Okrągła piętnastka

Alternatywna Scena MDSM
15. scena w MDSM

24 maja w MDSM odbyła się XV. Alternatywna Scena MDSM
W ramach „Przystanku Teatr”, Honorata Magdeczko-Capote i Krzysztof Rogacewicz zaprezentowali spektakl „Ławeczka”, najnowszą produkcję jeleniogórskiego Teatru MASKA.

Więcej

Rusza nabór wniosków

Fundusz im. Stanisława i Marii Neumannów - zasady przyznawania stypendiów na rok akademicki 2019/2020
M. i S. Neumann

Termin składania wniosków: do 21 czerwca 2019.
Ogłoszenie wyników: do dnia 5 lipca 2019

Regulamin

Niemieckie prezentacje

VII Biennale Plakatu
VII Biennale w Niemczech

W maju zaprezentowaliśmy wystawy VII Międzynarodowego Biennale Plakatu „Twórczo dla praw człowieka” w dwóch prestiżowych miejscach w Niemczech. Od 30 kwietnia do 12 maja można było ją oglądać w głównym holu budynku Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Berlinie.

Więcej

Tym, którzy ostrzegają

Wystawa Anny VanMatre w MDSM

25 maja 2018 r. w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu odbyło się uroczyste otwarcie wystawy Anny VanMatre „Tym, którzy ostrzegają…”. Monumentalna kompozycja, oparta na motywie płomieni i dymu, dedykowana Janowi Karskiem, wypełniła przestrzeń Domu Ciszy.

Więcej

Harmonia/Dysonans

w Greiz

5 maja 2018 r. w Muzeum na Górnym Zamku w Greiz (Niemcy) uroczyście otwarta została wystawa malarstwa i rysunku Elżbiety Kuraj i Janusza Karbowniczka „Harmonia/Dysonans”. Muzyczną interpretację dzieł plastycznych, znakomicie zaaranżowanych w historycznych przestrzeniach przez dyrektora muzeum Rainera Kocha, przedstawił zespół m.o.l.o. w składzie: Jacek Hołubowski, Piotr Skupniewicz i Mateusz Pliniewicz.

Więcej

Rozstrzygnięcie konkursu

VII Międzynarodowe Biennale Plakatu Społeczno-Politycznego

7 biennale

W konkursie wzięło udział 394 artystów z 38 krajów. Spośród nadesłanych 758 plakatów, do wystawy zakwalifikowano 73.

Wiecej

„Z przyrodą za pan brat”

Otwarcie wystawy
Z przyrodą za pan brat

22 maja w MDSM otwarta została wystawa prac nagrodzonych, wyróżnionych i zakwalifikowanych do wystawy w XI Konkursie Twórczości Plastycznej Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej „Z przyrodą za pan brat”

Więcej

Kultury pamięci

o II wojnie światowej i Holokauście: Polska, Białoruś, Niemcy - posumowanie seminarium w Mińsku, 7-12.05.2018

Mińsk 2018

Po zakończeniu zimnej wojny i otwarciu archiwów w obrębie europejskich wspólnot pamięci umacniają się asymetrie i granice. Jak można je pokonać, a z podzielonej europejskiej pamięci uczynić integrującą i wspólną kulturę pamiętania? Trzydziestu studentów z Polski, Białorusi i Niemiec spotkało się po raz drugi na seminarium w Mińsku ...

Wiecej

Tym, którzy ostrzegają

Zaproszenie na wystawę
VanMatre

Zapraszamy na wystawę Anny VanMatre pod tytułem "Tym, którzy ostrzegają..." Wernisaż odbędzie się 25 maja 2018 r. o godz. 18.00, ekspozycję można będzie oglądać do 20 czerwca br. w Domu Ciszy MDSM.

Więcej

Tym, którzy ostrzegają

Zaproszenie na wystawę
vanMatre

Zapraszamy na wystawę Anny VanMatre pod tytułem "Tym, którzy ostrzegają..." Wernisaż odbędzie się 25 maja 2018 r. o godz. 18.00, ekspozycję można będzie oglądać do 20 czerwca br. w Domu Ciszy MDSM.

Wystawa

„Harmonia/Dysonans“ w Centrum Kultury Żydowskiej w Krakowie
„Harmonia/Dysonans“

19 maja 2015 roku w Centrum Kultury Żydowskiej w Krakowie została otwarta wystawa rysunku i malarstwa Elżbiety Kuraj i Janusza Karbowniczka „Harmonia/Dysonans”, zorganizowana przy współpracy CKŻ, Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu oraz Galerii Destillarta w Buchschwabach.

Więcej

V Biennale w Luksemburgu

5th Biennale in Luxembourg

14 maja 2016 roku w Narodowym Muzeum Ruchu Oporu w Esch-sur-Alzette w Luksemburgu została otwarta wystawa V Międzynarodowego Biennale Plakatu Społeczno-Politycznego.

Więcej

Wystawa

Bóg ma jedno oblicze
wystawa Béli Faragó

15 maja 2016 roku o godzinie 18:30 w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu odbyło się otwarcie wystawy Béli Faragó pt. ”Bóg ma jedno oblicze/ Gott hat ein Gesicht”. Dyrektor MDSM Leszek Szuter powitał gości i poprosił artystę o wprowadzenie do wystawy.

Wiecej

Wystawa

V Biennale Plakatu w Luksemburgu
V Biennale Plakatu w Luksemburgu

Od 9 maja do 9 października 2016 w Muzeum Narodowym Ruchu Oporu (Musée national de la Résistance) w Luksemburgu odbędzie się wystawa V Międzynarodowego Biennale Plakatu Społeczno-Politycznego.

Więcej

Nadanie imienia

sala im. Prof. Bartoszewskiego

Fundacja na Rzecz Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu i Międzynarodowy Komitet Oświęcimski serdecznie zapraszają na uroczystość nadania imienia Władysława Bartoszewskiego Sali Forum Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży. Uroczystość odbędzie się w dniu 1 czerwca 2015 r. o godz. 18.45 w MDSM

55. Salon za nami

24 maja 2015 roku w ramach 55. Krakowskiego Salonu Poezji w Oświęcimiu, poświęconego twórczości Juliusza Słowackiego, w MDSM zaprezentowany został spektakl pt. „Beniowski”.

Więcej

Spotkanie z Zofią Posmysz

Spotkanie z Zofią Posmysz

Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej w Gliwicach, Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu i Fundacja Konrada Adenauera zapraszają na rozmowę z Zofią Posmysz pt. „Jak pamiętać i jak mówić o II wojnie światowej”. Spotkanie odbędzie się 9 czerwca br. o godz. 17.00 w Sali Ratusza Miejskiego w Gliwicach.

Galeria KVD w Dachau

21 maja 2015 roku w Galerii KVD w Dachau (Künstlervereinigung Dachau) została otwarta wystawa IV Międzynarodowego Biennale Plakatu Społeczno-Politycznego pod hasłem „Twórczo dla praw człowieka”.

Więcej

Z Auschwitz ku przyszłości

Konferencja Granice wolności 7-8 maja 2015

Codziennie trzeba odpowiadać, również w Polsce, na pytanie o granice wolności, tolerancji, o prawa uchodźców, antysemityzm i wolność religijną. Musimy się również zmagać z mową nienawiści w życiu publicznym – napisała prof. Irena Lipowicz, rzecznik praw obywatelskich, do uczestników Oświęcimskiego Forum Praw Człowieka w ramach którego odbyła się druga edycja międzynarodowej konferencji Europa wobec wyzwań XXI wieku, której tegorocznym hasłem była wolność. Udział w niej wzięli naukowcy, działacze społeczni, dyplomaci i dziennikarze.

Więcej

Wizyta Thorstena Klute

„Działalność tej instytucji jest niezwykle ważna”
wizyta Thorstena Klute

powiedział Thorsten Klute, Sekretarz Stanu ds. Integracji w Ministerstwie Pracy, Integracji i Spraw Socjalnych Landu Nadrenia- Północna Westfalia (Staatssekretär für Integration im Ministerium für Arbeit, Integration und Soziales des Landes NRW), który w dniu 20.05. po oficjalnej wizycie w PMAB odwiedził MDSM.

Więcej

Uchodźcy

W poszukiwaniu azylu w Europie
Bad Liebenzell - seminarium

Tym, jakże aktualnym i ważnym problemem, zajmowali się uczestnicy polsko-niemieckiej wymiany młodzieży w dniach 4-9 maja na zamku Burg Liebenzell.

Więcej

8. raz zaprasza

scena

Idąc za ciosem, po majowej edycji Alternatywnej Sceny MDSM, której gośćmi byli Wojciech Brzoska, Teatr Biuro Podróży i grupa Lao Che, zapraszamy na kolejną - VIII odsłonę projektu. Już na 14 czerwca zaplanowaliśmy ponowne spotkanie z offową muzyką, teatrem i poezją.

Malowane koty

malowane koty

W czwartek 14 maja po raz ósmy w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu miało miejsce rozstrzygnięcie Konkursu Twórczości Plastycznej Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej „Z przyrodą za pan brat”, organizowanego przez Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Oświęcimiu oraz Stowarzyszenie Pomocy Szkole „Małopolska” Społeczny Komitet przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Oświęcimiu.

Więcej

7. scena za nami

scena

W niedzielę, 10 maja, w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu odbyła się siódma edycja Alternatywnej Sceny MDSM. Tradycyjnie już, w ramach projektu, MDSM zaoferował spotkanie z alternatywną poezją, teatrem oraz muzyką.

Więcej

Nauczanie o Holokauście

X Międzynarodowa Szkoła Letnia

Serdecznie zapraszamy do udziału w kolejnej, X edycji Międzynarodowej Szkoły Letniej Nauczanie o Holokauście w dniach 1-7 lipca 2015.

Wizyta Martina Schulza

Martin Schulz in der IJBS

Za każdym razem z prawdziwą przyjemnością obserwuję, z jak wielkim zaangażowaniem i intensywnością prowadzona jest tu praca. Pragnę wyrazić moje podziękowania i ogromny podziw. Wasza praca należy do najważniejszych w Europie – napisał w Księdze Gości przewodniczący Parlamentu Europejskiego, Martin Schulz, podsumowując wizytę w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu.

Więcej

Uchodźcy

W poszukiwaniu azylu w Europie
Bad Liebenzell - seminarium

Tym, jakże aktualnym i ważnym problemem, będą zajmować się uczestnicy rozpoczętego właśnie w Bad Liebenzell seminarium, organizowanego przez Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu w kooperacji z Międzynarodowym Forum Burg Liebenzell.

Więcej

Prezentacja książki

książka Helmuta Morloka

W czwartek 22 maja dokładnie w 20 rocznicę śmierci Alfreda Przybylskiego w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu miała miejsce prezentacja książki „Ich lasse mein Leben nicht von Auschwitz beherrschen! / Nie dam Auschwitz zawładnąć moim życiem!”

Więcej

„…pozostać razem…”

w MDSM
scena

16 maja 2014 roku w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu miał miejsce wernisaż wystawy pt. „…pozostać razem…”, która przypomina o 70. rocznicy Zagłady Żydów z Węgier w 1944 roku.

Więcej

Prezentacja książki

prezentacja książki Helmuta Morloka

Wystawa w Kielcach

Wystawa IV Międzynarodowego Biennale Plakatu Społeczno-Politycznego w Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach.
Wystawa w Kielcach

28 kwietnia w Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach została otwarta wystawa pokonkursowa IV Międzynarodowego Biennale Plakatu Społeczno-Politycznego pod hasłem: „Twórczo dla praw człowieka”. Wystawa, zorganizowana przez Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu w 2012 roku, w ostatnich dwóch latach została zaprezentowana w Siedzibie Parlamentu Europejskiego w Strasburgu, Fundacji Judaica - Centrum Kultury Żydowskiej w Krakowie, Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach - Opolu oraz w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Chełmku.

Więcej

…pozostać razem…

wystawa …pozostać razem…

Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu we współpracy z Międzynarodowym Komitetem Oświęcimskim, Miejscem Pamięci Niemieckiego Ruchu Oporu oraz Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau zaprasza na wernisaż wystawy: …pozostać razem… który odbędzie się 16 maja 2014, godz. 18.00 w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu, ul. Legionów 11

Więcej

…pozostać razem…

wystawa …pozostać razem…

Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu we współpracy z Międzynarodowym Komitetem Oświęcimskim, Miejscem Pamięci Niemieckiego Ruchu Oporu oraz Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau zaprasza na wernisaż wystawy: …pozostać razem… który odbędzie się 16 maja 2014, godz. 18.00 w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu, ul. Legionów 11

Wystawa zostanie zaprezentowana z okazji 70. rocznicy zagłady Żydów z Węgier w Auschwitz.

Wystawa czynna jest w okresie od 16 maja do 9 lipca 2014.

Akcja „Narcyzy“

scena

71.Rocznica powstania w getcie warszawskim - akcja „Narcyzy“ w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu.

Więcej

Start XV edycji

„Stypendium dla najzdolniejszych”
scena

Uprzejmie informujemy o uruchomieniu XV edycji konkursu „Stypendium dla najzdolniejszych” przyznawanego z Funduszu im. Stanisława i Marii Neumannów, działającego pod patronatem Fundacji na Rzecz Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu.

Więcej

Fondation Auschwitz

z Brukseli
scena

W dniach od 14 do 18 kwietnia bieżącego roku dziewięćdziesiąt osób związanych z Fondation Auschwitz z Brukseli gościło w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu, realizując podróż studyjną do Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau.

Więcej

Zwierzęta świata

Z przyrodą za pan brat – zwierzęta świata
Z przyrodą za pan brat – zwierzęta świata

VI Konkurs twórczości plastycznej dzieci i młodzieży niepełnosprawnej 27 maja 2013 r. w MDSM odbyła się szósta edycja konkursu plastycznego „Z przyrodą za pan brat – zwierzęta świata”.

Więcej

VIII Szkoła Letnia

Nauczanie o Holokauście

Między 1 a 7 lipca na Uniwersytecie Jagiellońskim odbędzie się już ósma edycja Szkoły Letniej Nauczanie o Holokauście. Jej misją jest budowanie sprawiedliwego, otwartego i tolerancyjnego społeczeństwa poprzez włączenie nauczania o Holokauście do polskiego systemu szkolnictwa.

Oferta edukacyjna skierowana jest do nauczycieli, studentów, trenerów i liderów organizacji pozarządowych z całej Polski, którzy zajmują się tematyką Holokaustu. Zaproszeni wykładowcy, wybitni nauczyciele akademiccy oraz eksperci z Polski, USA oraz Izraela podzielą się z uczestnikami programu swą wiedzą o tym, jak uczyć o Zagładzie i z jakich materiałów korzystać.

Stypendium

dla najzdolniejszych

Uprzejmie informujemy o uruchomieniu XIV edycji konkursu „Stypendium dla najzdolniejszych” przyznawanego z Funduszu im. Stanisława i Marii Neumannów, działającego pod patronatem Fundacji na Rzecz Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu.

By szlachetna idea Funduszu dotarła do jak najszerszego grona, zwracamy się do Państwa o pomoc w jej rozpowszechnieniu. Poniżej znajdą Państwo zasady przyznawania stypendiów.

Trzecia Alternatywa

Domowe Melodie Szekspira wg Andrzeja Seweryna

plakat

Dnia 10 maja bieżącego roku, w ciepły wiosenny wieczór Dom Spotkań oraz jego ogrody znów wypełniły się gośćmi. Tym razem liczne, prawie 300-osobowe grono przybyło za sprawą trzeciej już edycji MDSM SA, a ściślej Alternatywnej Sceny MDSM, czyli utrzymanego w zdecydowanie offowym klimacie przedsięwzięcia kulturalnego Międzynarodowego Domu Spotkań.

Więcej

Obiekty malarskie - po wystawie

piękny długopis

Serdecznie zapraszamy na wystawę Waldemara Rudyka trwającą do końca maja 2013!

Mistrz, urodzony w Szczekocinach (1960 r.), ukończył Instytut Wychowania Plastycznego Filii UŚ w Cieszynie. Dyplom z malarstwa uzyskał w 1985 r. w pracowni Zenona Moskwy. Zajmuje się rysunkiem, malarstwem, obiektami, książką artystyczną, instalacjami i działaniami w przestrzeni publicznej. Dyrektor MOKSiR w Chełmku.

Obiekty malarskie

- po wystawie

Obiekty malarskie

Serdecznie zapraszamy na wystawę Waldemara Rudyka trwającą do końca maja 2013!

Mistrz, urodzony w Szczekocinach (1960 r.), ukończył Instytut Wychowania Plastycznego Filii UŚ w Cieszynie. Dyplom z malarstwa uzyskał w 1985 r. w pracowni Zenona Moskwy. Zajmuje się rysunkiem, malarstwem, obiektami, książką artystyczną, instalacjami i działaniami w przestrzeni publicznej. Dyrektor MOKSiR w Chełmku.

Więcej

List otwarty

Do niemieckiej reprezentacji piłki nożnej

DFB Team

Więcej

Warsztaty z animacji językowej

ZIP-ZAP

W dniach 11-12 maja 2012 piętnastoosobowa grupa nauczycieli oraz multiplikatorów polsko-niemieckich spotkań młodzieży wzięła udział w warsztatach z animacji językowej „Zip-Zap”, które zostały zorganizowane przez Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu(MDSM) we współpracy z Polsko-Niemiecką Współpracą Młodzieży (PNWM).

Pamięć o Auschwitz i Holokauście

Podsumowanie seminarium dla studentów z Rostoku i Krakowa
Pamięć o Auschwitz i Holokauście

W drugiej części polsko - niemieckiego seminarium, przygotowanego przez MDSM we współpracy z Akademią Europejską w Waren/Niemcy, Uniwersytetem Pedagogicznym w Krakowie i Uniwersytetem w Rostoku wzięło udział 20 studentów historii o specjalizacji nauczycielskiej i archiwistycznej.

Stop mowie nienawiści

W ramach Life Festiwal Oświęcim
Stop mowie nienawiści

Ponad dwugodzinna debata odbyła się w Domu Spotkań pod hasłem: „Stop mowie nienawiści. Wirtualna agresja – realna krzywda na temat przemocy słownej w Internecie.”

Wzięli w niej udział: minister Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, posłanka na Sejm RP i Pełnomocniczka Rządu ds. Równego Traktowania, Bogdan Białek, prezes Stowarzyszenia im. Jana Karskiego, Sergiusz Kowalski, socjolog i publicysta oraz Marek Troszyński, prezes Fundacji Wiedza Lokalna. Dyskusję poprowadziła Katarzyna Nowak, działaczka stowarzyszenia „Pro Humanum”.

Life Festival 2012

Life Festival 2012

Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu, Life Festival Oświęcim, Centrum Żydowskie w Oświęcimiu oraz Stowarzyszenie Romów w Polsce serdecznie zapraszają do udziału w dwóch wydarzeniach realizowanych w ramach Life Festival 2012, które odbędą się 12 maja w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży.

Premier Belgii w MDSM

Premier Belgii w MDSM

Premier Belgii Elio Di Rupo odwiedził Dom Spotkań wraz z kilkudziesięcioosobową delegacją, wśród której znaleźli się m.in. baron Paul Halter i Paul Sobol - byli więźniowie KL- Auschwitz oraz Henri Goldberg z Foundation Auschwitz. Wizytę poprzedziło zwiedzanie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau.

Nuka przez spotkania

Nauka przez spotkania

Młodzież z Zespół Szkół Technicznych i Handlowych w Bielsku-Białej oraz ze szkół zakładowych koncernu Volkswagen z Wolfsburga, Emden, Braunschweig i Salzgitter po raz kolejny wzięła udział w MDSM w seminarium pod nazwą „Nauka przez spotkania.”

Fundusz Neumannów

SZANSA NA STYPENDIUM

XIX edycja konkursu
"Stypendium dla najzdolniejszych"

Wyniki

Regulamin 19.edycji