Kabaret na koniec świata

71. Krakowski Salon Poezji w MDSM

Salon logo

W niedzielę 14 kwietnia w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży odbył się 71. Krakowski Salon Poezji pt. „Kabaret na koniec świata". Podczas wieczoru Ana Nowicka i Monika Kufel (Teatr BARAKAH) oraz Franciszek Muła (Teatr STU) zaprezentowali utwory izraelskiego dramaturga Hanocha Levina.

Wiecej

Auschwitz – w sieci dobra

Premiera filmu
AWSD

8 kwietnia 2019 w Oświęcimskim Centrum Kultury odbyła się premiera filmu “Auschwitz - w sieci dobra” – dokumentu wg scenariusza i w reżyserii naszej koleżanki – pracownicy Działu Edukacyjno-Programowego MDSM, Barbary Daczyńskiej oraz Magdaleny Plewy-Ould i Jarosława Wilczaka.

Więcej

20 lat

realizacji projektów dla osób niepełnosprawnych
20 lat

20 lat temu - 13.11.1999, MDSM zorganizował pierwszy międzynarodowy projekt dla osób niesłyszących i niedosłyszących, którego koordynatorką była Ewa Guziak. W warsztatach artystycznych wzięli udział uczniowie szkół SOSWDN Kraków oraz Berufsbildungswerk Leipzig.

Więcej

Biblioteka Auschwitz

Księgozbiór Helmuta Morloka
księgozbior Morloka

9 kwietnia 2019 Hans-Michael oraz David Morlok – syn i wnuk Helmuta Morloka, architekta Domu, przekazali jego księgozbiór do biblioteki MDSM.

Więcej

Imaginacje

Wystawa fotografii
imaginacje

29 marca w Domu Ciszy została otwarta wystawa fotografii Romana Stopy „Imaginacje”. Na ekspozycji prezentujemy czarno-białe zdjęcia, powstałe w technice cyfrowej podobnej do fotografii otworkowej. Wystawa czynna jest do końca kwietnia 2019.

Więcej

DOBRY MOMENT

67. Krakowski Salon Poezji w MDSM

Oldau 2018

22 kwietnia 2018 w MDSM miał miejsce 67. Krakowski Salon Poezji pt. „Dobry moment”. Tym razem na scenę zaprosiliśmy Beatę Paluch, aktorkę Narodowego Starego Teatru im. H. Modrzejewskiej w Krakowie, której towarzyszył mąż Andrzej Zarycki oraz córka Maria Zarycka

Wiecej

Spotkanie w Dachau

Spotkanie Młodzieży w Dachau

Starostwo Powiatowe w Oświęcimiu i Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu zapraszają młodzież do udziału w Międzynarodowym Spotkaniu Młodzieży w Dachau

Więcej

Spotkanie w Dachau

Spotkanie Młodzieży w Dachau

Starostwo Powiatowe w Oświęcimiu i Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu zapraszają młodzież do udziału w Międzynarodowym Spotkaniu Młodzieży w Dachau

Historia...

Historia zaczyna się w rodzinie... – Oldau, 18-24.03.2018

Oldau 2018

Trzecia część projektu odbyła się w Oldau w dniach 18-24 marca. Po raz trzeci uczestnicy z Polski, Niemiec i Ukrainy spotkali się, żeby podzielić się historiami rodzinnymi i dowiedzieć się więcej o Niemczech w czasie wojny.

Wiecej

26. Marsz Żywych

w Oświęcimiu

26. Marsz Żywych

24 kwietnia 2017, w Dniu Pamięci Ofiar Zagłady, w Oświęcimiu odbył się 26. Marsz Żywych. W wydarzeniu wzięło udział około 10 tysięcy osób głównie z Izraela oraz m.in. z Polski, Niemiec, Kanady, Argentyny i Meksyku, w tym młodzież, świadkowie historii oraz ministrowie edukacji z kilkunastu krajów Europy i Izraela.

Więcej

Wizyta Gości

z Kraju Basków

Delegacja z Kraju Basków

20 kwietnia 2017 r. w MDSM gościła ok. 30-osobowa delegacja Kraju Basków z prezydentem Inigo Urkullu Renteria oraz przewodniczącą Parlamentu Prowincji Biskaia Aną Otaduy Biteri. Towarzyszył im m. in. ambasador Królestwa Hiszpanii w Polsce, Augustin Nunez Martinez oraz były ambasador RP w Hiszpanii i przy NATO Jerzy M. Nowak.

Więcej

Pokaz filmu

W. Kości „Mój przyjaciel wróg”

„Mój przyjaciel wróg”

O kształtowaniu pamięci o tragicznych wydarzeniach przeszłości oraz pamięci bez nienawiści rozmawialiśmy 7 kwietnia w MDSM podczas spotkania międzygeneracyjnego wokół filmu Wandy Kości „Mój przyjaciel wróg”. Film ten dokumentuje wyjazd Polaków, którzy przeżyli Rzeź Wołyńską, na tereny Wołynia w poszukiwaniu rodzin Ukraińców, którzy ich ratowali.

Więcej

Laur Biznesu

dla MDSM

Laur Biznesu

Z przyjemnością informujemy, że Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży został nagrodzony Laurem Biznesu. Uroczysta Gala Biznesu, podczas której wręczono te prestiżowe wyróżnienia odbyła się 6 kwietnia na oświęcimskim zamku.

Więcej

Muzyka serc

koncert podsumowujący międzynarodowy projekt „Krokus”

Projekt Krokus

6 kwietnia w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu odbyło się uroczyste podsumowanie oświęcimskiej edycji Międzynarodowego Projektu „Krokus”, upamiętniającego dzieci żydowskie zamordowane w czasie Holokaustu oraz inne dzieci – ofiary II wojny światowej.

Więcej

Szkolenie wyjazdowe

w Łodzi
Litzmannstadt Ghetto

Tezę, iż uczenie się trwa przez całe życie, potwierdzają pracownicy Działu Edukacyjno-Programowego MDSM. Podczas dwudniowego szkolenia wyjazdowego do miasta Łodzi edukatorki zgłębiły wiedzę o przedwojennych dziejach Łodzi fabrycznej, zwiedziły teren dawnego Litzmannstadt Ghetto oraz Muzeum Stacji Radegast i zapoznały się z działalnością Centrum Dialogu im. Marka Edelmana.

Więcej

RYLA

Rotary Youth Leadership Award 2016
Rotary Youth Leadership Award 2016

Od 13 do 17 kwietnia 2016 w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu odbywało się już po raz drugi seminarium RYLA (Rotary Youth Leadership Award). Seminarium zostało zorganizowane wspólnie przez MDSM i Rotary International z niemieckimi Dystryktami 1890 i 1940.

Więcej

Podziękowanie

za długoletnią współpracę
Hartwig

27 kwietnia 2016 roku w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu dyrektor Leszek Szuster wraz z pracownikami placówki złożył na ręce przewodniczącego Lagergemeinschaft Auschwitz-Freundeskreis der Auschwitzer Uwe Hartwiga serdeczne podziękowania za wieloletnią współpracę w zakresie organizowania podróży studyjnych.

Więcej

Wystawa

„Patronat świadków historii”
Zeitzeugenpatenschaft

8 maja 2016 roku o godzinie 19:00 w Międzyanrodowym Domu Spotkań Młodziezy w Oświęcimiu zostanie otwarta wystawa Alternatywnego Centrum Młodzieży Dessau „Patronat świadków historii”/ „Zeitzeugenpatenschaft”.

Kultury Pamięci

o Auschwitz i Holokauście: Polska, Białoruś, Niemcy
Kultury Pamięci

W dniach 24.-30.04.2016r. odbywa się w MDSM Oświęcim międzynarodowe seminarium dla studentów z Polski, Niemiec i Białorusi pt. „Kultury Pamięci o Auschwitz i Holokauście: Polska, Białoruś, Niemcy” organizowane wspólnie przez MDSM Oświęcim, Pracownię Historii w Mińsku/Białoruś i Internationales Bildungs-und Begegnungswerk (IBB) w Dortmundzie/Niemcy.

Więcej

„Żonkile”

Akcja społeczno-edukacyjna
akcja Żonkile

19 kwietnia 2016 wolontariusze Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu aktywnie włączyli się w akcję społeczno-edukacyjną „Żonkile” w 73. Rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim, zainicjowaną przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Więcej

Historia

„Historia zaczyna się w rodzinie”- 19.03.-25.03.2016 - refleksje po seminarium we Lwowie z perspektywy uczestników grupy niemieckiej.
Historia zaczyna się w rodzinie

Wszystko kiedyś się kończy. Czasem nie jest to wcale takie złe, ale w innym przypadku dość przykre i wydaje się, że ten koniec przychodzi za szybko. W trakcie ostatniej części spotkania młodzieży „History begins in the family” („Historia zaczyna się w rodzinie”) była to z pewnością ta druga wersja

Więcej

„Harmonia/Dysonans”

Harmonia/Dysonans

17 kwietnia 2016 w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu odbyła się wystawa malarstwa i rysunku Elżbiety Kuraj i Janusza Karbowniczka "Harmonia/Dysonans”, zorganizowana w ramach jubileuszu 30-lecia MDSM.

Więcej

Wystawa

Béli Faragó i Pawła Warchoła w Budapeszcie
wystawa Béli Faragó i Pawła Warchoła w Budapeszcie

4 kwietnia w Izraelskim Instytucie Kultury w Budapeszcie została otwarta wystawa rysunków Béli Faragó i Pawła Warchoła „Humanity in Danger”. Otwarcia ekspozycji dokonała dr Vered Glickman, dyrektor Izraelskiego Instytutu Kultury w Budapeszcie. Gości powitali reprezentanci Ambasady Niemiec i Szwajcarii w Budapeszcie, a laudatio wygłosił Egri György, Szobrász.

Więcej

„Harmonia/Dysonans”

zaproszenie harmonia/dysonans

Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu we współpracy z Fundacją Judaica - Centrum Kultury Żydowskiej w Krakowie, Galerią Destillarta w Buchschwabach oraz Amt für Internationale Beziehungen w Norymberdze zaprasza na wystawę malarstwa i rysunku Elżbiety Kuraj i Janusza Karbowniczka "Harmonia/Dysonans”, zorganizowaną w ramach 30-lecia MDSM.

Więcej

„Harmonia/Dysonans”

zaproszenie harmonia/dysonans

Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu we współpracy z Fundacją Judaica - Centrum Kultury Żydowskiej w Krakowie, Galerią Destillarta w Buchschwabach oraz Amt für Internationale Beziehungen w Norymberdze zaprasza na wystawę malarstwa i rysunku Elżbiety Kuraj i Janusza Karbowniczka "Harmonia/Dysonans”, zorganizowaną w ramach 30-lecia MDSM.

Ucieczka i azyl

– w poszukiwaniu bezpiecznego miejsca
Ucieczka i azyl

Tym jakże aktualnym i ważnym tematem zajmą się w tym tygodniu uczestnicy polsko-niemieckiej wymiany młodzieży, którzy spotkali się dzisiaj na zamku w Bad Liebenzell.

Więcej

„Alfabet Auschwitz“

wystawę rysunków Pawła Warchoła

25 kwietnia w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu otwarta została wystawa rysunków Pawła Warchoła „Alfabet Auschwitz“.

Więcej

Drzewo Pokoju

posadzone w ogrodzie MDSM
drzewo pokoju

W Dniu Ziemi, 22 kwietnia, goście, wolontariusze i pracownicy Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu posadzili drzewo wiśni, które jako symbol pokoju przekazał MDSM Yuji Miyata, orędownik pokoju i działacz na rzecz ochrony środowiska z Japonii.

Więcej

Łączy nas pamięć

Akcja społeczna „Żonkile“ – Łączy nas pamięć
Akcja Żonkile

19 kwietnia 1943 rozpoczyna się heroiczna walka żydowskich powstańców w Getcie Warszawskim przeciwko planowanej przez siły SS i policji akcji likwidacyjnej. Ponad 56.000 Żydów zostaje zamordowanych bądź wysłanych do obozów koncentracyjnych i zagłady. Około 750 powstańców walczy z niemieckimi żołnierzami, dysponującymi przewagą liczebną i w uzbrojeniu. Tylko niewielu bojownikom udaje się zbiec.

Więcej

MOCAK zaprasza

Zaproszenie na wystawę w MOCAKU
MOCAK zaprasza na wystawę

Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK zaprasza na wystawę Polska – Izrael – Niemcy. Doświadczenie Auschwitz, która dostępna będzie w dniach 15 maja - 31 października 2015. Wernisaż odbędzie się 14 maja o godzinie 18.00.

Więcej

MOCAK zaprasza

Zaproszenie na wystawę w MOCAKU
MOCAK zaprasza na wystawę

Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK zaprasza na wystawę Polska – Izrael – Niemcy. Doświadczenie Auschwitz, która dostępna będzie w dniach 15 maja - 31 października 2015. Wernisaż odbędzie się 14 maja o godzinie 18.00.

Marsz Żywych 2015

Marsz Żywych 2015

Zainicjowany w 1988 roku „Marsz Żywych“ ma na celu upamiętnienie milionów ofiar Szoa i obejmuje przemarsz uczestników z byłego obozu macierzystego Auschwitz I do byłego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz II-Birkenau. Tradycyjnie odbywa się w „Yom Hashoa”, izraelskim Dniu Pamięci o Szoa.

Więcej

7. odsłona

W niedzielę 10 maja rusza VII Alternatywna Scena MDSM.
scena

O godzinie 19.30 zapraszamy do Domu Ciszy MDSM na spotkanie z Wojciechem Brzoską w ramach Anty-Salonu Poezji. Przystanek Teatr ruszy w ogrodzie MDSM o 20.30 wraz ze spektaklem „Carmen Funebre” Teatru Biuro Podróży. Gwiazdą Niszowego Studio Dźwięku będzie zespół Lao Che, który zagra w Forum MDSM o 21.30.
VII edycji MDSM SA towarzyszyć będzie wystawa fotografii Krzysztofa Janika.
Jak zwykle wstęp na wydarzenie jest wolny.
Serdecznie zapraszamy!

Fondation Auschwitz

z Brukseli
Fondation Auschwitz z Brukseli

W dniach od 6 do 10 kwietnia bieżącego roku, w ramach podróży studyjnej zorganizowanej przez Fondation Auschwitz z Brukseli, gościło w Domu Spotkań prawie dziewięćdziesiąt osób - studentów, uczniów i dorosłych. Wśród uczestników grupy znaleźli się również byli więźniowie Auschwitz, naoczni świadkowie historii: Alberto Israel, Henri Kichka i Paul Sobol. W tym roku zabrakło Jakoba Rotenbacha, który odszedł 14 października 2014.

Więcej

Spotkanie studentów

„Auschwitz i Holokaust – historia i współczesność”
Auschwitz i Holokaust – historia i współczesność - 1. część

Polscy i niemieccy studenci uniwersytetów w Rostoku i Krakowie spotkali się w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w ramach corocznie organizowanego we współpracy z Akademią Europejską w Waren/Niemcy seminarium pt. „Auschwitz i Holokaust – historia i współczesność. Przymusowe migracje Polaków i Niemców w czasie II wojny światowej i po wojnie”.

Więcej

90. urodziny

Pana Ignacego Krasnokuckiego
90. urodziny Pana Ignacego Krasnokuckiego

8 kwietnia delegacja Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży przekazała Panu Ignacemu Krasnokuckiemu najserdeczniejsze życzenia z okazji 90. urodzin, życząc mu dużo siły, zdrowia i optymizmu oraz dziękując za niestrudzoną gotowość dzielenia się z młodzieżą osobistymi wspomnieniami z czasu wojny i pobytu w obozach w ramach spotkań ze świadkami wydarzeń.
W uroczystej chwili wzięli również udział przedstawiciele Centrum Dialogu i Modlitwy.

Więcej

I Oświęcimskie Forum

nagłówek forum

Wesołych Świąt

scena

Seminarium

na temat praw podstawowych i praw człowieka
scena

Od marca 19 do 23 młodzi ludzie z Niemiec, Polski i Ukrainy spotkali się w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu, w celu pogłębienia wiedzy o historii Auschwitz oraz o kwestii praw człowieka. Seminarium zostało zorganizowane wspólnie przez Dom Spotkań i Rotary International z niemieckich dystryktów 1890 i 1940. Seminarium finansowane było ze środków Polsko - Niemieckiej Współpracy Młodzieży.

Więcej

90 lat

scena

Tadeusz Smreczyński urodził się 19 kwietnia 1924 r. w Zatorze, gdzie mieszkał także podczas okupacji. We wrześniu 1940 r. został wywieziony na roboty przymusowe do Niemiec, skąd udało mu się zbiec. Po powrocie do domu zaangażował się w akcję pomocy więźniom. Po-magał również w przedostawaniu się na teren Generalnego Gubernatorstwa uciekinierom z Rzeszy.

Więcej

Zaproszenie

do udziału w Szkole Letniej Nauczanie o Holokauście

Już po raz dziewiąty na Uniwersytecie Jagiellońskim odbędzie się Szkoła Letnia Nauczanie o Holokauście (1 - 7 lipca 2014)

Szkoła Letnia Nauczanie o Holokauście

Witajcie w Raju

wernisaż wystawy rysunków Béli Faragó

7 kwietnia 2014r. w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu odbył się wernisaż wystawy rysunków Béli Faragó „Witajcie w Raju”. Wystawę, zorganizowaną we współpracy z Fundacją Judaica – Centrum Kultury Żydowskiej w Krakowie oraz Galerią Destillarta w Buchschwabach będzie można oglądać do 15 maja.

Więcej

51. Salon Poezji

51. Salon Poezji

W niedzielę 06 kwietnia 2014 r. o godzinie 19.00 serdecznie zapraszamy do Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży na 51 odsłonę Krakowskiego Salonu Poezji w Oświęcimiu. Podczas pięćdziesiątego pierwszego spotkania z poezją w Domu Spotkań, zatytułowanego „Wolny jak ptak”, poznamy się z twórczością niemieckiego poety Volkera von Törne w wykonaniu Jacka Romanowskiego oraz Marii Kudełki-Gonet i Piotra Kudełki.

Więcej

Witajcie w Raju

wystawa rysunków Béli Faragó

Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu we współpracy z Fundacją Judaica – Centrum Kultury Żydowskiej w Krakowie oraz Galerią Destillarta w Buchschwabach zaprasza na otwarcie wystawy rysunków Béli Faragó „Witajcie w Raju”. Wernisaż odbędzie się 07 kwietnia 2014 r. o godzinie 19.00 w MDSM.

Więcej

51. Salon Poezji

wystawy rysunków Béli Faragó

W niedzielę 06 kwietnia 2014 r. o godzinie 19.00 serdecznie zapraszamy do Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży na 51 odsłonę Krakowskiego Salonu Poezji w Oświęcimiu. Podczas pięćdziesiątego pierwszego spotkania z poezją w Domu Spotkań, zatytułowanego „Wolny jak ptak”, poznamy się z twórczością niemieckiego poety Volkera von Törne w wykonaniu Jacka Romanowskiego oraz Marii Kudełki-Gonet i Piotra Kudełki.

Witajcie w Raju

wystawa rysunków Béli Faragó

Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu we współpracy z Fundacją Judaica – Centrum Kultury Żydowskiej w Krakowie oraz Galerią Destillarta w Buchschwabach zaprasza na otwarcie wystawy rysunków Béli Faragó „Witajcie w Raju”. Wernisaż odbędzie się 07 kwietnia 2014 r. o godzinie 19.00 w MDSM.

"Obiekty malarskie"

Wystawa prac Waldemara Rudyka

Wystawa prac Waldemara Rudyka

Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy prac Waldemara Rudyka. Wernisaż odbędzie się 30 kwietnia 2013 r. o godz.19.00.

"Obiekty malarskie"

Wystawa prac Waldemara Rudyka

Wystawa prac Waldemara Rudyka

Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy prac Waldemara Rudyka. Wernisaż odbędzie się 30 kwietnia 2013 r. o godz.19.00.

Więcej

Jeden dzień ze Staszkiem

piękny długopis

Pod tym hasłem w poniedziałek, 22 kwietnia, w naszym Domu odbyła się ceremonia upamiętniająca Stanisława „Staszka” Hantza, zorganizowana we współpracy ze Stowarzyszeniem im. Stanisława Hantza z Kassel.

Jeden dzień ze Staszkiem

piękny długopis

Pod tym hasłem w poniedziałek, 22 kwietnia, w naszym Domu odbyła się ceremonia upamiętniająca Stanisława „Staszka” Hantza, zorganizowana we współpracy ze Stowarzyszeniem im. Stanisława Hantza z Kassel.

Więcej

Martin Schulz z wizytą

w MDSM

Martin Schulz in der IJBS

W sobotę, 20 kwietnia 2013 r., Martin Schulz, przewodniczący Parlamentu Europejskiego, poza wizytą w Miejscu Pamięci Auschwitz-Birkenau, znalazł także czas na odwiedzenie Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu, dokąd został zaproszony przez władze Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego oraz MDSM. Wyjątkowym zaszczytem było powitanie Martina Schulza w Domu Spotkań, po tym jak trzy lata temu gościli tu jego poprzednicy: Hans-Gert Pöttering oraz Jerzy Buzek.

Więcej

Martin Schulz z wizytą

w MDSM

Martin Schulz in der IJBS

W sobotę, 20 kwietnia 2013 r., Martin Schulz, przewodniczący Parlamentu Europejskiego, poza wizytą w Miejscu Pamięci Auschwitz-Birkenau, znalazł także czas na odwiedzenie Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu, dokąd został zaproszony przez władze Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego oraz MDSM. Wyjątkowym zaszczytem było powitanie Martina Schulza w Domu Spotkań, po tym jak trzy lata temu gościli tu jego poprzednicy: Hans-Gert Pöttering oraz Jerzy Buzek.

Martin Schulz z wizytą w MDSM

Martin Schulz in der IJBS

W sobotę, 20 kwietnia 2013 r., Martin Schulz, przewodniczący Parlamentu Europejskiego, poza wizytą w Miejscu Pamięci Auschwitz-Birkenau, znalazł także czas na odwiedzenie Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu, dokąd został zaproszony przez władze Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego oraz MDSM. Wyjątkowym zaszczytem było powitanie Martina Schulza w Domu Spotkań, po tym jak trzy lata temu gościli tu jego poprzednicy: Hans-Gert Pöttering oraz Jerzy Buzek.

Po godzinnej wizycie w byłym obozie Auschwitz I Martin Schulz – wspólnie z wolontariuszami z MDSM – złożył kwiaty przed Ścianą Śmieci przy Bloku 11. Następnie delegacja udała się do byłego obozu Auschwitz II-Birkenau, gdzie po zwiedzeniu, ponownie z wolontariuszami MDSM, złożono hołd przed Pomnikiem Ofiar Obozu.

Zwieńczeniem dwudniowego pobytu Martina Schulza w Polsce była wizyta w MDSM, który jest sztandarowym przykładem polsko-niemieckiej współpracy oraz procesu pojednania w Europie.

Martin Schulz – powitany przez dyrektora Leszka Szustera, członków Zarządu MDSM, Alicję Bartuś i Teresę Świebocką, jak również prezydenta Miasta Oświęcim Janusza Chwieruta – miał możliwość zapoznania się z historią Domu. Przewodniczący Parlamentu Europejskiego został również powitany przez Józefa Paczyńskiego, byłego więźnia obozu Auschwitz, który od wielu lat współpracuje z MDSM, i dla którego Dom Spotkań Młodzieży jest drugim Domem.

Bezpośrednio po powitaniach stworzono możliwość do dyskusji z pracownikami, a przede wszystkim z wolontariuszami, którzy przyjeżdżają do MDSM każdego roku z różnych europejskich krajów. Podczas spotkania Prezydent Parlamentu Europejskiego zaproponował Januszowi Chwierutowi wspólne spotkanie w Strasburgu lub w Brukseli na temat przyszłości miasta i współpracy z Unią Europejską. Ponadto zaprosił również pracowników MDSM na wspólną podróż do Strasburgu lub Brukseli, aby tam pogłębić rozmowy o znaczeniu pracy w MDSM.

Podsumowując swą wizytę w MDSM, przewodniczący Parlamentu Europejskiego podkreślił: Taka instytucja, jak ta tutaj, zalicza się być może do najważniejszych, które znajdują się w ogóle w Unii Europejskiej.

Link do strony internetowej oswiecimonline.pl [widgetkit id=141]

Akcja społeczna „Żonkile“

piękny długopis

19 kwietnia 1943 rozpoczyna się heroiczna walka żydowskich powstańców w Getcie Warszawskim przeciwko planowanej przez siły SS i policji akcji likwidacyjnej. Ponad 56.000 Żydów zostaje zamordowanych bądź wysłanych do obozów koncentracyjnych i zgłady. Około 750 powstańców walczy z niemieckimi żołnierzami, dysponującymi przewagą liczebną i w uzbrojeniu. Tylko niewielu bojownikom udaje się uciec.

Akcja społeczna „Żonkile“

piękny długopis

19 kwietnia 1943 rozpoczyna się heroiczna walka żydowskich powstańców w Getcie Warszawskim przeciwko planowanej przez siły SS i policji akcji likwidacyjnej. Ponad 56.000 Żydów zostaje zamordowanych bądź wysłanych do obozów koncentracyjnych i zgłady. Około 750 powstańców walczy z niemieckimi żołnierzami, dysponującymi przewagą liczebną i w uzbrojeniu. Tylko niewielu bojownikom udaje się uciec.

Więcej

Grupa Fondation Auschwitz

z wizytą w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu

piękny długopis

W dniach od 1 do 5 kwietnia w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży (MDSM) gościła grupa belgijskiej organizacji Fondation Auschwitz. Wśród uczestników projektu byli świadkowie historii, uczniowie, nauczyciele i osoby prywatne. Program obejmował wizytę w byłym obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz I i Birkenau oraz zwiedzanie wystaw narodowych.

Grupa Fondation Auschwitz

z wizytą w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu

piękny długopis

W dniach od 1 do 5 kwietnia w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży (MDSM) gościła grupa belgijskiej organizacji Fondation Auschwitz. Wśród uczestników projektu byli świadkowie historii, uczniowie, nauczyciele i osoby prywatne. Program obejmował wizytę w byłym obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz I i Birkenau oraz zwiedzanie wystaw narodowych.

Więcej

Zaproszenie

zapraszamy na „Scenę Alternatywną MDSM”

Serdecznie zapraszamy do udziału w trzeciej edycji przedsięwzięcia kulturalnego – MDSM SA – czyli Scena Alternatywna MDSM. Spotkanie w ramach projektu odbędzie się 10 maja w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu.

Marsz Żywych 2013

piękny długopis

8 kwietnia w Oświęcimiu miał miejsce „Marsz Żywych”. Od 25 lat świadkowie historii, ludzie z całego świata, w tym przede wszystkim młodzież, upamiętniają ofiary narodowego socjalizmu, przechodząc w Marszu trasę z byłego obozu macierzystego KL Auschwitz I do byłego obozu Birkenau. Marsz odbywa się co roku w dniu Yom HaShoah, Dniu Pamięci o Holokauście w Izraelu i umożliwia, zwłaszcza młodym ludziom, konfrontację z historią Holokaustu, wyciąganie wniosków z przeszłości, a przez to kształtowanie pozytywnej przyszłości i pokojowego współżycia.

Marsz Żywych 2013

piękny długopis

8 kwietnia w Oświęcimiu miał miejsce „Marsz Żywych”. Od 25 lat świadkowie historii, ludzie z całego świata, w tym przede wszystkim młodzież, upamiętniają ofiary narodowego socjalizmu, przechodząc w Marszu trasę z byłego obozu macierzystego KL Auschwitz I do byłego obozu Birkenau. Marsz odbywa się co roku w dniu Yom HaShoah, Dniu Pamięci o Holokauście w Izraelu i umożliwia, zwłaszcza młodym ludziom, konfrontację z historią Holokaustu, wyciąganie wniosków z przeszłości, a przez to kształtowanie pozytywnej przyszłości i pokojowego współżycia.

Więcej

Uroczystość

wmurowania mezuzy w budynku Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie
wmurowanie mezuzy w budynku Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie

W dniu 14 kwietnia 2013 r. Joachim S. Russek – przewodniczący Rady Fundacji na Rzecz MDSM oraz Leszek Szuster – dyrektor MDSM wzięli udział w uroczystości wmurowania mezuzy w budynku Muzeum Historii Żydów Polskich, którego oficjalne otwarcie planowane jest na dzień 19 kwietnia br.

Więcej

Uroczystość wmurowania mezuzy

w budynku Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie
wmurowanie mezuzy w budynku Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie

W dniu 14 kwietnia 2013 r. Joachim S. Russek – przewodniczący Rady Fundacji na Rzecz MDSM oraz Leszek Szuster – dyrektor MDSM wzięli udział w uroczystości wmurowania mezuzy w budynku Muzeum Historii Żydów Polskich, którego oficjalne otwarcie planowane jest na dzień 19 kwietnia br.

Dobre Duchy MDSM 2013

Jubileuszowe spotkanie pod skrzydłami ptaków
Dobre Duchy MDSM 2013

5 kwietnia po raz 10. Odbyło się Spotkanie Dobrych Duchów, Przyjaciół i Darczyńców MDSM. Laureatami jubileuszowych statuetek zostali:

  • W kategorii Darczyńca–SponsorFirma TAURON DYSTRYBUCJA
  • W kategorii Partner wyróżniona została Małgorzata Gwóźdź
  • Dobry Duch w ostatniej kategorii – Artysta Słowa, trafił do tłumacza Rafała Wędrychowskiego

Więcej

Marsz Żywych

Marsz Żywych

Marsz Żywych jest dla mnie wspólnym gestem jedności Żydów i nie-Żydów, ludzi z całego świata dla pokojowej przyszłości. Był on pełen głębokich przeżyć, motywacji i dobrej woli, by wzmocnić współistnienie różnych kultur i na zawsze usunąć wrogie napięcia – powiedział Noël Križnik, wolontariusz Gedenkdienst Austria.

Moja piąta pora roku

Wystawa malarstwa Ewy Preisner
„Księżycowe jezioro” akryl, płótno 95x120 cm

Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu oraz Autorka serdecznie zapraszają na otwarcie wystawy malarstwa Ewy Preisner pt. „Moja piąta pora roku”.

Wernisaż, podczas którego wystąpi Maria Kudełka, odbędzie się w MDSM 27 kwietnia o godz. 17.00. Wystawę można będzie oglądać do 8 czerwca br.

Kobiety wobec Holokaustu

Kobiety wobec holokaustu

Podczas spotkania promującego książkę „Kobiety wobec Holokaustu“ wykłady wygłosiły: Agnieszka Weseli („W poszukiwaniu zrozumienia. Holokaust i gender studies“) oraz Elisabeth Kohlhaas („Pracownice administracji jako współsprawczynie. Kobiety zatrudnione w Gestapo w latach 1933–1945“)

VII edycja konkursu

Los dzieci w KL Auschwitz
uczestnicy konkursu Los dzieci w KL Auschwitz

Paweł Kak z Zespołu Szkół Towarzystwa Salezjańskiego w Oświęcimiu i Justyna Stanisz z Miejskiego Gimnazjum nr 2 w Oświęcimiu zostali finalistami siódmej edycji konkursu „Auschwitz a moja ziemia. Historia i pamięć po latach”. Jego tematem przewodnim był tym razem „Los dzieci w KL Auschwitz”

Zip-Zap

warsztaty animacji językowej

Zip-Zap

W dniach 11-12 maja 2012 w MDSM w Oświęcimiu odbędą się warsztaty animacji językowej, które poprowadzą trenerzy PNWM.

Fundusz Neumannów

SZANSA NA STYPENDIUM

XIX edycja konkursu
"Stypendium dla najzdolniejszych"

Wyniki

Regulamin 19.edycji