„Na granicy...”

„Na granicy dwóch światów” w Erfurcie

wystawa „Na granicy dwóch światów”

27 sierpnia w centrum kultury Haus Dacherröden w Erfurcie odbył się finisaż wystawy „Na granicy dwóch światów”, zorganizowany przez Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego oraz Fundacją Kultury Turyngii.

Więcej

Goście z Hesji

Hesja

22.08.2019 w MDSM gościła delegacja Parlamentu Krajowego Hesji z przewodniczącym Borisem Rheinem na czele, któremu towarzyszyli przedstawiciele wszystkich frakcji politycznych obecnych w parlamencie.

Więcej

32. rocznik wolontariuszy

kończy swą służbę w MDSM

wolontariusze 2019

We czwartek, 32.rocznik wolontariuszy - Sara, Saskia oraz Linus, zakończyli swą służbę wolontariatu w MDSM.

Więcej

75. rocznica

likwidacji tzw. obozu cygańskiego

75. rocznica

2 sierpnia 2019 r. w Miejscu Pamięci Auschwitz-Birkenau odbyły się uroczystości z udziałem Świadków historii, przedstawicieli oficjalnych delegacji oraz setek młodych ludzi z całej Europy upamiętniające 75. rocznicę likwidacji tzw. obozu cygańskiego, organizowane przez Centralną Radę Niemieckich Sinti i Romów we współpracy ze Stowarzyszeniem Romów w Polsce i Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Wiecej

Harmonia

na Scenie Witkacego

wystawa na Scenie Witkacego

27. lipca o godzinie na Scenie Witkacego Teatru Witkacy w Zakopanem odbył się wernisaż wystawy Elżbiety Kuraj i Janusza Karbowniczka - „Harmonia/Dysonans interpretacje”, zorganizowanej przez MDSM.

Wiecej

Matka Ziemia

Otwarcie wystawy

31 lipca w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu została otwarta wystawa obrazów Angeliki Horz-Bartholomé „Mother Earth“. Wystawę otworzył dyrektor MDSM Leszek Szuster wraz z artystką, która wprowadziła gości wernisażu do tematyki obrazów oraz przedstawiła motywy i inspiracje towarzyszące jej twórczości. Wystawę można oglądać w Domu Ciszy MDSM do końca sierpnia 2019.

Więcej

Minister Heiko Maas

w MDSM
Heiko Maas

20 sierpnia 2018 r. Minister Spraw Zagranicznych RFN Heiko Maas wraz z 40-osobową delegacją, w skład której weszli m.in. młodzi niemieccy dyplomaci, odwiedził Oświęcim.

Więcej

Światło w ciemności

Wspomnienia z pracowitych wakacji

Światło w ciemności

Lato już prawie dobiegło końca, i to dobry czas, by przypomnieć sobie letnie projekty. Jednym z punktów kulminacyjnych tego lata był pokaz spektaklu teatru tanecznego „Światło w ciemności”, który odbył się 7 lipca w Kropywnyckim na Ukrainie i podsumował polsko-niemiecko-ukraiński młodzieżowy projekt o tym samym tytule.

Wiecej

Wystawa VII Biennale

Serdecznie zapraszamy na otwarcie wystawy pokonkursowej VII Międzynarodowego Biennale Plakatu Społeczno-Politycznego „Twórczo dla praw człowieka”, które odbędzie się 7 września 2018 o godzinie 19.30 w MDSM.

Nie zapomnij

„…nie zapomnij o tych fotografiach, to bardzo ważne…“

nie zapomnij...

1. sierpnia, w przeddzień uroczystości upamiętniających likwidację tzw. rodzinnego obozu cygańskiego w Birkenau, w MDSM Oświęcim otwarta została uroczyście wystawa czasowa pt. „…nie zapomnij o tych fotografiach, to bardzo ważne…“

Więcej

Dzień Pamięci

o Zagładzie Romów i Sinti

Dzień Pamięci

2 sierpnia 2017 w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau odbyły się uroczystości dla uczczenia 73. rocznicy likwidacji tzw. obozu cygańskiego. Z tej okazji, obok delegacji Centralnej Rady Niemieckich Sinti i Romów, w uroczystościach wzięli udział również byli więźniowie obozu, reprezentanci państwa polskiego, ambasadorzy i członkowie stowarzyszeń Sinti i Roma z różnych krajów, a także delegacja Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu

Więcej

„Światło w ciemności”

Międzynarodowy teatr tańca

Światło w ciemności

Lato to pora słonecznej pogody, dobrego humoru, podróżowania, nowych ciekawych znajomości i wrażeń. Tego nie zabrakło na międzynarodowym projekcie „Światło w ciemności”, zorganizowanym 22.-29. lipca przez Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu we współpracy z Tanzendes Theater e.V. w Wolfsburgu (Niemcy), Uczniowskim Klubem Sportowym „Jocker”, działającym przy Zespole Szkół nr 1 w Oświęcimiu, oraz Gimnasium-Internatem-Szkołą tańca „Prolisok” w Kropywnyckim (Ukraina).

Więcej

Street art dla wartości

Wyniki konkursu
murale - konkurs

Dnia 17.08.2016 odbyły się w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu obrady Jury konkursu „Street art. dla wartości”. W konkursie wzięło udział 11 autorów, którzy nadesłali 17 projektów. Do wykonania muralu zakwalifikowano 8 projektów.

Więcej

Pożegnanie

Konsula generalnego dr. Wernera Köhlera
Pożegnanie konsula

W dniu 11 sierpnia 2016 w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha odbyło się pożegnanie dr. Wernera Köhlera. W spotkaniu wziął udział krakowski korpus dyplomatyczny, Jacek Krupa – marszałek Województwa Małopolskiego, Józef Gawron - wicewojewoda, Janusz Chwierut - prezydent Miasta Oświęcim, Kazimierz Barczyk – wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego, przedstawiciele wielu instytucji kultury Krakowa, Małopolski i Województwa Świętokrzyskiego.

Więcej

Dzień Pamięci

o Zagładzie Romów
Dzień Pamięci

2 sierpnia 2016 w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau odbyły się uroczystości w ramach obchodów 72. rocznicy likwidacji tzw. obozu cygańskiego.

Więcej

Rzeźby z przyszłości

Wystawa Agaty Agatowskiej
wystawa Agatowska

29 lipca 2016 w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu odbyło się otwarcie wystawy jubileuszowej Agaty Agatowskiej pt. „Rzeźby z przyszłości” , zorganizowanej z okazji 20-lecia pracy twórczej artystki.

Więcej

Wizyta papieska

Wizyta papieska

29 lipca 2016 roku Papież Franciszek odwiedził miejsce pamięci Auschwitz-Birkenau. Ojciec Święty przeszedł w milczeniu przez obóz macierzysty, a w bloku 11 spotkał się z byłymi więźniami.

Więcej

Fundacja Matzevah

w MDSM
Matzevah Foundation in der IJBS

W dniach 7-11.08. 2015 r., po raz trzeci od 2011 r., w MDSM gościła grupa z Fundacji Matzevah z Norcross w stanie Georgia, USA. Celem fundacji jest poszerzanie i umacnianie dialogu z gminą żydowską poprzez porządkowanie i opiekę nad cmentarzami żydowskimi w Polsce, a także edukację o Holokauście.

Więcej

Stracone dzieciństwo

Spotkanie z prof. Hanną Ulatowską
Stracone dzieciństwo

11 sierpnia w MDSM gościła prof. Hanna Ulatowska, która podczas spotkania pod hasłem "Stracone dzieciństwo" z uczestnikami obozu letniego ASF oraz The Matzevah Foundation...

Więcej

Rocznicowe uroczystości

Zigeunerlager 2015

2 sierpnia 2015 r. na terenie Miejsca Pamięci Auschwitz II Birkenau odbyły się centralne uroczystości upamiętniające likwidację tzw. „rodzinnego obozu cygańskiego” w nocy z 2 na 3 sierpnia 1944r.

Więcej

Weź udział

Weź udział w IX Polsko-Niemieckiej Akademii Dziennikarskiej

Koncert Jelonka w MDSM

Michał Jelonek z zespołem

W sobotę, 27 września o godzinie 19.30 rusza VI edycja projektu Alternatywna Scena MDSM. Tradycyjnie już, na początek zapraszamy na Przystanek Teatr, a na nim… spektakl – niespodzianka :).
O 20.45 w Anty-Salonie Poezji spotkamy się z Elżbietą Michalską. A na koniec - o 21.15, jako gwiazda Niszowego Studio Dźwięku, w ogrodzie MDSM wystąpi Michał Jelonek z zespołem. /Wstęp wolny/

Wystawa pokonkursowa

wystawa pokonkursowa V Biennale

Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu zaprasza na otwarcie wystawy pokonkursowej V Międzynarodowego Biennale Plakatu Społeczno-Politycznego, które odbędzie się 5 września o godzinie 18.00.

Więcej

Galeria Książki zaprasza

zaproszenie do Galerii Książki

Serdecznie zapraszamy do Biblioteki GALERIA KSIĄŻKI w Oświęcimiu, gdzie 4 września (czwartek) o godzinie 18.00 w Alei Pisarzy zostanie odsłonięta tablica Zofii Posmysz. Po uroczystości odbędzie się spotkanie z pisarką.

Więcej

Wystawa pokonkursowa

wystawa pokonkursowa V Międzynarodowego Biennale Plakatu Społeczno-Politycznego

Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu zaprasza na otwarcie wystawy pokonkursowej V Międzynarodowego Biennale Plakatu Społeczno-Politycznego, które odbędzie się 5 września o godzinie 18.00.

Galeria Książki zaprasza

zaproszenie do Galerii Książki

Serdecznie zapraszamy do Biblioteki GALERIA KSIĄŻKI w Oświęcimiu, gdzie 4 września (czwartek) o godzinie 18.00 w Alei Pisarzy zostanie odsłonięta tablica Zofii Posmysz. Po uroczystości odbędzie się spotkanie z pisarką.

Ugandan Dancers Band

Ugandan Dancers Band

W niedzielę 10 sierpnia na Rynku Głównym w Oświęcimiu odbył się koncert Ugandan Dancers Band.

Grupa w składzie: Joseline Amutuhaire, Immerculate Katushabe, Tomas Ondrusek oraz Martin Hubner zaprezentowała muzykę oraz tańce z Wschodniej i Środkowej Afryki, przyciągając pokaźne grono publiczności.

Więcej

Podsumowanie projektu

Podróże do miejsc pamięci dla przyszłych wolontariuszy AZP
Podsumowanie projektu Podróże do miejsc pamięci

W ramach tygodniowego seminarium w Lublinie, w dniach 13-19 lipca, wolontariusze zajmowali się przede wszystkim rolą KL Majdanek w akcji „Reinhardt” oraz żydowską historią wschodnich terenów Polski. Najpierw – odwiedzając Bramę Grodzką/Teatr NN – zapoznali się z historią miasta i udali na poszukiwanie prawie już nieistniejących śladów kultury żydowskiej w Lublinie.

Więcej

Sinti i Romowie w Europie

Spotkanie

Dwudziestu młodych ludzi z Polski i Niemiec wzięło udział w drugiej edycji seminarium „Sinti i Romowie w Europie – tożsamość, historia, pamięć”. Wspólny tydzień pracy seminaryjnej (28.07.-03.08.2014) zwieńczył udział grupy w ceremonii upamiętniającej 70 rocznicę likwidacji dawnego „Zigeunerlager” na terenie Auschwitz II-Birkenau w dniu 2 sierpnia.

Więcej

Michael Roth o polityce

Minister Stanu ds. Europy Michael Roth o polityce wobec mniejszości
Spotkanie

W przede dniu ceremonii upamiętniającej 70.rocznicę likwidacji dawnego „Zigeunerlager” Minister Stanu ds. Europy w Ministerstwie Spraw Zagranicznych RFN Michael Roth dyskutował w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu z młodzieżą na temat europejskiej polityki wobec mniejszości.

Więcej

Wiceprzewodnicząca Bundestagu w MDSM

Wiceprzewodnicząca Bundestagu Claudia Roth na spotkaniu z młodymi Romami
Spotkanie

Z okazji 70. rocznicy likwidacji dawnego „Zigeunerlager“ w dniu 2 sierpnia przyjechała do Oświęcimia delegacja młodzieży z dolnosaksońskiej organizacji romskiej Romane Aglonipe, by wspólnie oddać cześć zamordowanym w okresie narodowego socjalizmu Sinti i Romom.

Więcej

Łzy wzruszenia i podziękowania dla mieszkańców Oświęcimia

Zofia Posmysz

25 sierpnia 2013 w MDSM odbyła się niezwykła uroczystość – 90. urodziny Zofii Posmysz, pisarki, autorki m.in. „Pasażerki”, b. więźniarki m.in. KL Auschwitz. Spotkanie zostało zorganizowane przez Fundację na Rzecz Międzynarodowego Domu Spotkań, Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau, Międzynarodowy Komitet Oświęcimski, Miasto Oświęcim oraz Fundację Konrada Adenauera w Polsce.

Łzy wzruszenia

i podziękowania dla mieszkańców Oświęcimia

Zofia Posmysz

25 sierpnia 2013 w MDSM odbyła się niezwykła uroczystość – 90. urodziny Zofii Posmysz, pisarki, autorki m.in. „Pasażerki”, b. więźniarki m.in. KL Auschwitz. Spotkanie zostało zorganizowane przez Fundację na Rzecz Międzynarodowego Domu Spotkań, Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau, Międzynarodowy Komitet Oświęcimski, Miasto Oświęcim oraz Fundację Konrada Adenauera w Polsce.

Więcej

Spotkanie rocznicowe w MDSM

MDSM

2 sierpnia, zgodnie z trwającą już 18 lat tradycją, po uroczystości upamiętniającej likwidację tzw. „Zigeunerlager” na terenie Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu odbyło się spotkanie przedstawicieli organizacji romskich, w którym uczestniczyli m.in. Romani Rose, Roman Kwiatkowski oraz Rudolf Sarközy , a także Konsul Generalny RFN w Krakowie, dr Werner Köhler. Nie zabrakło świadków historii, w tym m. in. Hermanna Höllenreinera.

Spotkanie rocznicowe

MDSM

2 sierpnia, zgodnie z trwającą już 18 lat tradycją, po uroczystości upamiętniającej likwidację tzw. „Zigeunerlager” na terenie Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu odbyło się spotkanie przedstawicieli organizacji romskich, w którym uczestniczyli m.in. Romani Rose, Roman Kwiatkowski oraz Rudolf Sarközy , a także Konsul Generalny RFN w Krakowie, dr Werner Köhler. Nie zabrakło świadków historii, w tym m. in. Hermanna Höllenreinera.

Więcej

Polacy, Niemcy i Romowie w Domu Spotkań

Pierwsze polsko - romsko - niemieckie seminarium w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu

Złożenie wieńców

Pomysł seminarium poświęconego historii i pamięci Zagłady europejskich Romów i Sinti oraz współczesnym problemom, dotykających tę obecnie najliczniejszą mniejszość w Europie zrodził się w ramach wieloletniej współpracy MDSM Oświęcim i Alternatives Jugendzentrum Dessau. Centrum od wielu lat gromadzi świadectwa poświęcone Zagładzie niemieckich Romów i Sinti oraz prowadzi działalność edukacyjną na rzecz upamiętnienia zapomnianego Holokaustu w społeczności lokalnej. Ideę seminarium od początku aktywnie wspierało Stowarzyszenie Romów w Polsce z siedzibą w Oświęcimu.

Polacy, Niemcy i Romowie

Pierwsze polsko - romsko - niemieckie seminarium w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu

Złożenie wieńców

Pomysł seminarium poświęconego historii i pamięci Zagłady europejskich Romów i Sinti oraz współczesnym problemom, dotykających tę obecnie najliczniejszą mniejszość w Europie zrodził się w ramach wieloletniej współpracy MDSM Oświęcim i Alternatives Jugendzentrum Dessau. Centrum od wielu lat gromadzi świadectwa poświęcone Zagładzie niemieckich Romów i Sinti oraz prowadzi działalność edukacyjną na rzecz upamiętnienia zapomnianego Holokaustu w społeczności lokalnej. Ideę seminarium od początku aktywnie wspierało Stowarzyszenie Romów w Polsce z siedzibą w Oświęcimu.

Więcej

Romowie Europy

Romowie Europy

Serdecznie zapraszamy na wystawę pt. „Romowie Europy”, którą oglądać można w Domu Ciszy MDSM do końca sierpnia 2013 r.

Otwarcie, z udziałem wielu znakomitych gości, w tym m.in. przedstawicieli organizacji romskich z Polski, Niemiec i Austrii odbyło się 2 sierpnia w MDSM. Podczas wernisażu po wystawie oprowadzał gości autor oraz dr Joanna Talewicz-Kwiatkowska ze Stowarzyszenia Romów w Polsce.

Więcej

Romowie Europy

Romowie Europy

Serdecznie zapraszamy na wystawę pt. „Romowie Europy”, którą oglądać można w Domu Ciszy MDSM do końca sierpnia 2013 r.

Otwarcie, z udziałem wielu znakomitych gości, w tym m.in. przedstawicieli organizacji romskich z Polski, Niemiec i Austrii odbyło się 2 sierpnia w MDSM. Podczas wernisażu po wystawie oprowadzał gości autor oraz dr Joanna Talewicz-Kwiatkowska ze Stowarzyszenia Romów w Polsce.

Otwarcie wystawy

malarstwa Käthe Loewenthal

Otwarcie wystawy

3 sierpnia 2012 r. w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu otwarta została wystawa malarstwa Käthe Loewenthal. Ekspozycję zorganizowano we współpracy ze Stowarzyszeniem Lebenswerk Käthe Loewenthal e. V. oraz Fundacją Judaica – Centrum Kultury Żydowskiej w Krakowie. Przewodnikiem po wystawie był prof. Wolf Ritscher.

Krzyż Zasługi na wstędze

dla Zofii Posmysz

Zofia Posmysz

31 lipca 2012 r. o godz. 18.30 w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu odbyła się uroczystość uhonorowania Zofii Posmysz – byłej więźniarki KL Auschwitz, pisarki i dziennikarki radiowej, najwyższym odznaczeniem Republiki Federalnej Niemiec – Krzyżem Zasługi na Wstędze.

Fundusz Neumannów

SZANSA NA STYPENDIUM

XIX edycja konkursu
"Stypendium dla najzdolniejszych"

Wyniki

Regulamin 19.edycji