
Szacunek wg. Seweryna
„Dom według wartości”

7 czerwca 2019 r. MDSM zaprosił do udziału w projekcie „Dom według wartości”, realizowanym wspólnie z Fundacją Konrada Adenauera. Gościem drugiego spotkania w ramach przedsięwzięcia (zainaugurowanego we wrześniu ubiegłego roku rozmową o przełamywaniu barier z Jurkiem Owsiakiem), był wybitny aktor i reżyser teatralny, dyrektor Teatru Polskiego w Warszawie, Andrzej Seweryn.
WięcejXVI scena za nami

22 czerwca 2018 odbyła się XVI edycja Alternatywnej Sceny MDSM.
W ramach „Przystanku Teatr” zaprezentowaliśmy spektakl „Kamień na kamieniu” w wykonaniu Andrzeja Roga i Jacka Hołubowskiego, będący teatralną adaptacją powieści Wiesława Myśliwskiego.
WięcejWernisaż

Fundacja Sztuk Krytycznych w Warszawie i Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu we współpracy z Fundacją Judaica – Centrum Kultury Żydowskiej w Krakowie zapraszają na wernisaż wystawy Jarosława Palucha „Ziemia gromadzi brokat”, który odbędzie się 20.06.2018 o godzinie 20.00 w MDSM.
68 Salon za nami

3 czerwca zaprosiliśmy na 68. Krakowski Salon Poezji pt. „Poeci Rocka”. Teksty Leonarda Cohena, Nicka Cave’a i PJ Harvey czytali Małgorzata Zawadzka i Krzysztof Zawadzki, aktorzy Narodowego Starego Teatru im. H. Modrzejewskiej w Krakowie.
WięcejXIII alternatywna scena MDSM
Oświęcim nad Bałtykiem

24 czerwca w ramach Tauron Life Festival w MDSM odbyła się konferencja pt. „Wspólnota odmienności. Dziedzictwo kulturowe krajów nadbałtyckich” oraz warsztaty malarsko-performatywne pt. „Spotkanie nad Bałtykiem”.
WięcejŚwiadkowie:
Między ofiarą a sprawcą zbrodni

Stałym punktem w polskiej debacie historycznej i edukacyjnej dotyczącej Holokaustu i innych zbrodni ludobójstwa stała się ogólnopolska konferencja pt. „Auschwitz i Holokaust na tle zbrodni ludobójstwa w XX i XXI wieku”. Jej ósma edycja odbyła się na początku czerwca w Oświęcimiu i związana była z pytaniem o rolę świadków zbrodni: czy ich obojętność zrównać można z bezsilnością i rozgrzeszyć czy raczej wypadałoby ją uznać za przyzwolenie na zło i obarczyć odpowiedzialnością?
Wiecej77. rocznica
pierwszego transportu Polaków do Auschwitz

14 czerwca delegacja MDSM wzięła udział w uroczystościach upamiętniających 77. rocznicę pierwszego transportu Polaków do niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz.
WięcejListy na
wyczerpanym papierze

Agnieszki Osieckiej i Jeremiego Przybory
4 czerwca 2017r. w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu miał miejsce 64. Krakowski Salon Poezji pt. „Agnieszki Osieckiej i Jeremiego Przybory listy na wyczerpanym papierze”.
Szrajberka z Auschwitz

3 czerwca 2017 w Oświęcimskim Centrum Kultury został zaprezentowany film „Szrajberka z Auschwitz” w reżyserii Grzegorza Gajewskiego.
WięcejDZIEŃ#SZTUKI
w Schafhof

21 maja w Schafhof – Europejskim Domu Sztuki Górnej Bawarii odbył się DZIEŃ#SZTUKI 050, poświęcony wymianie artystów pomiędzy miastem Dachau i Oświęcim.
WięcejUroczystości
30-lecia MDSM w Berlinie

21 czerwca 2016 w Instytucie Religioznawstwa i Judaizmu na Uniwersytecie Humboldta w Berlinie odbyły się uroczystości 30-lecia Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu.
WięcejWystawa
Kunst=Sztuka

18 czerwca 2016 w ramach tegorocznej edycji Life Festival Oświęcim w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu otwarta została wystawa sztuki współczesnej „Kunst=Sztuka”.
WiecejZ przyrodą za pan brat
Podsumowanie konkursu

22 czerwca w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży odbyło się podsumowanie IX Konkursu Twórczości Plastycznej Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej "Z przyrodą za pan brat" pod hasłem "Mikrokosmos".
WięcejWizyta
przewodniczącego SPD - Sigmara Gabriela

W dniu 11.06.2016, Oświęcim odwiedził Sigmar Gabriel – przewodniczący Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD), wicekanclerz Niemiec. Polityk wraz z grupą młodzieży złożył wizytę w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau.
WięcejOtwarcie
Centrum Dokumentacji “Świadkowie”

29. 05. 2016 odbyło się w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu uroczyste otwarcie Centrum Dokumentacji „Świadkowie”. .
WięcejKonkurs
„Street art dla wartości. Nasze drogowskazy. 30 lat MDSM”
Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu ogłasza KONKURS NA PROJEKT MURALU.
Nagrodzone prace wykonywane będą przez autorów projektów na ogrodzeniu znajdującym się w MDSM.
Zgłoszenia przyjmujemy do 31 lipca 2016. Szczegóły w regulaminie, który wraz z załącznikami znajduje się poniżej.
Konkurs realizowany jest w ramach Roku Praw Człowieka i Tolerancji w Oświęcimiu przy wsparciu finansowym Miasta Oświęcim. Partnerem projektu jest Miasto Oświęcim, Centrum Kształcenia Praktycznego oraz Powiatowy Zespół Nr 5 Szkół Budowlanych w Oświęcimiu.
56 Salon Poezji w MDSM

W niedzielę 28 czerwca w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu odbył się 56. Krakowski Salon Poezji. Fragmenty „Dziennika” Witolda Gombrowicza zaprezentowała Iwona Bielska, aktorka Teatru IMKA w Warszawie. Gospodarzami Salonu byli Janusz Toczek, Leszek Szuster i Ola Lisak.
WięcejWizyta Premiera
Premier Dolnej Saksonii w MDSM

17 czerwca br. w ramach podróży po Polsce, w MDSM gościł premier Dolnej Saksonii Stephan Weil wraz z delegacją frakcji SPD w Landtagu z przewodniczącą Johanne Modder na czele.
WięcejPamięć i upamiętnienie

W dniach 18-21 czerwca z inicjatywy Deutscher Gewerkschaftsbund (DGB) Jugend – młodzieżowej organizacji w ramach Federacji Niemieckich Związków Zawodowych, w Oświęcimiu gości licząca 850 osób grupa młodych ludzi, reprezentujących szerokie spektrum związków politycznych i wspólnot religijnych.
VIII Alternatywa

W niedzielę 14 czerwca 2015 r. w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu odbyła się VIII edycja projektu „Alternatywna Scena MDSM”.
WięcejJak pamiętać
i jak mówić o II wojnie światowej

9 czerwca br. w sali Ratusza Miejskiego w Gliwicach odbyło się spotkanie z Zofią Posmysz, pisarką, byłą więźniarką obozu w Auschwitz i Ravensbrück pt. „Jak pamiętać i jak mówić o II wojnie światowej”. Organizatorami wydarzenia byli: Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej, Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu oraz Fundacja Konrada Adenauera w Polsce.
WięcejNadanie imienia
„Odważ się świadczyć prawdę”
Nadanie imienia Władysława Bartoszewskiego Sali Forum MDSM w Oświęcimiu

1 czerwca 2015 roku o godz. 18.45 w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu odbyła się uroczystość nadania Sali Forum imienia Władysława Bartoszewskiego
WięcejPrezentacja
IV Międzynarodowego Biennale Plakatu Społeczno-Politycznego w Erfurcie.

17 czerwca 2014 r. w historycznym budynku Europejskiego Centrum Informacji w Erfurcie, w bezpośrednim sąsiedztwie Kancelarii Premiera Turyngii zaprezentowana została wystawa IV Międzynarodowego Biennale Plakatu Społeczno-Politycznego.
więcejSeminarium
w Miejscu Pamięci dla wolontariuszy AZP

Również w tym roku odbyła się podróż studyjna wolontariuszy Akcji Znaku Pokuty Służby dla Pokoju do MDSM i Krakowa w ramach międzynarodowego programu wolontariatu w Niemczech.
WięcejKonferencja
Auschwitz i Holokaust na tle zbrodni ludobójstwa w XX w

V Biennale
V Międzynarodowe Biennale Plakatu Społeczno-Politycznego rozstrzygnięte

W dniu 28 maja 2014 w MDSM obradowało Jury V Międzynarodowego Biennale Plakatu Społeczno-Politycznego
Więcej52. Salon zaprasza

Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu zaprasza na 52. Krakowski Salon Poezji. Kolejny wieczór z poetyckim słowem, pod hasłem Liberatura
Więcej52. Salon zaprasza

Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu zaprasza na 52. Krakowski Salon Poezji. Kolejny wieczór z poetyckim słowem, pod hasłem Liberatura
5 edycja Sceny

W sobotę 31 maja w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży odbyła się piąta edycja Alternatywnej Sceny MDSM. Zapoczątkowany w 2012 roku nowatorski projekt do tej pory gościł na scenie zarówno profesjonalnych artystów z pokaźnym dorobkiem artystycznym, jak i młodych debiutantów z obszaru teatru, poezji oraz muzyki.
WięcejCafé Auschwitz

Fundacja Konrada Adenauera, Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, Wydawnictwo Akcent oraz Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu i Centrum Dialogu i Modlitwy serdecznie zapraszają na dyskusję wokół książki Dirka Braunsa pt. „Café Auschwitz”
piątek, 5 lipca 2013, godz. 16.00.
Café Auschwitz

Fundacja Konrada Adenauera, Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, Wydawnictwo Akcent oraz Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu i Centrum Dialogu i Modlitwy serdecznie zapraszają na dyskusję wokół książki Dirka Braunsa pt. „Café Auschwitz”
piątek, 5 lipca 2013, godz. 16.00.
Sygnał odwagi i woli
Cyniczne kłamstwo: Napis nad bramą wejściową do obozu Auschwitz I: „PRACA CZYNI WOLNYM”.
Kiedy więźniowie zmuszeni byli na rozkaz SS wykonać napis, ukryli w słowie „ARBEIT“ ich przesłanie: Odwrócili literę „B”. Z wściekłości, którą wywoływał w nich codzienny strach, codzienne upokorzenia, bicie, nienawiść i akty mordu, którym musieli się przyglądać: Był to sygnał ich odwagi, ich woli, aby ten strach pokonać, aby przeżyć, a potem opowiedzieć światu o tym, co wydarzyło się w Auschwitz.
Sygnał odwagi i woli
Cyniczne kłamstwo: Napis nad bramą wejściową do obozu Auschwitz I: „PRACA CZYNI WOLNYM”.
Kiedy więźniowie zmuszeni byli na rozkaz SS wykonać napis, ukryli w słowie „ARBEIT“ ich przesłanie: Odwrócili literę „B”. Z wściekłości, którą wywoływał w nich codzienny strach, codzienne upokorzenia, bicie, nienawiść i akty mordu, którym musieli się przyglądać: Był to sygnał ich odwagi, ich woli, aby ten strach pokonać, aby przeżyć, a potem opowiedzieć światu o tym, co wydarzyło się w Auschwitz.
WięcejWarsztaty
„Prawa człowieka w sztuce plakatu”

Serdecznie zapraszamy do udziału w warsztatach „Prawa człowieka w sztuce plakatu”, które odbędą się w MDSM, Oświęcim, ul. Legionów 11, 26 czerwca br. o godz. 11.00 w ramach Life Festival Oświęcim 2013.
Dotacja VW dla MDSM

Dotacja VW dla MDSM

Brązowy Honorowy
Medal Honorowy za zasługi dla Małopolski dla MDSM

Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu jest jedną z czterech instytucji wyróżnionych Brązowym Honorowym Medalem Honorowym za zasługi dla Małopolski. Medal odebrał dyrektor MDSM Leszek Szuster podczas uroczystości, która odbyła się 13 czerwca 2013 r. w Operze Krakowskiej.
Brązowy Honorowy
Medal Honorowy za zasługi dla Małopolski dla MDSM

Poza rzeczywistością
Wystawa fotografii architektury w Domu Spotkań

Serdecznie zapraszamy na otwarcie wystawy „Poza rzeczywistością” prezentującej fotografie architektury autorstwa Marzeny Wieczorek i Jakuba Malickiego, które odbędzie się w MDSM, Oświęcim, ul. Legionów 11, 30 czerwca 2013 r. o godz. 18.00.
WięcejPoza rzeczywistością
Wystawa fotografii architektury w Domu Spotkań

Serdecznie zapraszamy na otwarcie wystawy „Poza rzeczywistością” prezentującej fotografie architektury autorstwa Marzeny Wieczorek i Jakuba Malickiego, które odbędzie się w MDSM, Oświęcim, ul. Legionów 11, 30 czerwca 2013 r. o godz. 18.00.
Podsumowanie
polsko-niemieckiego seminarium „Pamięć o Auschwitz i Holokauście historycznie i współcześnie“

Po zakończonej sukcesem pierwszej części seminarium w Akademii Europejskiej w Waren na temat przymusowych migracji Polaków i Niemców w czasie II wojny światowej i po wojnie dwudziestu studentek i studentów historii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie i Uniwersytetu w Rostoku spotkało się w dniach 26-26 maja w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu na drugiej części projektu. Również tym razem w ramach przygotowania do seminarium studenci opracowywali cztery wybrane tematy.
Więcej72. rocznica

W dniu 14.06.2012 delegacja MDSM uczestniczyła w uroczystościach związanych z obchodami 72. rocznicy deportacji do KL Auschwitz I-go Transportu Polskich Więźniów Politycznych.
Alternatywa ruszyła i…

W upalny poniedziałkowy wieczór w sali forum Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu zgromadziło się prawie 300 gości – uczestników nowego programu Domu Spotkań – MDSM SA.
WięcejWilly Brandt i Polska

17 czerwca 2012 r. w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu otwarto wystawę Fundacji im. Friedricha Eberta pt. „Willy Brandt i Polska. Przezwyciężenie podziału Europy”.
WięcejWilly Brandt i Polska

17 czerwca 2012 r. w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu otwarto wystawę Fundacji im. Friedricha Eberta pt. „Willy Brandt i Polska. Przezwyciężenie podziału Europy”.
V Międzyszkolny Konkurs
Twórczości Plastycznej Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej
Z przyrodą za pan brat – „Tajemniczy Ogród”
W Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży kolejny raz odbył się finał Międzyszkolnego Konkursu Twórczości Plastycznej Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej pt. Z przyrodą za pan brat – „Tajemniczy Ogród”, zorganizowanego po raz piąty przez Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Oświęcimiu.
V Międzyszkolny Konkurs
Twórczości Plastycznej Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej
Z przyrodą za pan brat – „Tajemniczy Ogród”

W Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży kolejny raz odbył się finał Międzyszkolnego Konkursu Twórczości Plastycznej Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej pt. Z przyrodą za pan brat – „Tajemniczy Ogród”, zorganizowanego po raz piąty przez Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Oświęcimiu.
70. rocznica
zbiorowej ucieczki więźniów Karnej Kompanii

10 czerwca, w 70. rocznicę buntu i zbiorowej ucieczki więźniów Karnej Kompanii w KL Auschwitz, pracownicy MDSM oraz polsko-niemiecka grupa młodzieży i managerów z koncernu Volkswagen uczestniczyła w uroczystości ku czci ofiar obozu, w szczególności ofiar więźniów Karnej Kompanii, która została zorganizowana na terenie Miejsca Pamięci Birkenau.
Trzeba marzyć…
piosenki Jonasza Kofty

XLIII Salon Poezji
27 maja – po półrocznej przerwie – zaprosiliśmy na czterdziesty trzeci wieczór Krakowskiego Salonu Poezji. Podczas wieczoru pod tytułem „Trzeba marzyć” piosenki Jonasza Kofty brawurowo wyśpiewali studenci III roku Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie:
Willy Brandt i Polska
Otwarcie wystawy

17 czerwca o godz. 18.30 zapraszamy na otwarcie wystawy przygotowanej przez Fundację Friedricha Eberta pt. Willy Brandt i Polska. Przezwyciężenie podziału Europy.