Pamięci Helgi Sibai

Helga Sibai

W pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia zmarła Helga Sibai, wieloletnia działaczka Akcji Znaku Pokuty Służby dla Pokoju i Przyjaciółka Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu.

Więcej

Odznaczenie

Zofia Posmysz Damą Orderu Orła Białego
Posmysz wręczenie

24 stycznia 2020 r. w Kancelarii Prezydenta RP Zofia Posmysz odebrała z rąk Andrzeja Dudy Order Orła Białego – najstarsze i najwyższe odznaczenie państwowe Rzeczypospolitej Polskiej. Przyznano je „w uznaniu znamienitych zasług w upowszechnianiu wiedzy o Holokauście i martyrologii Polaków, więźniów niemieckich obozów koncentracyjnych w czasie II wojny światowej, za przekazywanie świadectwa prawdy o Zagładzie poprzez działalność artystyczną i twórczą”.

Więcej

Konkurs

VIII Międzynarodowe Biennale Plakatu Społeczno-Politycznego
VIII Biennale

Fundacja na rzecz Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu – organizator VIII Międzynarodowego Biennale Plakatu Społeczno-Politycznego „Twórczo dla praw człowieka” serdecznie zaprasza do udziału w konkursie.

Więcej

Cena odwagi

Publikacja pokonferencyjna

Przedstawiamy dziesiątą już publikację będącą efektem corocznej konferencji „Auschwitz i Holokaust na tle zbrodni ludobójstwa w XX wieku” odbywającej się w MDSM. Tematyka najnowszego tomu dotyka kwestii odwagi.

Więcej

III JazzOś

Brawurowo w Nowy Rok
Brawurowo w Nowy Rok

1 stycznia 2020 r. po raz trzeci w MDSM uczciliśmy pierwszy dzień Nowego Roku na jazzowo.

Więcej

Rocznicowe obchody

74 rocznica wyzwolenia

27 stycznia delegacje Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu składające się z pracowników i wolontariuszy Domu wzięły udział w obchodach 74. rocznicy wyzwolenia KL Auschwitz-Birkenau oraz miasta Oświęcim.

Więcej

Jazzoś

Pawlik i Zagajewski na dobry Nowy Rok

Jazzoś

Podczas noworocznego koncertu w naszym Domu wystąpiło dwóch wybitnych wirtuozów: fortepianu - jedyny polski laureat nagrody Grammy Włodek Pawlik oraz słowa - powszechnie uważany za jednego z najwybitniejszych żyjących poetów Adam Zagajewski .

Więcej

„Dar Pamięci”

Alexander Van der Bellen uhonorowany przez Międzynarodowy Komitet Oświęcimski

Van der Bellen

30 stycznia Prezydent Austrii, Alexander Van der Bellen, gościł delegację Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego, Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży oraz austriackich Ocalałych z Holokaustu w wiedeńskim pałacu Hofburg.

Wiecej

E-publikacja

okładka

Z radością przedstawiamy Państwu E-publikację z polsko-ukraińskiego projektu „Z powrotem do przyszłości – kształtujemy wspólną pamięć”. W tej gazetce znajdziecie artykuły studentów z Polski i Ukrainy, które są próbą zmierzenia się z trudnym tematem pamięci o Zbrodni Wołyńskiej w kontekście współczesnych relacji międzynarodowych.

Więcej

Pamięci K. Piechowskiego

spotkanie

22 stycznia w Fundacji Judaica – Centrum Kultury Żydowskiej w Krakowie w ramach obchodów 73. rocznicy wyzwolenia KL Auschwitz-Birkenau odbyła się projekcja filmu „Uciekinier” w reż. M.T. Pawłowskiego z 2006 r. oraz spotkanie z udziałem Darii Czarneckiej i Leszka Szustera z Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu.

Więcej

Harmonia/Dysonans na bis

Wernisaż i aukcja charytatywna w MDSM
licytacja

3 stycznia 2018 r. w MDSM została otwarta wystawa malarstwa Elżbiety Kuraj oraz rysunku i malarstwa Janusza Karbowniczka „Harmonia/Dysonans”. Wystawie towarzyszyło muzyczne oprowadzanie przez członków zespołu Acoustic Acrobats - Jacka Hołubowskiego, Piotra Skupniewicza i Mateusza Pliniewicza. Wernisaż zorganizowano pod hasłem „Harmonia/Dysonans na bis”, gdyż było to już drugie otwarcie tej wystawy w MDSM.

Wiecej

JazzOś

Noworoczny koncert Adama Makowicza
JazzOś 2018

1 stycznia 2018 r. Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży zaprosił na pierwszą edycję nowego projektu, adresowanego do mieszkańców Oświęcimia i regionu pod hasłem przewodnim „JazzOś”.

Wiecej

Wizyta

minister Sylvii Löhrmann w MDSM

Minister Lohrmann w MDSM

W dniach 25 – 27 stycznia 2016 w Oświęcimiu gościła delegacja przedstawicieli Ministerstwa ds. Szkolnictwa i Doskonalenia Zawodowego Nadrenii-Północnej Westfalii wraz z minister Sylvią Löhrmann.

Więcej

Audiencja

Byli więźniowie KL Auschwitz na audiencji u papieża Franciszka
audiencja

Z okazji 70-tej rocznicy wyzwolenia obozu w Auschwitz jego byli polscy więźniowie zostali przyjęci w dniu 7 stycznia w Rzymie przez papieża Franciszka. Towarzyszyli im byli więźniowie z Francji, Niemiec oraz Republiki Czeskiej.

Więcej

69. rocznica

Rozmowa

27 stycznia 2014 r., w 69. rocznicę wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau, na terenie byłego obozu Auschwitz II-Birkenau odbyły się uroczystości rocznicowe, podczas których upamiętniono deportację węgierskich Żydów w roku 1944, niemal 70 lat temu.

Więcej

Wizyta Sylvii Löhrmann

Zofia Posmysz i Sylvia Löhrmann

W dniach 25-27 stycznia 2014 r. nasz Dom odwiedziła po raz trzeci minister ds. szkolnictwa i doskonalenia zawodowego oraz wicepremier kraju związkowego Nadrenii Północnej-Westfalii – Sylvia Löhrmann.

Dzień Pamięci

scena

Z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu oraz 69. Rocznicy Wyzwolenia KL Auschwitz (27.01.2014) działacze i edukatorzy w dziedzinie praw człowieka oraz historycy, pracownicy miejsc pamięci i muzeów opracowali i ogłosili rekomendacje, jak twórczo łączyć edukację historyczną z edukacją o prawach człowieka i na ich rzecz.

IV Biennale Plakatu

w CKŻ w Krakowie
IV Biennale Plakatu w Krakowie

W Centrum Kultury Żydowskiej na krakowskim Kazimierzu do 15 marca oglądać można wystawę IV Międzynarodowego Biennale Plakatu Społeczno-Politycznego. Otwarcie wystawy, z udziałem m.in. artystów, którzy uczestniczyli w konkursie, odbyło się 22 stycznia 2013 r. O idei biennale oraz prezentowanych pracach opowiadali kurator Paweł Warchoł oraz Joanna Klęczar.

Pamięć ma swój Dom

Konferencja prasowa
Pamięć ma swój Dom

17 stycznia Fundacja na Rzecz MDSM we współpracy z Międzynarodowym Komitetem Oświęcimskim oraz Fundacją Współpracy Polsko-Niemieckiej, zaprosili dziennikarzy polskich oraz korespondentów zagranicznych akredytowanych w Polsce na konferencję prasową pod hasłem „Pamięć ma swój Dom”, której motywem przewodnim była rola upamiętnienia oraz praca edukacyjna prowadzona w Domu Spotkań przez byłych więźniów KL Auschwitz.

Więcej

Pamięć ma swój Dom

Konferencja prasowa
Pamięć ma swój Dom

17 stycznia Fundacja na Rzecz MDSM we współpracy z Międzynarodowym Komitetem Oświęcimskim oraz Fundacją Współpracy Polsko-Niemieckiej, zaprosili dziennikarzy polskich oraz korespondentów zagranicznych akredytowanych w Polsce na konferencję prasową pod hasłem „Pamięć ma swój Dom”, której motywem przewodnim była rola upamiętnienia oraz praca edukacyjna prowadzona w Domu Spotkań przez byłych więźniów KL Auschwitz. Konferencja odbyła się w Centrum Konferencyjnym Zielna w Warszawie. Jej specjalnymi gośćmi byli Świadkowie historii - Zofia Posmysz, Marian Turski, Kazimierz Albin i Jerzy Ulatowski. Ponadto w konferencji uczestniczyli dr Alicja Bartuś – Przewodnicząca Zarządu Fundacji na Rzecz MDSM i Christoph Heubner, jeden z współzałożycieli MDSM, Wiceprezydent MKO oraz dyrektor MDSM, Leszek Szuster.

Pamięć ma swój Dom

Konferencja prasowa
Pamięć ma swój Dom

W związku ze zbliżającą się 68. rocznicą wyzwolenia byłego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau i Światowego Dnia Pamięci o Holokauście, w imieniu Fundacji na Rzecz Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu, Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego oraz Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej zapraszamy na konferencję prasową z udziałem byłych więźniów KL Auschwitz – Zofii Posmysz, Mariana Turskiego, Kazimierza Albina i Jerzego Ulatowskiego. W spotkaniu wezmą udział także: dr. Alicja Bartuś – Przewodnicząca Zarządu Fundacji na Rzecz MDSM i Christoph Heubner, jeden z współzałożycieli MDSM, Wiceprezydent MKO.
Konferencja odbędzie się w dniu 17 stycznia 2013 r. o godzinie 13.00 w Centrum Zielna 37 w Warszawie.

Biennale Plakatu

w CKŻ w Krakowie
IV Biennale Plakatu w Krakowie

W Centrum Kultury Żydowskiej na krakowskim Kazimierzu do 15 marca oglądać można wystawę IV Międzynarodowego Biennale Plakatu Społeczno-Politycznego. Otwarcie wystawy, z udziałem m.in. artystów, którzy uczestniczyli w konkursie, odbyło się 22 stycznia 2013 r. O idei biennale oraz prezentowanych pracach opowiadali kurator Paweł Warchoł oraz Joanna Klęczar.

Więcej

IV Biennale Plakatu

w Krakowie
IV Biennale Plakatu w Krakowie

Serdecznie zapraszamy na otwarcie wystawy IV Międzynarodowego Biennale Plakatu Społeczno-Politycznego „Twórczo dla praw człowieka”, które odbędzie się w Fundacji Judaica. Centrum Kultury Żydowskiej w Krakowie (ul. ul. Meiselsa 17) 22 stycznia 2013 r. o godz. 18.00.

Ostatni świadkowie

67. rocznica wyzwolenia Auschwitz

Na zdjęciu od lewej: Zofia Posmysz, Józef Paczyński, Tadeusz Sobolewicz, Tadeusz Smreczyński, August Kowalczyk, Halina Birenbaum.

Zmarł Kazimierz Smoleń

Ostatnie słowa dla Domu Spotkań
Kazimierz Smoleń

Kazimierz Smoleń, były więzień Auschwitz, wieloletni dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz–Birkenau, zmarł w Oświęcimiu 27 stycznia, czyli w Międzynarodowym Dniu Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Miał 91 lat.

Konferencja dla studentów

20 stycznia 2012

Czy lekcja z Wannsee została odrobiona?
Zapraszamy studentów do udziału w konferencji naukowej pt: Czy lekcja z Wannsee została odrobiona? Patronat honorowy nad konferencją objęła Irena Lipowicz, Rzecznik Praw Obywatelskich.

Zapraszamy uczniów

EVZ

Fundacja na rzecz MDSM oraz Fundacja „Pamięć Odpowiedzialność i Przyszłość” (EVZ) z Berlina zapraszają uczniów szkół średnich do udziału w trzeciej edycji projektu pt. „Prawa człowieka zaczynają się od praw dzieci i młodzieży”. Projekt skierowany jest do młodzieży zainteresowanej problematyką praw człowieka oraz praw dzieci i młodzieży w kontekście historycznym i współczesnym. Obejmuje cykl 4 modułów, na które składają się zajęcia warsztatowe, wykłady, prezentacje, projekcje filmów, spotkania ze świadkami wydarzeń oraz sesje dyskusyjne.

Więcej

Fundusz Neumannów

SZANSA NA STYPENDIUM

XIX edycja konkursu
"Stypendium dla najzdolniejszych"

Wyniki

Regulamin 19.edycji