Wystawa plakatów

z okazji Dnia Pamięci o Zagładzie Romów

Czerniak-Chojnacka

Stowarzyszenie Romów w Polsce i Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu zapraszają na otwarcie wystawy plakatów z okazji Międzynarodowego Dnia Pamięci o Zagładzie Romów - 75. rocznicy likwidacji „Zigeunerlager” - obozu romskiego w KL Auschwitz II – Birkenau. Wernisaż odbędzie się 1 sierpnia 2019 o godzinie 17.00 w MDSM

Wiecej

Stypendia

z Funduszu im. Marii i Stanisława Neumannów
laureaci 19 edycji

W dniu 25 czerwca 2019 w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu obradowała Kapituła Funduszu im. Marii i Stanisława Neumannów w składzie: Alicja Bartuś, Janusz Toczek, Leszek Szuster. Rozpatrzono 6 wniosków o stypendium na dalsze kształcenie dla młodzieży z powiatu oświęcimskiego na rok szkolny 2019/2020.

Więcej

Wystawa ceramiki i obrazów

Serdecznie zapraszamy na wystawę ceramiki Katarzyny Handzlik-Bąk oraz obrazów na jedwabiu autorstwa Jerzego Pietruczuka. Wernisaż odbędzie się w Domu Ciszy MDSM w dniu 27 lipca 2018 r. o godz. 18.00.

Ukraine Calling

„Europejscy liderzy młodzieżowi – wymiana doświadczeń, budowa dialogu – Ukraine Calling“

Ukraine Calling

– podsumowanie pierwszego seminarium w MDSM Oświęcim, 3-7.07.2018

Wiecej

Stypendia Neumannów

Maria i Stanisław Neumannowie

Uprzejmie informujemy, że 26 czerwca 2018r w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu odbyło się posiedzenie Kapituły Funduszu im. Marii i Stanisława Neumannów.

Więcej

Witamy

Ojcze Święty!
Papież Franciszek

Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży cieszy się na wizytę Ojca Świętego w Oświęcimiu- w obozie macierzystym i Auschwitz II- Birkenau. To już trzecia wizyta papieska i potwierdzenie wyjątkowości tego miejsca i znaczenia jego symboliki w dzisiejszych czasach.

Więcej

Wystawa

Agaty Agatowskiej
wystawa Agatowska

29 lipca 2016 w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu o godz. 18:00 odbędzie się otwarcie wystawy jubileuszowej Agaty Agatowskiej pt. „Rzeźby z przyszłości” z okazji 20-lecia pracy twórczej artystki.

Więcej

Krzyż Zasługi

na Wstędze dla Krystyny Oleksy
Krzyż zasługi dla P. Oleksy

17 lipca 2016 odbyła się w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu szczególna uroczystość. Krzyżem Zasługi na Wstędze odznaczona została pani Krystyna Oleksy - członek zarządu Fundacji na Rzecz Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży.

Więcej

Lutz van Dijk

w MDSM
Lutz van Dijk

12 lipca w MDSM odbył się wykład na temat „Prześladowania homoseksualistów w czasach narodowego socjalizmu” ze szczególnym odniesieniem do biografii dwóch świadków historii.

Więcej

Dzieci wojny

konferencja Dzieci wojny

Los dzieci w czasie wojen i konfliktów zbrojnych był tematem VII Międzynarodowej konferencji „Auschwitz i Holokaust na tle zbrodni ludobójstwa w XX i XXI wieku”, która odbyła się w pod koniec czerwca w Oświęcimiu.

Więcej

Wizyta

Delegacja premiera Brandenburgii w MDSM
premier Brandenburgii

06 lipca 2016 w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu gościła delegacja pod przewodnictwem dr Dietmara Woidke, premiera Brandenburgii i koordynatora niemiecko-polskiej współpracy międzyspołecznej i przygranicznej.

Więcej

17 edycja

Stypendium dla najzdolniejszych
Neumannowie

Uprzejmie informujemy o przedłużeniu terminu naboru wniosków na XVII edycję konkursu „Stypendium dla najzdolniejszych” przyznawanego z Funduszu im. Stanisława i Marii Neumannów, działającego pod patronatem Fundacji na Rzecz Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu do dnia 31 sierpnia 2016.

Regulamin

Wizyta

Delegacji z Japonii
wizyta Delegacji z Japonii

10 lipca 2015 roku w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu gościła delegacja z japońskiego miasta Minami – Kyushu w składzie: Kampei Shimoide – prezydent miasta, Noriaki Kaneda – dyrektor Wydziału Spraw Ogólnych miasta, Mutuo Kuwashiro – zastępca dyrektora Muzeum Pokoju Chiran oraz Yuji Miyata – orędownik pokoju, który kilka miesięcy wcześniej odwiedził już Oświęcim.

Więcej

Początek i koniec

WYSTAWA „Koniec i początek. Dezercja i opór”

9 lipca w sali forum odbyło się otwarcie wystawy „Początek i koniec – dezercja i opór”, przygotowanej przez Muzeum Antywojenne / Friedensbibliothek z Berlina.

Więcej

Hannover 96

Drużyna Hannover 96 w Oświęcimiu
Hannover 96

Od 2 do 9 lipca w Oświęcimiu, na zaproszenie klubu Soła i Miasta Oświęcim, gościła drużyna rezerwowa klubu Hannover 96. Niemieccy zawodnicy w trakcie tygodniowego obozu treningowego rozegrali mecz sparingowy z Sołą Oświęcim, który zakończył się wynikiem 3:0 dla Hannoveru. Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży był jednym z współorganizatorów programu.

fot. Tomasz Bryś

Stypendia przyznane

scena

Tegorocznymi laureatkami przyznawanych od 16 lat stypendiów Funduszu im. Stanisława i Marii Neumannów zostały trzy uczennice Liceum Ogólnokształcącego im. S. Konarskiego w Oświęcimiu: Karolina Twardy, Adrianna Klawińska i Kamila Małysiak.

Więcej

Konferencja

zaproszenie na konferencję

Szanowni Państwo!
Mam zaszczyt i przyjemność zaprosić Państwa do wzięcia udziału w międzynarodowej konferencji pt. Medycyna w okupowanej Polsce w cieniu nazizmu, która odbędzie się w dniach 10-12 października 2014 roku w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu.

Więcej

Konferencja

zaproszenie na konferencję

Szanowni Państwo!
Mam zaszczyt i przyjemność zaprosić Państwa do wzięcia udziału w międzynarodowej konferencji pt. Medycyna w okupowanej Polsce w cieniu nazizmu, która odbędzie się w dniach 10-12 października 2014 roku w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu.

3-6 października 2013 r.

Akademia Dziennikarska

VIII Polsko-Niemiecka Akademia Dziennikarska

Stypendium przyznane

Fundusz im. Marii i Stanisława Neumannów

W dniu 9 lipca 2013 w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu obradowała Kapituła Funduszu im. Marii i Stanisława Neumannów w składzie:

  • Alicja Bartuś
  • Halina Kozioł
  • Leszek Szuster (przewodniczący)
Więcej

Wolność niejedno ma imię

Seminarium „Drogi wolności” w Oświęcimiu i Krzyżowej

Seminarium „Drogi wolności” w Oświęcimiu i Krzyżowej

Pod takim tytułem w dniach 6-12 lipca 2013 w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu, a następnie w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Krzyżowej, odbyło się międzypokoleniowe seminarium poświęcone polskim, niemieckim i żydowskim „drogom wolności”. Celem tego pionierskiego projektu - którego koncepcję wypracowali wspólnie przedstawiciele zarządów, dyrekcji oraz działów edukacyjnych Fundacji na Rzecz Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu i Fundacji „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego – było spotkanie polskich i niemieckich reprezentantów różnych generacji i wspólne przejście zawiłymi „ścieżkami wolności i zniewolenia”.

Więcej

Wolność niejedno ma imię

Seminarium „Drogi wolności” w Oświęcimiu i Krzyżowej

Seminarium „Drogi wolności” w Oświęcimiu i Krzyżowej

Pod takim tytułem w dniach 6-12 lipca 2013 w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu, a następnie w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Krzyżowej, odbyło się międzypokoleniowe seminarium poświęcone polskim, niemieckim i żydowskim „drogom wolności”. Celem tego pionierskiego projektu - którego koncepcję wypracowali wspólnie przedstawiciele zarządów, dyrekcji oraz działów edukacyjnych Fundacji na Rzecz Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu i Fundacji „Krzyżowa" dla Porozumienia Europejskiego – było spotkanie polskich i niemieckich reprezentantów różnych generacji i wspólne przejście zawiłymi „ścieżkami wolności i zniewolenia”.

VIII Szkoła Letnia

Nauczanie o Holokauście

VIII Szkoła Letnia - Nauczanie o Holokauście

Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży gościł uczestników ósmej Letniej Szkoły Nauczanie o Holokauście.

Więcej

Szkoła Letnia

Nauczanie o Holokauście

VIII Szkoła Letnia - Nauczanie o Holokauście

Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży gościł uczestników ósmej Letniej Szkoły Nauczanie o Holokauście.

Café Auschwitz

O książce „Café Auschwitz” w MDSM

spotkanie z Dirkiem Braunsem Książka o intrygującym tytule „Café Auschwitz” niemieckiego pisarza i dziennikarza Dirka Braunsa nie ukazała się jeszcze w Niemczech. W czerwcu została wydana po polsku.

– Papież, Wałęsa i Auschwitz: to trzy rzeczy, które współcześnie kojarzą się z Polską – mówił dr Joachim Russek podczas dyskusji wokół książki, która odbyła się 5 lipca w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu. Zastanawiał się, czy temat, który podejmuje autor, nie jest już w literaturze wyeksploatowany. Autor tłumaczył: – W literaturze są pewne tematy, które, choć może wydają się wyeksploatowane, trzeba podejmować, jakby mówiło się o nich po raz pierwszy.

O wolności w MDSM

Spotkania ze Zbigniewem Bujakiem i Zofią Posmysz

Fundacja na Rzecz MDSM w Oświęcimiu i Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego zapraszają na otwarte spotkania w ramach seminarium „Drogi wolności - Akademia na peryferiach”: 6 lipca 2013 r. o godz. godz. 19.30 – spotkanie ze ZBIGNIEWEM BUJAKIEM pt. „Solidarność - istota wolności czyli o sensie Porozumienia Sierpniowego i Umowy Okrągłego Stołu”: 8 lipca 2013 r. o godz. 19.00 spotkanie z ZOFIĄ POSMYSZ pt. „Moje obszary wolności w Auschwitz”. Spotkania odbędą się w MDSM Oświęcim, ul. Legionów 11.

August Kowalczyk

więzień numer 6804 nie żyje

August Kowlaczyk

August Kowalczyk, były więzień KL Auschwitz, numer 6804 zmarł w niedzielę popołudniu (29.07.2012) w wieku 91 lat w oświęcimskim hospicjum. Reżyser, aktor i autor przeżył obóz koncentracyjny i zagłady Auschwitz-Birkenau jako młody człowiek. W Auschwitz otrzymał numer 6804.
Pogrzeb odbędzie się w dniu 9.08.2012 o godz. 13.00 na Powązkach w Warszawie.

Zaproszenie na konferencję

Pamięć historyczna jako wyzwanie

Rok 2012 został ogłoszony przez Sejm RP - Rokiem Janusza Korczaka. Fundacja na rzecz MDSM, MKO oraz Fundacja Konrada Adenauera - mając na uwadze znaczenie postaci Janusza Korczaka dla Polaków, Żydów i Niemców, oraz fakt, że jego postać jest żywym pomostem między narodami – zapraszają (27-29 września 2012) na konferencję dla edukatorów, przedstawicieli Miejsc Pamięci i NGO pt: „Janusz Korczak w pamięci Polaków, Żydów, Niemców. Pamięć historyczna jako wyzwanie dla teraźniejszości i przyszłości.”

XII edycja

W dniu 9 lipca 2012 w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu obradowała Kapituła Funduszu im. Marii i Stanisława Neumannów w składzie:

  • Alicja Bartuś
  • Janusz Toczek
  • Halina Kozioł
  • Leszek Szuster (przewodniczący)

Przedmiotem obrad było rozstrzygnięcie w zakresie przyznania stypendium na dalsze kształcenie dla młodzieży z powiatu oświęcimskiego na rok szkolny 2012/2013.

Rozpatrzono 4 wnioski. Decyzją Kapituły stypendium w wysokości 3000,00 zł (brutto) otrzymała pani Maria Rochowiak.

Kapituła w swojej decyzji wzięła pod uwagę bardzo dobre wyniki w nauce oraz sytuację finansową kandydatów.

Wręczenie stypendiów odbędzie się w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu po dostarczeniu przez laureatkę zaświadczenia o przyjęciu na studia wyższe.
Planowany termin uroczystości: I połowa września.

Don’t forget and don’t repeat

Odniesienia do współczesności w pracy edukacyjnej w miejscach pamięci
Don’t forget and don’t repeat 57. ogólnoniemieckie seminarium dla pracowników miejsc pamięci

W seminarium, które odbyło się w Berlinie w dniach 14-17.06.2012 wzięło udział ponad stu uczestników, w tym przedstawiciele MDSM Oświęcim: Olga Onyszkiewicz, Judith Höhne i Elżbieta Pasternak. Organizatorami seminarium byli: Topographie des Terrors, Haus der Wannsee - Konferenz, Bundeszentrale für politische Bildung we współpracy z Arbeitsgemeinschaft Gedenkstättenpädagogik.

Don’t forget...

Don’t forget and don’t repeat
Odniesienia do współczesności w pracy edukacyjnej w miejscach pamięci
Don’t forget and don’t repeat 57. ogólnoniemieckie seminarium dla pracowników miejsc pamięci

W seminarium, które odbyło się w Berlinie w dniach 14-17.06.2012 wzięło udział ponad stu uczestników, w tym przedstawiciele MDSM Oświęcim: Olga Onyszkiewicz, Judith Höhne i Elżbieta Pasternak. Organizatorami seminarium byli: Topographie des Terrors, Haus der Wannsee - Konferenz, Bundeszentrale für politische Bildung we współpracy z Arbeitsgemeinschaft Gedenkstättenpädagogik.

Więcej

Fundusz Neumannów

SZANSA NA STYPENDIUM

XIX edycja konkursu
"Stypendium dla najzdolniejszych"

Wyniki

Regulamin 19.edycji