Szacunek wg. Seweryna

„Dom według wartości”

A. Seweryn

7 czerwca 2019 r. MDSM zaprosił do udziału w projekcie „Dom według wartości”, realizowanym wspólnie z Fundacją Konrada Adenauera. Gościem drugiego spotkania w ramach przedsięwzięcia (zainaugurowanego we wrześniu ubiegłego roku rozmową o przełamywaniu barier z Jurkiem Owsiakiem), był wybitny aktor i reżyser teatralny, dyrektor Teatru Polskiego w Warszawie, Andrzej Seweryn.

Więcej

XVI scena za nami

16. scena

22 czerwca 2018 odbyła się XVI edycja Alternatywnej Sceny MDSM.

W ramach „Przystanku Teatr” zaprezentowaliśmy spektakl „Kamień na kamieniu” w wykonaniu Andrzeja Roga i Jacka Hołubowskiego, będący teatralną adaptacją powieści Wiesława Myśliwskiego.

Więcej

Wernisaż

Paluch

Fundacja Sztuk Krytycznych w Warszawie i Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu we współpracy z Fundacją Judaica – Centrum Kultury Żydowskiej w Krakowie zapraszają na wernisaż wystawy Jarosława Palucha „Ziemia gromadzi brokat”, który odbędzie się 20.06.2018 o godzinie 20.00 w MDSM.

68 Salon za nami

68 salon

3 czerwca zaprosiliśmy na 68. Krakowski Salon Poezji pt. „Poeci Rocka”. Teksty Leonarda Cohena, Nicka Cave’a i PJ Harvey czytali Małgorzata Zawadzka i Krzysztof Zawadzki, aktorzy Narodowego Starego Teatru im. H. Modrzejewskiej w Krakowie.

Więcej

XIII alternatywna scena MDSM

22 czerwca 2018 Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu zaprasza na Alternatywną Scenę MDSM

Oświęcim nad Bałtykiem

Spotkanie nad Bałtykiem

24 czerwca w ramach Tauron Life Festival w MDSM odbyła się konferencja pt. „Wspólnota odmienności. Dziedzictwo kulturowe krajów nadbałtyckich” oraz warsztaty malarsko-performatywne pt. „Spotkanie nad Bałtykiem”.

Więcej

Świadkowie:

Między ofiarą a sprawcą zbrodni
foto konferencji

Stałym punktem w polskiej debacie historycznej i edukacyjnej dotyczącej Holokaustu i innych zbrodni ludobójstwa stała się ogólnopolska konferencja pt. „Auschwitz i Holokaust na tle zbrodni ludobójstwa w XX i XXI wieku”. Jej ósma edycja odbyła się na początku czerwca w Oświęcimiu i związana była z pytaniem o rolę świadków zbrodni: czy ich obojętność zrównać można z bezsilnością i rozgrzeszyć czy raczej wypadałoby ją uznać za przyzwolenie na zło i obarczyć odpowiedzialnością?

Wiecej

77. rocznica

pierwszego transportu Polaków do Auschwitz

77.rocznica pierwszego transportu

14 czerwca delegacja MDSM wzięła udział w uroczystościach upamiętniających 77. rocznicę pierwszego transportu Polaków do niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz.

Więcej

Listy na

wyczerpanym papierze

64. Salon Poezji

Agnieszki Osieckiej i Jeremiego Przybory
4 czerwca 2017r. w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu miał miejsce 64. Krakowski Salon Poezji pt. „Agnieszki Osieckiej i Jeremiego Przybory listy na wyczerpanym papierze”.

Więcej

Szrajberka z Auschwitz

Szrajberka

3 czerwca 2017 w Oświęcimskim Centrum Kultury został zaprezentowany film „Szrajberka z Auschwitz” w reżyserii Grzegorza Gajewskiego.

Więcej

DZIEŃ#SZTUKI

w Schafhof

21 maja w Schafhof – Europejskim Domu Sztuki Górnej Bawarii odbył się DZIEŃ#SZTUKI 050, poświęcony wymianie artystów pomiędzy miastem Dachau i Oświęcim.

Więcej

Uroczystości

30-lecia MDSM w Berlinie
30lat

21 czerwca 2016 w Instytucie Religioznawstwa i Judaizmu na Uniwersytecie Humboldta w Berlinie odbyły się uroczystości 30-lecia Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu.

Więcej

Wystawa

Kunst=Sztuka
wystawa

18 czerwca 2016 w ramach tegorocznej edycji Life Festival Oświęcim w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu otwarta została wystawa sztuki współczesnej „Kunst=Sztuka”.

Wiecej

Z przyrodą za pan brat

Podsumowanie konkursu
konkurs

22 czerwca w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży odbyło się podsumowanie IX Konkursu Twórczości Plastycznej Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej "Z przyrodą za pan brat" pod hasłem "Mikrokosmos".

Więcej

Wizyta

przewodniczącego SPD - Sigmara Gabriela
Sigmar Gabriel

W dniu 11.06.2016, Oświęcim odwiedził Sigmar Gabriel – przewodniczący Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD), wicekanclerz Niemiec. Polityk wraz z grupą młodzieży złożył wizytę w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Więcej

Otwarcie

Centrum Dokumentacji “Świadkowie”
Dokumentationszentrums

29. 05. 2016 odbyło się w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu uroczyste otwarcie Centrum Dokumentacji „Świadkowie”. .

Więcej

Konkurs

„Street art dla wartości. Nasze drogowskazy. 30 lat MDSM”

Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu ogłasza KONKURS NA PROJEKT MURALU.

Nagrodzone prace wykonywane będą przez autorów projektów na ogrodzeniu znajdującym się w MDSM.

Zgłoszenia przyjmujemy do 31 lipca 2016. Szczegóły w regulaminie, który wraz z załącznikami znajduje się poniżej.

Konkurs realizowany jest w ramach Roku Praw Człowieka i Tolerancji w Oświęcimiu przy wsparciu finansowym Miasta Oświęcim. Partnerem projektu jest Miasto Oświęcim, Centrum Kształcenia Praktycznego oraz Powiatowy Zespół Nr 5 Szkół Budowlanych w Oświęcimiu.

56 Salon Poezji w MDSM

scena

W niedzielę 28 czerwca w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu odbył się 56. Krakowski Salon Poezji. Fragmenty „Dziennika” Witolda Gombrowicza zaprezentowała Iwona Bielska, aktorka Teatru IMKA w Warszawie. Gospodarzami Salonu byli Janusz Toczek, Leszek Szuster i Ola Lisak.

Więcej

Wizyta Premiera

Premier Dolnej Saksonii w MDSM
wizyta premiera Dolnej Saksonii

17 czerwca br. w ramach podróży po Polsce, w MDSM gościł premier Dolnej Saksonii Stephan Weil wraz z delegacją frakcji SPD w Landtagu z przewodniczącą Johanne Modder na czele.

Więcej

Pamięć i upamiętnienie

grupa 1000

W dniach 18-21 czerwca z inicjatywy Deutscher Gewerkschaftsbund (DGB) Jugend – młodzieżowej organizacji w ramach Federacji Niemieckich Związków Zawodowych, w Oświęcimiu gości licząca 850 osób grupa młodych ludzi, reprezentujących szerokie spektrum związków politycznych i wspólnot religijnych.

Więcej

VIII Alternatywa

scena

W niedzielę 14 czerwca 2015 r. w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu odbyła się VIII edycja projektu „Alternatywna Scena MDSM”.

Więcej

Jak pamiętać

i jak mówić o II wojnie światowej
spotkanie z Zofią Posmysz

9 czerwca br. w sali Ratusza Miejskiego w Gliwicach odbyło się spotkanie z Zofią Posmysz, pisarką, byłą więźniarką obozu w Auschwitz i Ravensbrück pt. „Jak pamiętać i jak mówić o II wojnie światowej”. Organizatorami wydarzenia byli: Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej, Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu oraz Fundacja Konrada Adenauera w Polsce.

Więcej

Nadanie imienia

„Odważ się świadczyć prawdę”
Nadanie imienia Władysława Bartoszewskiego Sali Forum MDSM w Oświęcimiu
scena

1 czerwca 2015 roku o godz. 18.45 w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu odbyła się uroczystość nadania Sali Forum imienia Władysława Bartoszewskiego

Więcej

Prezentacja

IV Międzynarodowego Biennale Plakatu Społeczno-Politycznego w Erfurcie.
Biennale w Erfurcie

17 czerwca 2014 r. w historycznym budynku Europejskiego Centrum Informacji w Erfurcie, w bezpośrednim sąsiedztwie Kancelarii Premiera Turyngii zaprezentowana została wystawa IV Międzynarodowego Biennale Plakatu Społeczno-Politycznego.

więcej

Seminarium

w Miejscu Pamięci dla wolontariuszy AZP
seminarium

Również w tym roku odbyła się podróż studyjna wolontariuszy Akcji Znaku Pokuty Służby dla Pokoju do MDSM i Krakowa w ramach międzynarodowego programu wolontariatu w Niemczech.

Więcej

Konferencja

Auschwitz i Holokaust na tle zbrodni ludobójstwa w XX w
scena Jakie jest miejsce kobiet w narracji o II wojnie światowej i konfliktach zbrojnych XX wieku? W pierwszym tygodniu czerwca, przez trzy dni, na ten temat rozmawiali uczestnicy V Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej Auschwitz i Holokaust na tle zbrodni ludobójstwa w XX wieku: Kobiety wojny.

Więcej

V Biennale

V Międzynarodowe Biennale Plakatu Społeczno-Politycznego rozstrzygnięte
V Biennale Plakatu Społeczno-Politycznego

W dniu 28 maja 2014 w MDSM obradowało Jury V Międzynarodowego Biennale Plakatu Społeczno-Politycznego

Więcej

52. Salon zaprasza

52. Salon zaprasza

Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu zaprasza na 52. Krakowski Salon Poezji. Kolejny wieczór z poetyckim słowem, pod hasłem Liberatura

Więcej

52. Salon zaprasza

52. Salon zaprasza

Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu zaprasza na 52. Krakowski Salon Poezji. Kolejny wieczór z poetyckim słowem, pod hasłem Liberatura

5 edycja Sceny

5scena

W sobotę 31 maja w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży odbyła się piąta edycja Alternatywnej Sceny MDSM. Zapoczątkowany w 2012 roku nowatorski projekt do tej pory gościł na scenie zarówno profesjonalnych artystów z pokaźnym dorobkiem artystycznym, jak i młodych debiutantów z obszaru teatru, poezji oraz muzyki.

Więcej

Café Auschwitz

książka Dirka Braunsa pt. „Café Auschwitz”

Fundacja Konrada Adenauera, Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, Wydawnictwo Akcent oraz Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu i Centrum Dialogu i Modlitwy serdecznie zapraszają na dyskusję wokół książki Dirka Braunsa pt. „Café Auschwitz”
piątek, 5 lipca 2013, godz. 16.00.

Więcej

Café Auschwitz

książka Dirka Braunsa pt. „Café Auschwitz”

Fundacja Konrada Adenauera, Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, Wydawnictwo Akcent oraz Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu i Centrum Dialogu i Modlitwy serdecznie zapraszają na dyskusję wokół książki Dirka Braunsa pt. „Café Auschwitz”
piątek, 5 lipca 2013, godz. 16.00.

Sygnał odwagi i woli

Cyniczne kłamstwo: Napis nad bramą wejściową do obozu Auschwitz I: „PRACA CZYNI WOLNYM”.

piękny długopis

Kiedy więźniowie zmuszeni byli na rozkaz SS wykonać napis, ukryli w słowie „ARBEIT“ ich przesłanie: Odwrócili literę „B”. Z wściekłości, którą wywoływał w nich codzienny strach, codzienne upokorzenia, bicie, nienawiść i akty mordu, którym musieli się przyglądać: Był to sygnał ich odwagi, ich woli, aby ten strach pokonać, aby przeżyć, a potem opowiedzieć światu o tym, co wydarzyło się w Auschwitz.

Sygnał odwagi i woli

Cyniczne kłamstwo: Napis nad bramą wejściową do obozu Auschwitz I: „PRACA CZYNI WOLNYM”.

piękny długopis

Kiedy więźniowie zmuszeni byli na rozkaz SS wykonać napis, ukryli w słowie „ARBEIT“ ich przesłanie: Odwrócili literę „B”. Z wściekłości, którą wywoływał w nich codzienny strach, codzienne upokorzenia, bicie, nienawiść i akty mordu, którym musieli się przyglądać: Był to sygnał ich odwagi, ich woli, aby ten strach pokonać, aby przeżyć, a potem opowiedzieć światu o tym, co wydarzyło się w Auschwitz.

Więcej

Warsztaty

„Prawa człowieka w sztuce plakatu”

Warsztaty Life Festival

Serdecznie zapraszamy do udziału w warsztatach „Prawa człowieka w sztuce plakatu”, które odbędą się w MDSM, Oświęcim, ul. Legionów 11, 26 czerwca br. o godz. 11.00 w ramach Life Festival Oświęcim 2013.

Dotacja VW dla MDSM

piękny długopis 11 czerwca 2013 r., podczas Generalnego Zgromadzenia Rady Zakładowej Koncernu Volkswagen w Wolfsburgu, w której uczestniczyli m.in. Prezes Zarządu VW prof. dr. Martin Winterkorn, Zarząd oraz przedstawiciele Rady Zakładowej z przewodniczącym Berndem Osterloh, przekazana została dotacja koncernu w wysokości 1 miliona Euro dla Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu.

Dotacja VW dla MDSM

piękny długopis 11 czerwca 2013 r., podczas Generalnego Zgromadzenia Rady Zakładowej Koncernu Volkswagen w Wolfsburgu, w której uczestniczyli m.in. Prezes Zarządu VW AG prof. dr. Martin Winterkorn, Zarząd oraz przedstawiciele Rady Zakładowej z przewodniczącym Berndem Osterloh, przekazana została dotacja koncernu w wysokości 1 miliona Euro dla Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu.

Więcej

Brązowy Honorowy

Medal Honorowy za zasługi dla Małopolski dla MDSM

medal

Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu jest jedną z czterech instytucji wyróżnionych Brązowym Honorowym Medalem Honorowym za zasługi dla Małopolski. Medal odebrał dyrektor MDSM Leszek Szuster podczas uroczystości, która odbyła się 13 czerwca 2013 r. w Operze Krakowskiej.

Brązowy Honorowy

Medal Honorowy za zasługi dla Małopolski dla MDSM

metal Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu jest jedną z czterech instytucji wyróżnionych Brązowym Honorowym Medalem Honorowym za zasługi dla Małopolski. Medal odebrał dyrektor MDSM Leszek Szuster podczas uroczystości, która odbyła się 13 czerwca 2013 r. w Operze Krakowskiej.

Więcej

Poza rzeczywistością

Wystawa fotografii architektury w Domu Spotkań
Poza rzeczywistością - Wystawa fotografii architektury w Domu Spotkań

Serdecznie zapraszamy na otwarcie wystawy „Poza rzeczywistością” prezentującej fotografie architektury autorstwa Marzeny Wieczorek i Jakuba Malickiego, które odbędzie się w MDSM, Oświęcim, ul. Legionów 11, 30 czerwca 2013 r. o godz. 18.00.

Więcej

Poza rzeczywistością

Wystawa fotografii architektury w Domu Spotkań
Poza rzeczywistością - Wystawa fotografii architektury w Domu Spotkań

Serdecznie zapraszamy na otwarcie wystawy „Poza rzeczywistością” prezentującej fotografie architektury autorstwa Marzeny Wieczorek i Jakuba Malickiego, które odbędzie się w MDSM, Oświęcim, ul. Legionów 11, 30 czerwca 2013 r. o godz. 18.00.

Podsumowanie

polsko-niemieckiego seminarium „Pamięć o Auschwitz i Holokauście historycznie i współcześnie“
Podsumowanie polsko-niemieckiego seminarium

Po zakończonej sukcesem pierwszej części seminarium w Akademii Europejskiej w Waren na temat przymusowych migracji Polaków i Niemców w czasie II wojny światowej i po wojnie dwudziestu studentek i studentów historii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie i Uniwersytetu w Rostoku spotkało się w dniach 26-26 maja w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu na drugiej części projektu. Również tym razem w ramach przygotowania do seminarium studenci opracowywali cztery wybrane tematy.

Więcej

72. rocznica

72. rocznica

W dniu 14.06.2012 delegacja MDSM uczestniczyła w uroczystościach związanych z obchodami 72. rocznicy deportacji do KL Auschwitz I-go Transportu Polskich Więźniów Politycznych.

Alternatywa ruszyła i…

Alternatywa ruszyła i…

W upalny poniedziałkowy wieczór w sali forum Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu zgromadziło się prawie 300 gości – uczestników nowego programu Domu Spotkań – MDSM SA.

Więcej

Willy Brandt i Polska

Willy Brandt i Polska

17 czerwca 2012 r. w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu otwarto wystawę Fundacji im. Friedricha Eberta pt. „Willy Brandt i Polska. Przezwyciężenie podziału Europy”.

Więcej

Willy Brandt i Polska

Willy Brandt i Polska

17 czerwca 2012 r. w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu otwarto wystawę Fundacji im. Friedricha Eberta pt. „Willy Brandt i Polska. Przezwyciężenie podziału Europy”.

V Międzyszkolny Konkurs

Twórczości Plastycznej Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej

Z przyrodą za pan brat – „Tajemniczy Ogród”
Z przyrodą za pan brat


W Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży kolejny raz odbył się finał Międzyszkolnego Konkursu Twórczości Plastycznej Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej pt. Z przyrodą za pan brat – „Tajemniczy Ogród”, zorganizowanego po raz piąty przez Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Oświęcimiu.

Wiecej

V Międzyszkolny Konkurs

Twórczości Plastycznej Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej

Z przyrodą za pan brat – „Tajemniczy Ogród”

Z przyrodą za pan brat


W Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży kolejny raz odbył się finał Międzyszkolnego Konkursu Twórczości Plastycznej Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej pt. Z przyrodą za pan brat – „Tajemniczy Ogród”, zorganizowanego po raz piąty przez Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Oświęcimiu.

70. rocznica

zbiorowej ucieczki więźniów Karnej Kompanii

70. rocznica zbiorowej ucieczki więźniów Karnej Kompanii

10 czerwca, w 70. rocznicę buntu i zbiorowej ucieczki więźniów Karnej Kompanii w KL Auschwitz, pracownicy MDSM oraz polsko-niemiecka grupa młodzieży i managerów z koncernu Volkswagen uczestniczyła w uroczystości ku czci ofiar obozu, w szczególności ofiar więźniów Karnej Kompanii, która została zorganizowana na terenie Miejsca Pamięci Birkenau.

Trzeba marzyć…

piosenki Jonasza Kofty

Trzeba marzyć… piosenki Jonasza Kofty

XLIII Salon Poezji
27 maja – po półrocznej przerwie – zaprosiliśmy na czterdziesty trzeci wieczór Krakowskiego Salonu Poezji. Podczas wieczoru pod tytułem „Trzeba marzyć” piosenki Jonasza Kofty brawurowo wyśpiewali studenci III roku Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie:

Willy Brandt i Polska

Otwarcie wystawy

Willy Brandt i Polska

17 czerwca o godz. 18.30 zapraszamy na otwarcie wystawy przygotowanej przez Fundację Friedricha Eberta pt. Willy Brandt i Polska. Przezwyciężenie podziału Europy.

Fundusz Neumannów

SZANSA NA STYPENDIUM

XIX edycja konkursu
"Stypendium dla najzdolniejszych"

Wyniki

Regulamin 19.edycji