukacji i komunikacji międzykulturowej, znoszącej bariery pomiędzy ludźmi.

Ines

Nazywam się Ines Sorger, mam 20 lat i pochodzę z Wiednia.

Bardzo cieszę się, że od 2016 roku istnieje możliwość zaangażowania się kobiet w Austriacką Służbę Pamięci. Dało mi to możliwość, by spędzić rok za granicą i zająć się kulturą pamięci o drugiej wojnie światowej. MDSM w Oświęcimiu jest idealnym miejscem, by pracować w tym zakresie, mając dużo kontaktu z innymi ludźmi. Liczę na fascynujący czas, dobrą współpracę, nie tylko pomiędzy wolontariuszami i pracownikami MDSM, ale także z ludźmi, szczególnie oświęcimską młodzieżą.

Sophie

Nazywam się Sophie Makoschey, mam 18 lat I pochodzę z Kassel w Niemczech. Wiosną 2017 roku ukończyłam szkołę średnią.

Opis stanowiska w Oświęcimiu wzbudził moje zainteresowanie tym miastem, pracą, a dodatkowo moje zainteresowanie historią i polityką przekonało mnie, by aplikować do organizacji wysyłającej wolontariuszy do Oświęcimia - Internationaler Bund.
W mojej opinii, przyszłość może być budowana tylko wtedy, gdy jesteśmy świadomi historii. Dlatego mam nadzieję, że moja praca z młodymi ludźmi będzie mogła przyczynić się do zachowania pamięci i przeciwdziałania zapomnieniu.

Klara

Cześć i hallo,
Nazywam się Klara Meyer-Wehrmann i mam 19 lat. We wrześniu 2017 r. przeprowadziłam się z Münster - miasta we wschodnich Niemczech, do Polski, żeby podjąć pracę jako wolontariuszka organizacji “Action Reconciliation for Peace” w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu.

Nawet po 73 latach od wyzwolenia obozu, Auschwitz i Auschwitz-Birkenau nie utraciło swojego znaczenia. Jak żadne inne miejsce, ostrzega nas i przypomina o zbrodniach narodowych socjalistów. MDSM – „A House to Live. A Place to Learn“ uważa Auschwitz nie tylko za miejsce upamiętnienia niezliczonych ofiar, ale także jako miejsce, w oparciu o które można wyciągać wnioski, mówić o przeszłości i zapobiegać ponownemu powtórzeniu się tych strasznych wydarzeń. Tutaj młodzi ludzie zajmują się historią byłego obozu koncentracyjnego, a także zagadnieniami takimi jak rasizm i dyskryminacja we współczesnym świecie. Bardzo cieszę się, że jestem częścią tej niezmiernie ważnej pracy, szczególnie w obliczu obecnej sytuacji politycznej w Europie oraz że mogę codziennie spotykać nowych i interesujących ludzi. Jako wolontariuszka mam okazję do poszerzenia swojej wiedzy historycznej, zdobycia doświadczenia w pracy edukacyjnej z grupami (młodzieży) oraz do przybliżania odwiedzającym MDSM przeszłości i obecnego życia Oświęcimia w trakcie oprowadzania po mieście.
Cieszę się na następne miesiące spędzone w MDSM, wzbogacające spotkania oraz nowy wgląd w kulturę i język sąsiada mojej ojczyzny – Polski.

Fundusz Neumannów

SZANSA NA STYPENDIUM

XIX edycja konkursu
"Stypendium dla najzdolniejszych"

Wyniki

Regulamin 19.edycji