Kultury pamięci

o II wojnie światowej i Holokauście: Polska, Białoruś, Niemcy - podsumowanie seminarium w Monachium i Dachau, 15-20.10.2018
seminarium

Trzydziestu studentów z Polski, Białorusi i Niemiec spotkało się po raz trzeci na seminarium w Monachium i Dachau w ramach projektu Kultury pamięci o II wojnie światowej i Holokauście: Polska, Białoruś, Niemcy (pierwsze seminarium odbyło się w MDSM Oświęcim/Polska w dniach 10-16.12.2017, drugie w Pracowni Historii w Mińsku/Białoruś w dniach 7-12.05.2018).

Więcej

IV Biennale Plakatu

Prezentacja w Bielsku-Białej

Otwarcie IV Biennale

11 października 2018 w Domu Kultury im. Wiktorii Kubisz w Bielsku-Białej miał miejsce wernisaż IV Międzynarodowego Biennale Plakatu Społeczno-Politycznego „Twórczo dla praw człowieka”.

Więcej

„Harmonia/Dysonans”

w Berlinie
Harmonia/Dysonans

27 września 2018 w Przedstawicielstwie Turyngii w Berlinie odbył się wernisaż wystawy malarstwa i rysunków Elżbiety Kuraj i Janusza Karbowniczka „Harmonia/Dysonans”.

Więcej

Jesienna zaduma

Wiersze o jesieni
65. Salon Poezji

8 października 2017r. w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu odbył się 65. Krakowski Salon Poezji pt. „Jesienna zaduma”.

Więcej

VI Biennale Plakatu

w Bielsku-Białej
6. Biennale w Bielsku

5 października 2017 w Domu Kultury im. Wiktorii Kubisz w Bielsku-Białej została otwarta wystawa VI Międzynarodowego Biennale Plakatu Społeczno-Politycznego. Gości powitała Iwona Kusak, kierownik Domu Kultury oraz Leszek Szuster, dyrektor MDSM, który wprowadził gości do idei projektu i ekspozycji.

Wiecej

Godność ludzka...

Stéphane Hessel - Otwarcie wystawy

wystawa Hessel

25 września 2017 r. w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu odbył się wernisaż wystawy “Godność ludzka… Stéphane Hessel” przygotowanej przez Maria Pawlowna Gesellschaft e.V z Weimaru.

Więcej

Koncert

Adama Makowicza
Adam Makowicz

21 października w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu odbył się koncert Adama Makowicza - pianisty, legendy polskiego i światowego jazzu.

Więcej

Wystawa

VI Biennale w Kilonii
VI Biennale w Kilonii

Od 4 do 16 października w Landtagu w Szlezwik-Holsztyn będzie prezentowana wystawa VI Biennale plakatu społeczno-politycznego „Twórczo dla praw człowieka”.

Więcej

Wystawa

IV Biennale w Hannowerze
IV. Biennale in Hannover

Do 4 października w Hanowerze prezentowana jest wystawa IV Międzynarodowego Biennale Plakatu Społeczno-Politycznego „Twórczo dla praw człowieka”.

Więcej

Street art

dla wartości w MDSM
Street art dla wartości w MDSM

W weekend 8-9 października 2016 roku odbyła się druga część akcji i tym samym finał malowania murali w MDSM w ramach projektu "Street art dla wartości. Nasze Drogowskazy. 30 lat MDSM", który został zorganizowany w ramach Roku Praw Człowieka i Tolerancji w Oświęcimiu.

Więcej

Kursy doskonalące

W Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
Muzeum POLIN

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zaprasza nauczycielki i nauczycieli na cykl otwartych spotkań w roku szkolnym 2016/2017 poświęconych historii i kulturze żydowskiej. Spotkania odbywają się w środy o godz. 16:30 w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie.

Więcej

dr Michael Groß

z wizytą w MDSM
nowy Konsul RFN

23 września Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu odwiedził nowy konsul generalny Republiki Federalnej Niemiec w Krakowie dr Michael Groß. Zapoznał się z pracą Domu w obszarach edukacji i kultury.

Więcej

Argument – biografia

Konferencja w MDSM
konferencja foto

Już od dawna przyjeżdżam do Oświęcimia nie jak do Auschwitz, lecz jak do swojego drugiego Domu, ponieważ wiem, że są tu ludzie, których kocham i którzy, mam nadzieję, mnie lubią. Auschwitz zabrał mi młodość i zmienił moje życie, jednak Oświęcim w ostatnich latach nadał temu życiu nowy sens, może ważniejszy niż to, co straciłam przez Auschwitz...

Więcej

Świat jest teatrem

57. Krakowski Salon Poezji

25 października 2015 r. w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu odbył się 57. Krakowski Salon Poezji pt. „Świat jest teatrem, aktorami ludzie…”. Fragmenty dramatów i wybrane sonety Williama Szekspira czytały Małgorzata Kochan i Katarzyna Tlałka, aktorki Teatru Ludowego w Krakowie, przy akompaniamencie Piotra Kudełki

Więcej

Urodziny

Heleny Dunicz-Niwińskiej w MDSM
100. urodziny pani Heleny Dunicz-Niwińskiej

17 października 2015 r. w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu odbyła się uroczystość 100 – lecia urodzin pani Heleny Dunicz-Niwińskiej, polskiej skrzypaczki, byłej więźniarki obozu Auschwitz-Birkenau, instrumentalistki kobiecej orkiestry obozowej, tłumaczki literatury z zakresu muzyki poważnej, związanej z Polskim Wydawnictwem Muzycznym.

Więcej

(Nie)rzeczywistości

wystawa fotografii Dominika Smolarka

15 października 2015 r. w MDSM otwarta została wystawa prac oświęcimskiego fotografika Dominika Smolarka pt. „(Nie)rzeczywistości”. Wernisaż otworzył Leszek Szuster - dyrektor MDSM, który powitał i przedstawił autora, od ponad 5 lat współpracującego z MDSM przy wielu projektach.

Więcej

Świat jest teatrem

57. Krakowski Salon Poezji

Serdecznie zapraszamy na 57. Krakowski Salon Poezji pt. „Świat jest teatrem, aktorami ludzie”, który odbędzie się w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży 25 października 2015 o godzinie 19.00.

„Zachować pamięć“

„Zachować pamięć“

Początkiem października (2015) w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu spotkali się uczniowie z Badenii-Wirttembergii, Małopolski i Śląska, by wziąć udział w 2. części polsko-niemieckiej wymiany młodzieży.

Więcej

Nigdy nie zapomnieć

Nigdy nie zapomnieć

Czuliśmy ogromną potrzebę przyjazdu do miejsca, gdzie 70 lat temu wydarzyło się niedające się opisać słowami bestialstwo. Szczególnie ważne jest, by wielu odwiedzających doświadczało historii i stale dzieliło odpowiedzialność za to, by zamordowani nie zostali zapomniani i by to nigdy już się nie powtórzyło...

Więcej

Wernisaż wystawy

Dominik Smolarek „(Nie)rzeczywistości”

Serdecznie zapraszamy na otwarcie wystawy fotografii Dominika Smolarka, które odbędzie się w MDSM 15 października 2015 o godzinie 19.00.

Wernisaż wystawy

Dominik Smolarek „(Nie)rzeczywistości”

Serdecznie zapraszamy na otwarcie wystawy fotografii Dominika Smolarka, które odbędzie się w MDSM 15 października 2015 o godzinie 19.00.

Prezentacja wystawy

V Biennale Plakatu w Bielsku-Białej
Wystawa w Bielsku

25 września 2015 w Domu Kultury im. Wiktorii Kubisz w Bielsku-Białej odbył się wernisaż V Międzynarodowego Biennale Plakatu Społeczno-Politycznego. Otwarciu towarzyszyła debata „Plakat-wolność w służbie publicznej”

Więcej

Gdy słowa zabijają

II Międzynarodowa Konferencja dla młodzieży, studentów i doktorantów
O wolności i prawach człowieka. GDY SŁOWA ZABIJAJĄ
Oświęcim, 10 grudnia 2015 r.

10 grudnia przypada Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. W nawiązaniu do tej daty zapraszamy na II. Międzynarodową Konferencję pt. O wolności i prawach człowieka. Jest ona skierowana do uczniów, studentów i doktorantów. Mamy nadzieję, że dla młodych uczestników, konferencja będzie impulsem do dyskusji nad sytuacją we współczesnym świecie, a także do podjęcia konkretnych działań w przestrzeni publicznej na rzecz poszanowania praw człowieka.

Czytaj dalej

2500 Światów

Kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat.

Wystawa 2500 Światów

27 października 2014 r. w Domu Ciszy Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu została otwarta wystawa Krystyny Spisak-Madejczyk „2500 Światów”, poświęcona Irenie Sendlerowej.

Więcej

Medycyna

w okupowanej Polsce w cieniu nazizmu - Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Szkoleniowa

scena

W dniach 10-12 października 2014 roku w Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu odbyła się Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Szkoleniowa „Medycyna w okupowanej Polsce w cieniu nazizmu”

Więcej

Krakowski Salon Poezji

scena

53 salonowy wieczór w MDSM, który odbył się 19.10. stał się prawdziwym rarytasem. Wiersze krakowskiego poety Józefa Barana są bez wątpienia dowodem na to, że i współczesna „sztuka słowa” zdolna jest wykraczać daleko poza tradycyjnie wyznaczane jej ramy.

Więcej

Krzyż Komandorski

Orderu Zasługi RP dla Christopha Heubnera

scena W dniu 13 października w siedzibie Ambasady RP w Berlinie, Christoph Heubner, współzałożyciel Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu, wiceprezydent Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego, przewodniczący Zarządu Rady Fundacji na rzecz MDSM został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi RP.

Więcej

Wystawa w Stuttgarcie

"Inna Strona Świata"

scena W dniu 8 października w Landtagu Badenii Wirtembergii w Stuttgarcie odbyła się osiemnasta prezentacja wystawy Inna Strona Świata.

Więcej

Odznaczenie

dla Ines Doberanzke

odznaczenie

Pragniemy poinformować, że w dniu 1 października 2014 w Volkswagen Group Academy w Wolfsburgu odbyła się uroczystość odznaczenia pani Ines Doberanzke Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczpospolitej Polskiej.

Więcej

po raz szósty

6 scena

W sobotę 27 września w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu odbyła się VI edycja Alternatywnej Sceny MDSM.

Więcej

Śmierć Tadeusza Mazowieckiego

T. Mazowiecki

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Tadeusza Mazowieckiego – Wielkiego Polaka i Męża Stanu, Pierwszego Premiera Wolnej Polski.

„Alternatywy 4”

czyli czwarta edycja MDSM SA
scena

28 października w MDSM po raz czwarty królowały alternatywne formy sztuki. Podczas trwającego blisko cztery godziny, intensywnego wieczoru na Alternatywnej Scenie MDSM zaprezentowali się: poznański Teatr Porywacze Ciał, krakowski poeta Kuba Szatko oraz nadzieja polskiej sceny offowej, Lilly Hates Roses.

Więcej

Taniec Śmierci

Béli Faragó w Kielcach
Taniec Śmierci - Wystawa Béli Faragó w Kielcach

Od 7 października do 7 listopada 2013 r. w Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach oglądać można wystawę prac wybitnego węgierskiego artysty mieszkającego w Niemczech, Béli Faragó pt. Taniec Śmierci. Ekspozycja została zorganizowana we współpracy z Fundacją na Rzecz MDSM oraz Galerią Destillarta w Buchschwabach.

Więcej

Taniec Śmierci

Béli Faragó w Kielcach
Taniec Śmierci - Wystawa Béli Faragó w Kielcach

Od 7 października do 7 listopada 2013 r. w Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach oglądać można wystawę prac wybitnego węgierskiego artysty mieszkającego w Niemczech, Béli Faragó pt. Taniec Śmierci. Ekspozycja została zorganizowana we współpracy z Fundacją na Rzecz MDSM oraz Galerią Destillarta w Buchschwabach.

Alternatywy 4

czyli czwarta edycja MDSM SA

partytury

Serdecznie zapraszamy do udziału w czwartej edycji przedsięwzięcia kulturalnego – MDSM SA – czyli Scena Alternatywna MDSM. Spotkanie w ramach projektu odbędzie się 28 października w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu.

O 19.30 zapraszamy na „Przystanek Teatr”, a w nim spektakl „Partytury rzeczywistości” w wykonaniu Teatru Porywacze Ciał.

Zaproszenie na wystawę

Przetrwanie przez sztukę

Zaproszenie na wystawę

Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży, Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau oraz Uniwersytet w Ratyzbonie serdecznie zapraszają na wystawę pt. Przetrwanie przez sztukę, którą oglądać można w MDSM do 22 listopada 2013 r.

Więcej

Przetrwanie przez sztukę

Przetrwanie przez sztukę

Zaproszenie na wystawę

Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży, Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau oraz Uniwersytet w Ratyzbonie serdecznie zapraszają na wystawę pt. Przetrwanie przez sztukę, oglądać można w MDSM do 22 listopada 2013 r.

Oferta pracy

oferta pracy

Otwarcie pomnika

EUROPEJSKICH SINTI I ROMÓW ZAMORDOWANYCH PRZEZ REŻIM NAZISTOWSKI
piękny długopis

Pomiędzy Bramą Brandenburską i Reichstagiem, w zakątku otoczonym drzewami, 24 października uroczyście otwarto Pomnik Europejskich Sinti i Romów Zamordowanych przez Reżim Nazistowski.

Otwarcie pomnika

EUROPEJSKICH SINTI I ROMÓW ZAMORDOWANYCH PRZEZ REŻIM NAZISTOWSKI
piękny długopis

Pomiędzy Bramą Brandenburską i Reichstagiem, w zakątku otoczonym drzewami, 24 października uroczyście otwarto Pomnik Europejskich Sinti i Romów Zamordowanych przez Reżim Nazistowski.

Więcej

Nowy bus dla MDSM

wspolne zdjecie

23 października w hanowerskim ratuszu odbyła się uroczystość przekazania volkswagena T5 Caravelle – daru koncernu VW dla Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego, organizatora projektu „Nauka przez spotkanie”, od 20 lat realizowanego w MDSM.

Nowy bus dla MDSM

wspolne zdjecie

23 października w hanowerskim ratuszu odbyła się uroczystość przekazania volkswagena T5 Caravelle – daru koncernu VW dla Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego, organizatora projektu „Nauka przez spotkanie”, od 20 lat realizowanego w MDSM.

Więcej

Zmarł Wilhelm Brasse

Zmarł Wilhelm Brasse

Wilhelm Brasse, były więzień Auschwitz, który przez wiele lat spotykał się i prowadził rozmowy z grupami młodzieży i studentów z Polski i Niemiec w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży zmarł w Żywcu, 23. października 2012 roku. Był przyjacielem Domu i orędownikiem jego misji.

Więcej

Zmarł Wilhelm Brasse

Zmarł Wilhelm Brasse

Wilhelm Brasse, były więzień Auschwitz, który przez wiele lat spotykał się i prowadził rozmowy z grupami młodzieży i studentów z Polski i Niemiec w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży zmarł w Żywcu, 23. października 2012 roku. Był przyjacielem Domu i orędownikiem jego misji.

Druga alternatywa już za nami

Alternatywna Scena

Utrzymany w klimatach absurdalnej humoreski w stylu Monty Pythona „Ostrydżyn Bar” w reżyserii prof. Moniki Rasiewicz i wykonaniu studentów III roku wydziału wokalno-aktorskiego PWST im. L. Solskiego w Krakowie, spotkanie z Katarzyną Zdanowicz-Cyganik oraz minimalnie akustyczny koncert Dolls Insane – Pauliny Kut i Macieja Pawełczyka – trzy odsłony alternatywnej twórczości można było zobaczyć w MDSM w ramach drugiej części projektu MDSM SA czyli Scena Alternatywna MDSM 14 października.

Polsko-niemieckie spotkanie młodzieży

Spotkanie

Podobnie jak w roku 2010, młodzi Niemcy z okręgu Lippe w Północnej Nadrenii-Westfalii, biorący udział w podróży studyjnej do Oświęcimia, spotkali się ze swoimi rówieśnikami z Samorządowego Zespołu Szkół w Bobrku.

Uczniowie i zaangażowanie Volkswagena

w Miejscu Pamięci uhonorowane

Grupowe zdjecie

Z okazji uroczystości Zjednoczenia Niemiec, Dr. Werner Köhler, Konsul Generalny RFN w Krakowie, zaprosił w geście uznania na przyjęcie w Konsulacie Generalnym RFN, który jest oficjalnym niemieckim „adresem” w Południowej Polsce, grupę uczniów z zakładów Volkswagena w Wolfsburgu, Zwickau i Chemnitz wraz partnerami z Polski: VW Motor Polska Polkowice, Volkswagen Poznań oraz uczniów szkoły zawodowej z Chocianowa. Co roku, zgodnie z tradycją, w dniu 3. października, na tą wyjątkową uroczystość zapraszani są reprezentanci świata polityki, gospodarki, Kościoła i kultury.

Młodzież z Izraela

w MDSM

Młodzież z Izraela

W dn. 04.10.2012 gościliśmy stutrzydziestoosobową grupę izraelskiej młodzieży, która w przyszłym roku skończy swoją edukację na poziomie szkoły średniej. Młodzież ta w towarzystwie ocalałej z Holokaustu babci jednego z uczniów przez ostatni tydzień realizowała pobyt studyjny w Polsce.

MDSM SA

druga odsłona Sceny Alternatywnej w MDSM
Dolls Insane akustycznie

Zapraszamy do udziału w drugiej już edycji przedsięwzięcia kulturalnego – MDSM SA – czyli Scena Alternatywna MDSM. Kolejne spotkanie w ramach projektu odbędzie się 14 października.

druga odsłona Sceny Alternatywnej w MDSM

O 19.30 zaprosimy na Przystanek Teatr. Spektakl „Ostrydżyn Bar” wykonają studenci PWST im. L. Solskiego w Krakowie pod kierunkiem Moniki Rasiewicz; o 20.45 w Anty-Salonie Poezji swoją twórczość zaprezentuje Katarzyna Ewa Zdanowicz – autorka tomików m. in. „Szkliwo”, „Jak umierają małe dziewczynki”, „deadline”, a także książki poświęconej Marii Komornickiej „Kto się boi Marii K.? Sztuka i wykluczenie”, laureatka ogólnopolskich konkursów poetyckich, dwukrotna stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz współredaktorka pism literackich takich jak „Kartki”, „Kultura-Białystok” czy „Opcje”. O godzinie 21.15 zespół Dolls Insane – gość Niszowego Studia Dźwięku, zagra koncert minimalnie akustyczny, podczas którego usłyszymy alternatywną muzyką rockową o spokojnym charakterze, wpasowaną w nieco bardziej kameralną atmosferę. Warto również wspomnieć, iż grupa znalazła się w półfinale bieżącej, IV edycji Must Be The Music. Na wokalu osobliwa Paulina Kut, na gitarze akustycznej Maciej Pawełczyk. Przyjdźcie, zobaczcie, posłuchajcie.

Katarzyna Ewa Zdanowicz

Kultura składa się dziś z ofert, nie nakazów; z propozycji a nie norm. Nie posiada „ludu” do oświecenia i uszlachetniania; posiada natomiast klientów do uwodzenia. Uwodzenie w odróżnieniu od oświecenia czy uszlachetnienia, nie jest zadaniem do jednorazowego, raz-na- zawsze spełnienia, lecz niekończącą się czynnością. Funkcją kultury nie jest zaspokajanie istniejących potrzeb, ale stwarzanie nowych. Jej troska naczelną jest zapobieganie satysfakcji, która nie pozostawiłaby miejsca dla dalszych, nowych i jeszcze niezaspokojonych pożądań i zachcianek.

Zygmunt Bauman

Ten cytat wybitnego socjologa, jednego z najbardziej rozpoznawalnych w świecie autorytetów naukowych, wyraża najpełniej przesłanie, które towarzyszy najnowszemu projektowi Domu Spotkań skierowanemu do młodzieży. Kluczem odbywających się dwa razy do roku spotkań jest poziom twórczych eksperymentów, który – mamy nadzieję – zadowoli najbardziej wymagających odbiorców.

Program:

19.30 Przystanek Teatr
OSTRYDŻYN BAR
Wykonanie: Studenci III roku Wydziału Aktorskiego PWST im. L. Solskiego w Krakowie pod kierunkiem Moniki Rasiewicz
20.45 Anty-Salon Poezji
KATARZYNA EWA ZDANOWICZ
21.15 Niszowe Studio Dźwięku
DOLLS INSANE
– koncert minimalnie akustyczny Paulina Kut i Maciej Pawełczyk

Fundusz Neumannów

SZANSA NA STYPENDIUM

XIX edycja konkursu
"Stypendium dla najzdolniejszych"

Wyniki

Regulamin 19.edycji