„Chopin babci”

Spotkanie z Andreą Müller
Chopin babci

Wczoraj w MDSM odbyło się spotkanie wokół książki „Grossmamas Chopin - Chopin babci” z niemiecką pisarką Andreą-Yvonne Müller.

Więcej

Kalina Dulko

zaproszenie

Serdecznie zapraszamy na otwarcie wystawy malarstwa Kaliny Dulko, który odbędzie się w Domu Ciszy 4.10.2019 r. o godz. 18.00.

Stypendia przekazane

stypendyści

10 września 2019 r. w MDSM odbyła się już po raz 19. uroczystość wręczenia stypendiów z Funduszu im. Marii i Stanisława Neumannów.

Więcej

dla Tymbarku

„Chrystus oświęcimski”
Tymbark

4 września br. w Tymbarku odbyła się uroczystość nadania imienia kpt. Tadeusza Paolone Bibliotece Publicznej Gminy Tymbark w ramach obchodów 80.rocznicy wybuchu II wojny światowej, zorganizowana przez władze gminy, bibliotekę, Jednostkę Strzelecką nr 2007 im. Kpt. Tadeusza Paolone, ZS „Strzelec” OSW w Tymbarku i Oddział IPN w Krakowie, który ufundował pamiątkową tablicę.

Więcej

#StolenMemory

- skradziona pamięć w MDSM
#StolenMemory

4 września 2019 r. w MDSM otwarta została wystawa #StolenMemory / Skradziona pamięć, przygotowana przez Arolsen Archives Międzynarodowe Centrum Prześladowań Nazistowskich w Bad Arolsen. Wpisana na listę dziedzictwa UNESCO „Pamięć Świata” instytucja dysponuje największym na świecie archiwum, poświęconym ofiarom reżimu nazistowskiego oraz Ocalonym.

Więcej

Teatr seniora

w MDSM
Seniora Theater

Pierwszego września 2019 r. artyści z Theater Seniora z Drezna przeczytali w Domu Spotkań opowiadanie „Chrystus oświęcimski” w muzycznej oprawie Jacka Hołubowskiego.

Więcej

Pegaz Wolności

w Domu
wystawa Pegaz Wolności

2 września 2019 r. w ogrodzie MDSM zaprezentowana została artystyczna instalacja plenerowa autorstwa Waldemara Rudyka pt. „Pegaz Wolności”. Partnerem projektu był Międzynarodowy Komitet Oświęcimski.

Więcej

„Na granicy dwóch światów”

Wystawa w Norymberdze

W dniu 18 września 2018 w Foyer des Internationalen Hauses Nürnberg odbyło sie otwarcie wystawy „Na granicy dwóch światów“. Wystawa prezentuje rysunki i grafiki Pawła Warchoła oraz obiekty i instalacje Waldemara Rudyka.

Więcej

Stypendia wręczone

laureaci 18 edycji

Tegorocznymi laureatkami przyznawanych od 19 lat stypendiów Funduszu im. Stanisława i Marii Neumannów, zostały uczennice Liceum Ogólnokształcącego im. S. Konarskiego oraz Powiatowego Zespołu nr 4 Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych: Edyta Buczulińska i Katarzyna Pyrdoł.

Więcej

Otwarcie VII Biennale

Otwarcie VII Biennale

7 września 2018r. w MDSM została otwarta wystawa VII Międzynarodowego Biennale Plakatu Społeczno-Politycznego „Twórczo dla praw człowieka”.

Więcej

Dom według wartości

Jurek Owsiak w MDSM
J.Owsiak - fot. Łukasz Widziszowski

Serdecznie zapraszamy na spotkanie z Jurkiem Owsiakiem już w najbliższy piątek, 14 września o godz. 18.00.

Więcej

Poezja Linii

otwarcie wystawy grafiki Jerzego Pietruczuka

Jerzy Pietruczuk

22 września 2017 r. w Domu Ciszy MDSM otwarta została wystawa grafiki Jerzego Pietruczuka. Choć sam twórca w pracy Domu uczestniczy od wielu lat – był projektantem dwóch jubileuszowych wystaw: „Inna strona świata” oraz „W sercu świata” oraz wykonał ilustracje do noweli Haliny Birenbaum „Wciąż pytają”, goście wernisażu jego grafiki mogli oglądać „na żywo” w MDSM po raz pierwszy.

Więcej

Scena Alternatywna

13. scena

15 września 2017 w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu odbyła się 13. edycja projektu „Alternatywna Scena MDSM”.

Więcej

Wręczenie stypendiów

Z Funduszu im. M i S. Neumannów

Stypendia Neumannów

14 września w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu odbyło się uroczyste wręczenie stypendiów z Funduszu im. Marii i Stanisława Neumannów.

Więcej

Biennale w Książu

Biennale w Książu

11 września 2017 r., w przepięknej scenerii Zamku Książ, odbyło się uroczyste otwarcie wystawy VI Międzynarodowego Biennale Plakatu Społeczno-Politycznego.

Więcej

Walne zgromadzenie MKO

„Nie chciałbym aby nasza przeszłość stała się przyszłością naszych dzieci”
Walne zgromadzenie MKO

Te słowa skierował prezydent Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego (MKO), Roman Kent (Nowy Jork) do uczestników Walnego Zgromadzenia MKO, które odbyło się w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży (MDSM) w Oświęcimiu w dniach 29-30 sierpnia.

Więcej

Street art dla wartości

murale

W piątek 30 września o godzinie 16.00 serdecznie zapraszamy do ogrodu MDSM na inaugurację projektu „Street art dla wartości. Nasze drogowskazy. 30 lat MDSM” – wręczenie nagród i realizację pięciu murali autorstwa Mikołaja Bryksy, Łukasza Majerowskiego, Julii Miąso i Michała Tubielewicza. Akcja malowania murali potrwa do niedzieli. Kolejne trzy prace zrealizowane zostaną w przyszły weekend – 7 i 8 października

Więcej

Street art dla wartości

„Street art dla wartości. Nasze drogowskazy. 30 lat MDSM.”
Street art dla wartości

W piątek 30 września o godzinie 16.00 serdecznie zapraszamy do ogrodu MDSM na inaugurację projektu „Street art dla wartości. Nasze drogowskazy. 30 lat MDSM” – wręczenie nagród i realizację pięciu murali autorstwa Mikołaja Bryksy, Łukasza Majerowskiego, Julii Miąso i Michała Tubielewicza.

Obóz Letni

Międzynarodowy Obóz Letni Akcji Znaku Pokuty Służby dla Pokoju w MDSM Oświęcim
Obóz Letni

Obóz letni w MDSM, zorganizowany wspólnie przez Akcję Znaku Pokuty Służby dla Pokoju w Berlinie, Miejscem Pamięci Topf&Söhne oraz Międzynarodowym Domem Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu odbył się w dniach 06.-13.08.2016 r. Uczestnicy w wieku od 16 do 20 lat pochodzili z Niemiec oraz Polski.

Więcej

X Alternatywa

10. scena

9 września 2016 w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu odbyła się dziesiąta, jubileuszowa edycja Alternatywnej Sceny MDSM, organizowana w ramach 30-lecia Domu Spotkań.

Więcej

Czek na 1000 euro

datek IG Metall-Wolfsburg

W trakcie podsumowania projektu „Nauka poprzez spotkanie”, realizowanym w MDSM przez Volkswagen AG wspólnie z Międzynarodowym Komitetem Oświęcimskim, młodzi przedstawiciele IG Metall-Wolfsburg przekazali na rzecz Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży czek w wysokości 1000,00 Euro...

Więcej

Stypendia przyznane

Fundusz im. Stanisława i Marii Neumannów
- Stypendium dla najzdolniejszych
laureaci 17 edycji

Tegorocznymi laureatami przyznawanych od 17 lat stypendiów Funduszu im. Stanisława i Marii Neumannów, zostali: uczennica Liceum Ogólnokształcącego im. S. Konarskiego w Oświęcimiu oraz uczeń Technikum Nr 1 w Powiatowym Zespole Nr 2 Szkół Ogólnokształcących

Więcej

„Światło w ciemności”

polsko-ukraińskie warsztaty teatralne
„Światło w ciemności”

Jaki jest najlepszy pomysł na długi weekend sierpniowy? Spędzić go w twórczym gronie międzynarodowym! Tak postanowiła młodzież z Oświęcimia i Nowego Sącza (Polska) oraz Kirowogradu/ Kropiwnickiego (Ukraina) i przybyła 14 sierpnia do Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży, żeby wspólnie zgłębić tematy „Auschwitz i Holokaust” oraz „Prawa człowieka w społeczeństwie powojennym” i spróbować przedstawić swoje wrażenia i przemyślenia w formie spektaklu teatralnego.

Więcej

Wernisaż wystawy

VI Międzynarodowego Biennale Plakatu Społeczno-Politycznego w MDSM
VI Biennale wernisaż

2 września 2016 w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu otwarta została wystawa VI Międzynarodowego Biennale Plakatu Społeczno-Politycznego.

Więcej

„Wyobcowanie”

w Norymberdze
„Wyobcowanie” w Norymberdze

13 września 2015 w zamku Almoshof otwarta została wystawa prac Pawła Warchoła i Beli Farago „Entfremdung / Wyobcowanie”, wspólne przedsięwzięcie miasta Norymbergii, galerii Destillarta z Buchschwabach, Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży i Fundacji Judaica Centrum Kultury Żydowskiej z Krakowa.

Więcej

Prezentacja wystawy

V Międzynarodowego Biennale Plakatu
Wystawa w Bielsku

Serdecznie zapraszamy na prezentację wystawy V Międzynarodowego Biennale Plakatu Społeczno-Politycznego w Domu Kultury im. Wiktorii Kubisz w Bielsku-Białej.
Wernisaż odbędzie się 25 września 2015 o godzinie 16.00.
Wystawa czynna będzie do 9 października 2015r.

Więcej

Jabłoń Korbiniana

Korbiniansapfel

27 sierpnia 2015 roku w Domu Spotkań odbyło się uroczyste posadzenie Jabłoni Korbiniana. Drzewko wyhodowane zostało potajemnie w 1944 roku przez księdza Korbiniana Aignera, będącego wówczas więźniem obozu koncentracyjnego Dachau. W roku 1985, w 100. rocznicę urodzin księdza, odmiana ta otrzymała nazwę „Korbinian”.

Więcej

Zmarł Antoni Słupik

scena

Z żalem informujemy, że w dniu 22 września 2014r. zmarł Antoni Słupik, honorowy członek Rady Fundacji MDSM, pułkownik Wojska Polskiego, żołnierz 73 Pułku Piechoty II RP. Odznaczony m.in. Krzyżem Virtuti Militari.


Więcej

Fundusz

im. Neumannów rozdany
scena Tegorocznymi laureatkami przyznawanych od 15 lat stypendiów Funduszu im. Stanisława i Marii Neumannów, zostały dwie uczennice Liceum Ogólnokształcącego im. S. Konarskiego w Oświęcimiu: Anna Chmura i Patrycja Stelmach.
Więcej

Spotkanie

w Sali Heilig-Geist w Norymberdze
scena

7 września 2014 roku w Sali Heilig-Geist w Norymberdze odbyło się spotkanie z Zofią Posmysz, zorganizowane przez Urząd do Spraw Stosunków Międzynarodowych w Norymberdze we współpracy z Fundacją Bayerische Gedenkstätten i Galerią Destillarta.

Więcej

VI edycja MDSM S.A.

Michał Jelonek z zespołem

W sobotę 27 września zapraszamy do Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży na VI edycję Alternatywnej Sceny MDSM.

Więcej

VI edycja MDSM S.A.

W sobotę 27 września zapraszamy do Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży na VI edycję Alternatywnej Sceny MDSM.

Uroczystość

odznaczenia dr. Richarda Pyritza

odznaczenie dr. Richarda Pyritza

Z radością informujemy, że w dniu 11 września 2014 r. Ambasador J. Margański wręczył dr. Richardowi Pyritzowi Krzyż Oficerski Orderu Zasługi RP, nadany przez Prezydenta RP w uznaniu jego wybitnych zasług na rzecz pojednania polsko-niemieckiego oraz za osiągnięcia w upowszechnianiu wiedzy o obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau.

Więcej

Prezydent Komorowski

w Bundestagu

scena

Po wystąpieniu prezydenta Niemiec Joachima Gaucka w ramach obchodów niemieckiej inwazji na Polskę w 1939 roku na Westerplatte w dniu 1.09.2014, Bronisław Komorowski wystąpił 10.09.2014 po raz pierwszy w Niemieckim Bundestagu.

Więcej

Medal Miasta Oświęcim

dla Christopha Heubnera orędownika polsko-niemieckiego pojednania

scena

W dniu 3 września 2014 roku podczas uroczystej sesji Rady Miasta prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut i Przewodniczący Rady Miasta Piotr Hertig uhonorowali Christopha Heubnera Medalem Miasta Oświęcim

Więcej

1 września 2014 r.

75 rocznica wybuchu II wojny światowej

1 września 2014r, w dniu 75 rocznicy wybuchu II wojny światowej, na oświęcimskim Placu Kościuszki odbyły się uroczystości rocznicowe, w których wzięli udział mieszkańcy miasta, organizacje kombatanckie, przedstawiciele samorządów i organizacji pozarządowych.

Więcej

Opowieści Sybiraków

Opowieści Sybiraków

Ponad 150 uczniów oświęcimskich szkół wzięło udział w spotkaniu z Polakami zesłanymi w głąb Związku Sowieckiego w latach 40. i 50. Tej wyjątkowej lekcji historii towarzyszyła prezentacja książki pt. „Świat utracony, świat ocalony…”

Więcej

Opowieści Sybiraków

Opowieści Sybiraków

Ponad 150 uczniów oświęcimskich szkół wzięło udział w spotkaniu z Polakami zesłanymi w głąb Związku Sowieckiego w latach 40. i 50. Tej wyjątkowej lekcji historii towarzyszyła prezentacja książki pt. „Świat utracony, świat ocalony…”

Zaproszenie na wystawy

zaproszenie na wystawy

Z prawdziwą przyjemnością zapraszamy na połączone otwarcie dwóch wystaw artystycznych: „Rewizje” - malarstwo Barbary Dulnik i „Brakujące słowa” - instalacja Borysa Schwencke. Wernisaż z udziałem artystów odbędzie się w najbliższą sobotę, 7 września br. o godz. 19.00 w MDSM, Oświęcim, ul. Legionów 11.

Więcej

Zaproszenie

na konferencję pt. DEPORTACJE I ZSYŁKI

konferencja Deportacje i zsyłki

Zapraszamy nauczycieli i edukatorów do udziału w konferencja metodycznej pt. „Świat utracony, świat ocalony… Zesłania na Syberię w edukacji historycznej młodzieży”. Konferencja odbędzie się 16 września 2013 r., w auli im. W. Danka Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie (ul. Podchorążych 2, Kraków).

Udział w konferencji jest bezpłatny.

Więcej

Zaproszenie na wystawy

konferencja Deportacje i zsyłki

Z prawdziwą przyjemnością zapraszamy na połączone otwarcie dwóch wystaw artystycznych: „Rewizje” - malarstwo Barbary Dulnik i „Brakujące słowa” - instalacja Borysa Schwencke. Wernisaż z udziałem artystów odbędzie się w najbliższą sobotę, 7 września br. o godz. 19.00 w MDSM, Oświęcim, ul. Legionów 11.

Zaproszenie

na konferencję pt. DEPORTACJE I ZSYŁKI

konferencja Deportacje i zsyłki

Zapraszamy nauczycieli i edukatorów do udziału w konferencja metodycznej pt. „Świat utracony, świat ocalony… Zesłania na Syberię w edukacji historycznej młodzieży”. Konferencja odbędzie się 16 września 2013 r., w auli im. W. Danka Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie (ul. Podchorążych 2, Kraków).

Otwarcie wystawy

„Berlin-Yogyakarta. Od hitlerowskiego terroru wobec osób homoseksualnych do praw człowieka dzisiaj”

Otwarcie wystawy

W otwarciu wystawy pt. „Berlin-Yogyakarta” wzięła udział młodzież z Polski i Niemiec, realizująca w MDSM warsztaty i seminarium oraz przedstawiciele oświęcimskich instytucji edukacyjnych. Podczas oprowadzania po wystawie, kuratorka, pani Katarzyna Remin, reprezentująca Stowarzyszenie Kampania Przeciw Homofobii podkreśliła historyczne tło naruszania praw i wolności osób nieheteroseksualnych.

Podsumowanie seminarium

dla studentów pielęgniarstwa z Bremy i Poznania

Podsumowanie seminarium dla studentów pielęgniarstwa z Bremy i Poznania

Pierwsze seminarium dla studentów pielęgniarstwa z Polski i Niemiec odbyło się w MDSM Oświęcim w 1997 roku. Wzięli w nim udział studenci Wydziału Pielęgniarskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (obecnie Wydział Opieki Zdrowotnej) oraz Fachhochschule Frankfurt am Main.

Krakowska Noc Poezji

w MDSM

No cóż, dożyliśmy czasów, w których na sam dźwięk słowa „poezja” większość z nas reaguje w najlepszym przypadku wzruszeniem ramion. A jednak od 7 już lat spotkania w ramach Krakowskiego Salonu Poezji w MDSM czy poetyckie spektakle niestrudzonej Marysi Kwaśniak z OCK przyciągają całkiem pokaźną grupę bywalców. W pewnym sensie zwieńczeniem tego typu popularyzujących „sztukę słowa” działań stała się Krakowska Noc Poezji w MDSM w Oświęcimiu w piątek 7 września 2012 r.

Twórczo dla praw człowieka

Wystawa IV Biennale Plakatu Społeczno-Politycznego otwarta
Wystawa IV Biennale Plakatu Społeczno-Politycznego otwarta

21 września o godz. 18.30 rozpoczęło się uroczyste otwarcie pokonkursowej wystawy IV Międzynarodowego Biennale Plakatu Społeczno-Politycznego pod hasłem „Twórczo dla praw człowieka”. Salę forum Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży, na ścianach której zawisło ponad 70 plakatów, wypełniła międzynarodowa publiczność, wśród której nie zabrakło twórców eksponowanych prac.

Zapraszamy na wystawę

otwarcie wystawy pt. Berlin – Yogyakarta

Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu i Kampania Przeciw Homofobii zapraszają na otwarcie wystawy pt. „Berlin – Yogyakarta. Od hitlerowskiego terroru wobec osób homoseksualnych do praw człowieka dzisiaj” w czwartek, 20 września, o godz. 17.00 w MDSM Oświęcim.

Walne zgromadzenie

Międzynadowego Komitetu Oświęcimskiego

W dniach 6-7 września odbędzie się w Międzynarodowym Domu Spotkań w Oświęcimiu walne zgromadzenie Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego, na które przybędą świadkowie historii oraz delegaci z 11 państw. Oczekiwani są goście z Polski, Izraela, Ameryki, Niemiec, Austrii, Czech, Grecji, Słowenii i Belgii.

Prowincja Europa

Krakowska Noc Poezji w MDSM

7 września 2012 r. serdecznie zapraszamy na Krakowską Noc Poezji w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu. Spotkanie pod hasłem „Prowincja Europa” rozpocznie się o godz. 20.00 „klasycznym” salonem poezji, podczas którego wiersze Grzegorza Gniadego, Christophera Heubnera, Dietera Kalki, Volkera von Törne i Marka Wojdyły przeczytają Ewa Kaim (Narodowy Stary Teatr w Krakowie), Grzegorz Łukawski (Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie) i Marzena Rogalska (TVP). Towarzyszyć będą im Adam Musialski (skrzypce) i Beata Musialska (fortepian).

Fundusz Neumannów

SZANSA NA STYPENDIUM

XIX edycja konkursu
"Stypendium dla najzdolniejszych"

Wyniki

Regulamin 19.edycji