Imaginacje

imaginacje

Zapraszamy na otwarcie wystawy fotografii Romana Stopy „Imaginacje”. Wernisaż odbędzie się 29 marca 2019 o godzinie 18.00 w Domu Ciszy MDSM.

Więcej

Jak rodzi się zło?

Publikacja
okladka

E-WORDS

E-Words

The International Youth Meeting Center is partner in Europeans Win Ostracism: From Remembrance to a Dialogue Society (E-WORDS), financed in the 2017 Call of the Programme Europe for Citizens.

Więcej

Zmarł Tadeusz Smreczyński

19.04.1924 – 02.02.2018

Tadeusz Smreczyński

Z ogromnym żalem informujemy, że 2 lutego br. w wieku 93 lat odszedł Tadeusz Smreczyński, były więzień KL Auschwitz i KL Mauthausen, lekarz, Przyjaciel Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży.

Więcej

VI Biennale

Plakatu Społeczno-Politycznego w Stuttgarcie
VI Biennale w Stuttgarcie

Od 5 do 29 stycznia 2017 w galerii Foyer Domu Williego Bleichera w Stuttgarcie zostało zaprezentowane VI Biennale Plakatu Społeczno-Politycznego.

Więcej

Premiera „Pasażerki“

Premiera Pasażerki

28 stycznia 2017 odbyła się premiera opery „Pasażerka“ w teatrze muzycznym „im Revier” w Gelsenkirchen.

Więcej

POSIEDZENIE MKO

w Paryżu

Roman Kent

W dniu 29 stycznia odbyło się posiedzenie Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego (MKO). Pod nadzorem Przewodniczącego Romana Kenta (USA) spotkali się Marian Turski (Polska), Felix Kolmer (Czechy), Noah Klieger (Izrael), Raphael Esrail (Francja), Henri Goldberg (Belgia), Christoph Heubner (Niemcy) i dyrektor Leszek Szuster, jako reprezentant MDSM-u, w siedzibie Union des Déportes d’Auschwitz (UDA).

Więcej

Dzieci wojny

VII. Międzynarodowa konferencjia Auschwitz i Holokaust na tle zbrodni ludobójstwa w XX i XXI wieku.

Zapraszamy do udziału w VII. Międzynarodowej konferencji Auschwitz i Holokaust na tle zbrodni ludobójstwa w XX i XXI wieku. Tematem wiodącym tegorocznej konferencji będzie los dzieci w czasie wojen i konfliktów zbrojnych.

Alfabet Auschwitz

w Krakowie

wernisaż w CKŻ

29 stycznia 2016 r. w Fundacji Judaica - Centrum Kultury Żydowskiej w Krakowie odbyło się otwarcie wystawy rysunków Pawła Warchoła pt. „Alfabet Auschwitz”. Wydarzenie to, którego współorganizatorem była Fundacja na Rzecz Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu, było jednym z elementów obchodów rocznicy wyzwolenia KL Auschwitz.

Więcej

Wystawa Josefa Malego

wystawa Josefa Malego

Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży zaprasza na wystawę rysunków słowackiego artysty - Josefa Malego w ramach cyklu „Mistrzowie rysunku europejskiego” Wernisaż odbędzie się 3 marca 2015r. o godzinie 19.00 w MDSM.

Wyróżnienie

Za zasługi dla Sybiraków
odznaka Związku Sybiraków

10 lutego minęła 75. rocznicę pierwszej, masowej zsyłki polskich obywateli na Syberię. Z powodu głodu, chorób i niewolniczej pracy w nieludzkich warunkach wielu z nich pozostało tam na zawsze. Zabierano całe rodziny, starców, kobiety z małymi dziećmi, mężczyzn, bez wyjątku. Zsyłki trwały do 1956 r.

Więcej

Konferencja

wystawa cyklu obrazów „Miasta Pokoju”

Już po raz szósty zapraszamy do udziału w Ogólnopolskiej Konferencji Auschwitz i Holokaust na tle zbrodni ludobójstwa w XX wieku. Tegoroczny temat: OD WYZWOLENIA DO POJEDNANIA, należy rozumieć bardzo szeroko. Chcemy dyskutować o wyzwoleniu zarówno w sensie fizycznym (wyzwolenie z niewoli obozu/więzienia), jak i psychicznym (uporanie się z traumą obozowych przeżyć, totalitarnego zniewolenia oraz następstw zbrodni ludobójstwa).

Słowa Ocalałych

70. Rocznica Wyzwolenia Auschwitz
fot. Marek Kocjan

Podczas ceremonii upamiętniającej 70. Rocznicę Wyzwolenia Auschwitz najważniejszy głos należał do Ocalałych, którzy wezwali do zachowania pamięci o zbrodniach Auschwitz i walki z obojętnością, nietolerancją i antysemityzmem. W imieniu Ocalałych przemawiali byli więźniowie Auschwitz: Halina Birenbaum, Kazimierz Albin i Roman Kent.

Więcej

Przedstawiciele

organizacji młodzieżowych z Niemiec, Polski i Izraela w MDSM
foto P1110686

Na zakończenie kilkudniowego seminarium, które odbywało się w Krakowie, podczas którego spotkali się przedstawiciele organizacji młodzieżowych z Niemiec, Polski i Izraela, aby w 70 lat po wyzwoleniu Auschwitz rozważyć wspólnie kwestię wychowania po Auschwitz i przyszłości oraz różnych narodowych perspektyw w podejściu do tej kwestii, delegacja udała się do Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu, gdzie zapoznała się się z miejscem spotkań i nauki, w którym od wielu lat prowadzona jest edukacja historyczna i spotkania międzynarodowe.

Więcej

Uroczystość

inauguracyjna międzynarodowego upamiętniania z okazji 70 rocznicy wyzwolenia KL Auschwitz-Birkenau
copyright: Volkswagen

W uroczystościach inauguracyjnych zorganizowanych w dn. 26.01.2015 przez Międzynarodowy Komitet Oświęcimski w berlińskiej URANII udział wzięli obok Kanclerz Niemiec Angeli Merkel byli więźniowie KL Auschwitz-Birkenau: Eva Fahidi i Marian Turski, młodzież, która w ramach podróży studyjnych realizowanych w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu pracowała na terenie KL Auschwitz. W spotkaniu wzięło udział ok. 800 gości.

Więcej

4. wizyta

Minister towarzyszyła młodzieży
foto: © MSW/Sepp Spiegel

W dniach 25-27 stycznia 2015 r. nasz Dom odwiedziła po raz czwarty minister ds. szkolnictwa i doskonalenia zawodowego oraz wicepremier kraju związkowego Nadrenii Północnej-Westfalii – Sylvia Löhrmann. Pani Minister towarzyszyła liczna delegacja, wśród której znajdowali się członkowie Zarządu Fundacji Erinnern ermöglichen i przedstawiciele prasy, m.in. Deutschlandfunk, Westfälische Nachrichten, Westfälischer Anzeiger, Rheinische Post i WRD.

Więcej

Spotkanie młodzieży

Międzynarodowe Spotkanie Młodzieży zorganizowane przez Niemiecki Bundestag w MDSM Oświęcim
foto: © DBT/Saldern

W ramach ceremonii upamiętniającej ofiary narodowego socjalizmu, przypadającej na 27. stycznia, Niemiecki Bundestag organizuje już od 19 lat Międzynarodowe Spotkanie Młodzieży. Z uwagi na 70. Rocznicę Wyzwolenia KL Auschwitz tematem tegorocznego spotkania młodzieży był Auschwitz - postrzegany jako symbol Holokaustu i zbrodni narodowosocjalistycznych

Więcej

CITIES OF PEACE®

Wystawa Cieties of Peace

25 stycznia 2015 roku w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu została otwarta wystawa cyklu obrazów „Miasta Pokoju”, projektu zorganizowanego przez MDSM we współpracy z Fundacją Judaica Centrum Kultury Żydowskiej w Krakowie oraz Fundacją Sztuki Ellen Frank w Nowym Jorku z okazji 70. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz.

Więcej

Prezentacja wystawy

IV Międzynarodowego Biennale Plakatu Społeczno-Politycznego w Düsseldorfie
Wystawa IV Biennale

13 stycznia 2015 roku w Bürgerhalle Landtagu Nadrenii Północnej-Westfalli w Düsseldorfie odbył się wernisaż wystawy IV Międzynarodowego Biennale Plakatu Społeczno-Politycznego. Wydarzenie zorganizowane zostało dla uczczenia 70. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz

Więcej

V Biennale

Fundacja na rzecz Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu – organizator V Międzynarodowego Biennale Plakatu Społeczno-Politycznego serdecznie zaprasza do udziału w konkursie.

Tematem przewodnim biennale są prawa człowieka we współczesnym świecie. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem „Twórczo dla praw człowieka”.

Dzień Pamięci

o Ofiarach Holokaustu w Bundestagu
Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu w Bundestagu

Niemiecki Bundestag corocznie organizuje spotkanie młodzieży zaangażowanej w działania na rzecz szerzenia pamięci o ofiarach totalitaryzmów oraz propagowania postaw antyrasistowskich. Inicjatywa ta została zapoczątkowana w 1997 roku przez Ritę Süssmuth, ówczesną przewodniczącą Bundestagu i odbywa się w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu, który przypada corocznie na 27 stycznia (dzień wyzwolenia byłego obozu Auschwitz-Birkenau).

Tegoroczna, siedemnasta już edycja Jugendbegegnung odbyła się w dniach 24-30 stycznia 2013 roku w Bonn, Berlinie oraz Kijowie. Tematem tegorocznego seminarium były miejsca zbrodni nazistowskich w Europie Wschodniej, ze szczególnym uwzględnieniem okupacji na ziemiach ukraińskich.

Więcej

Twarz

Wystawa malarstwa Artura Kapturskiego
Wystawa malarstwa Artura Kapturskiego

W dniu 10 lutego 2013 r. o godz. 17.30 odbyło się otwarcie wystawy malarstwa Artura Kapturskiego „Twarz”. Ekspozycja, na którą składa się niemal 300 portretów więźniów zamordowanych w KL Auschwitz, jest prezentacją dotychczasowego stanu pracy nad projektem, zakładającym namalowanie obrazów na postawie wszystkich zachowanych zdjęć z archiwum PMA-B.

Więcej

Twarz

Wystawa malarstwa Artura Kapturskiego
Wystawa malarstwa Artura Kapturskiego

W dniu 10 lutego 2013 r. o godz. 17.30 odbyło się otwarcie wystawy malarstwa Artura Kapturskiego „Twarz”. Ekspozycja, na którą składa się niemal 300 portretów więźniów zamordowanych w KL Auschwitz, jest prezentacją dotychczasowego stanu pracy nad projektem, zakładającym namalowanie obrazów na postawie wszystkich zachowanych zdjęć z archiwum PMA-B.

Dzień pamięci

w CKŻ w Krakowie
Dzień pamięci w CKŻ w Krakowie

29 stycznia w Centrum Kultury Żydowskiej w Krakowie odbyło się spotkanie poświęcone pamięci byłych więźniów KL Auschwitz: Henryka Mandelbauma, Augusta Kowalczyka i Wilhelma Brassego, współorganizowane przez MDSM.

>Więcej

Debata

o przyszłości MDSM w Berlinie
Debata o przyszłości MDSM w Berlinie

21 stycznia w Berlinie odbyło się spotkanie pt. „Pamięć ma swój Dom – przyszłość Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu”, którego organizatorami byli Rada Kościoła Ewangelickiego Niemiec, Akcja Znaku Pokuty – Służby dla Pokoju, Międzynarodowy Komitet Oświęcimski i MDSM.

Więcej

Twarz

Wystawa malarstwa Artura Kapturskiego
Wystawa malarstwa Artura Kapturskiego

Serdecznie zapraszamy na otwarcie wystawy malarstwa Artura Kapturskiego „Twarz” 10 lutego 2013 r. o godz. 17.30.
Ekspozycja, na którą składa się niemal 300 portretów więźniów zamordowanych w KL Auschwitz, jest prezentacją dotychczasowego stanu pracy nad projektem, zakładającym namalowanie obrazów na postawie wszystkich zachowanych zdjęć z archiwum PMA-B.

Dzień pamięci

w CKŻ w Krakowie
Dzień pamięci w CKŻ w Krakowie

29 stycznia w Centrum Kultury Żydowskiej w Krakowie odbyło się spotkanie poświęcone pamięci byłych więźniów KL Auschwitz: Henryka Mandelbauma, Augusta Kowalczyka i Wilhelma Brassego, współorganizowane przez MDSM.

Debata

o przyszłości MDSM w Berlinie
Debata o przyszłości MDSM w Berlinie

21 stycznia w Berlinie odbyło się spotkanie pt. „Pamięć ma swój Dom – przyszłość Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu”, którego organizatorami byli Rada Kościoła Ewangelickiego Niemiec, Akcja Znaku Pokuty – Służby dla Pokoju, Międzynarodowy Komitet Oświęcimski i MDSM.

Minister towarzyszyła młodzieży

wizyta Minister Silvia Löhrmann

Silvia Löhrmann, minister edukacji Nadrenii-Północnej Westfalii, przez dwa dni towarzyszyła uczniom z miejscowości Voerde i Warstein podczas ich pobytu w MDSM.

Minister Silvia Löhrmann zwiedziła z młodzieżą Miejsce Pamięci Auschwitz-Birkenau, gdzie złożyła wieniec pod Ścianą Śmierci. Wzięła również udział w spotkaniu z Józefem Paczyńskim, byłym więźniem KL Auschwitz.

Auschwitz pospolity

Pierwsza wystawa Krzysztofa Piętki
wystawa Auschwitz pospolity

W MDSM otwarto wystawę malarstwa Krzysztofa Piętki „Auschwitz pospolity”.
Młody artysta jest oświęcimianinem. Studiuje malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach w pracowni prof. Andrzeja Tobisa. Wystawa w Domu Spotkań jest jego pierwszą indywidualną ekspozycją.

Krzysztof Piętka maluje Oświęcim - Auschwitz, ale jest to Auschwitz w absolutnie subiektywnym ujęciu, które pod świadomą formą artystyczną kryje świat skojarzeń, wspomnień i odczuć czasów dzieciństwa, spędzonego w cieniu tego miejsca.

- Inspiracją dla moich obrazów jest przestrzeń w której dorastałem i żyję, czyli tereny znajdujące się w bliskim sąsiedztwie byłego obozu Auschwitz- Birkenau. Moje obrazy są komentarzem o tym, jak to miejsce wpływa na moje życie. Pokazuję to miejsce z perspektywy człowieka dla którego Auschwitz wydaje się czymś normalnym, istniejącym od zawsze, towarzyszącym w codziennym życiu – mówi artysta.

Podczas wernisażu dyrektor Leszek Szuster podkreślił, że Dom Spotkań od wielu lat regularnie prowadzi działalność wystawienniczą, zaś możliwość prezentacji twórczości młodego artysty z Oświęcimia jest niezwykle cenna. Szczególne znaczenie ma w tym kontekście tematyka prac Krzysztofa Piętki, korespondująca z podstawową misją MDSM jako instytucji prowadzącej edukację historyczną i obywatelską w oparciu o historię Miejsca Pamięci Auschwitz. Sam artysta dodał, że właśnie z tego powodu zorganizowanie pierwszej indywidualnej wystawy właśnie w Oświęcimiu, w Domu Spotkań, ma dla niego bardzo duże znaczenie.

[widgetkit id=30]

Wystawę można oglądać do 5 marca.

Buddy Elias na wystawie MDSM

Auschwitz nie był końcem ludobójstwa
wystawa Magdeburg

W ramach obchodów Dnia Pamięci o Holocauście w siedzibie Landtagu Saksonii-Anhalt w Magdeburgu otwarta została wystawa „Inna Strona świata. Twarzą w twarz - Spotkania”. Była to już siedemnasta prezentacja wystawy przygotowanej na jubileusz Domu Spotkań.

Zaproszenie na wystawę

Auschwitz pospolity

Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy malarstwa Krzysztofa Piętki „Auschwitz pospolity” 9 lutego 2012 r. o godz. 18.00 w MDSM, ul. Legionów 11.

Fundusz Neumannów

SZANSA NA STYPENDIUM

XIX edycja konkursu
"Stypendium dla najzdolniejszych"

Wyniki

Regulamin 19.edycji