Biennale Plakatu

6. Biennale

logo biennale
TWÓRCZO DLA PRAW CZŁOWIEKA
VI Międzynarodowe Biennale Plakatu Społeczno-Politycznego

Fundacja na rzecz Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu – organizator VI Międzynarodowego Biennale Plakatu Społeczno-Politycznego serdecznie zaprasza do udziału w konkursie.

Wzorem lat ubiegłych, linią przewodnią VI Biennale są zagadnienia związane z tematyką praw człowieka we współczesnym świecie i przebiega ono pod hasłem: Twórczo dla praw człowieka. Szczegółowe informacje dotyczące konkursu znajdują się w regulaminie zamieszczonym poniżej.

Międzynarodowe Biennale Plakatu Społeczno-Politycznego to organizowany od 2006 r. projekt Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu, stanowiący forum artystycznej wymiany poglądów na temat najbardziej żywotnych problemów współczesnego świata. Pomysłodawcą i spiritus movens całego przedsięwzięcia jest Paweł Warchoł – oświęcimianin, artysta grafik, rysownik, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, laureat wielu krajowych i międzynarodowych nagród oraz wyróżnień, kurator Biennale.

Odbywający się cyklicznie, co dwa lata, międzynarodowy projekt zakłada nabór plakatów o tematyce społeczno-politycznej, szczególnie poświęconej tematyce praw człowieka. Każdorazowo spośród nadesłanych prac, w toku obrad Międzynarodowego Jury, składającego się m.in. z wykładowców wyższych szkół artystycznych, artystów grafików i znawców plakatu, wybieranych jest około 70 plakatów, które zostają zakwalifikowane do wystawy pokonkursowej oraz towarzyszącego jej katalogu. Przyznawane zostają także nagrody główne, fundowane i wyróżnienia.

Na przestrzeni kolejnych edycji projekt stał się jednym z najważniejszych przedsięwzięć MDSM, ciesząc się zainteresowaniem wielu uczestników konkursu – znakomitych twórców plakatu z całego świata oraz licznych odbiorców prezentacji wystaw. Na pięć dotychczasowych edycji konkursu nadesłano łącznie 1.570 plakatów, autorstwa około 400 twórców z blisko 30 krajów świata. Obradom Międzynarodowego Jury dotychczas przewodniczyli: prof. Roman Kalarus, prof. Tadeusz Grabowski, prof. Michał Kliś, prof. Klaus Staeck oraz Werner Schaub. Wystawy pokonkursowe były prezentowane m.in. w Parlamencie Europejskim w Brukseli i Strasburgu, w Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu, Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach, Centrum Kultury Żydowskiej w Krakowie, Bürgerhalle w Wolfsburgu, Europejskim Centrum Informacyjnym w Erfurcie, siedzibie Landtagu w Düsseldorfie oraz w Zamku Cieszyn.

Dotychczasowymi laureatami nagród głównych konkursu są:

  • 2006 – Li Hai-Ping (Chiny) za plakat „Victory”
  • 2008 – Vladimir Chaika (Rosja) za plakat „Think Global. Act Local”
  • 2010 – Bangqian Zheng (Chiny) za plakat „Confrontation & Reflexion”
  • 2012 – Lex Drewinski (Niemcy/Polska) za plakat „China”
  • 2014 – Sebastian Kubica (Polska) za plakat „Compromise”

W 2016 r. Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu organizuje VI Międzynarodowe Biennale Plakatu Społeczno-Politycznego. Do udziału w konkursie przyjmowane są plakaty o tematyce społeczno-politycznej, spełniające warunki określone w regulaminie. Spośród nadesłanych prac Międzynarodowe Jury dokonuje wyboru, przyznając nagrody główne, wyróżnienia oraz kwalifikacje do wystawy pokonkursowej, która po pierwszej ekspozycji w MDSM, prezentowana będzie wielokrotnie w kraju i za granicą.

W przekonaniu, że „głos z Oświęcimia” jest lepiej słyszalny i skuteczniej przebija się w dzisiejszym szumie informacyjnym do świadomości społecznej, wierzymy, że wiele palących problemów można rozwiązać dzięki obywatelskiej reakcji na zagrożenia. Naszymi naturalnymi sprzymierzeńcami są artyści, których talent, wrażliwość i zmysł obserwacji pozwalają w sposób wyjątkowy zdiagnozować otaczającą rzeczywistość. W tym kontekście plakat wydaje się tą formą, która najwyraźniej artykułuje komentarz twórcy i równocześnie pozwala dotrzeć do jak najszerszego grona odbiorców.

Fundusz Neumannów

SZANSA NA STYPENDIUM

XIX edycja konkursu
"Stypendium dla najzdolniejszych"

Wyniki

Regulamin 19.edycji