Biennale Plakatu

„Wyobcowanie”

w Norymberdze
„Wyobcowanie” w Norymberdze

13 września 2015 w zamku Almoshof otwarta została wystawa prac Pawła Warchoła i Beli Farago „Entfremdung / Wyobcowanie”, wspólne przedsięwzięcie miasta Norymbergii, galerii Destillarta z Buchschwabach, Międzynarodowego Domu Spotkań Młodzieży i Fundacji Judaica Centrum Kultury Żydowskiej z Krakowa.

Obaj artyści przedstawili swoje prace jako odautorski komentarz do problematyki wyobcowania. Symboliczne, wielkoformatowe obrazy oraz portrety Beli Farago zostały zestawione z rysunkami tuszem „Warchołów” oraz „Całunów”. Konfrontacja przyniosła znakomite efekty. Komentarz do wystawy w kontekście problematyki wyobcowania przedstawił Leszek Szuster, dyrektor MDSM oraz współwłaściciel galerii Destilarta Martin Kreß, wygłaszając laudację w imieniu Joachima Russka, dyrektora CKŻ. - Dzisiejsza cywilizacja nie lubi prawdziwych twarzy. Ludzie muszą być piękni. Kult uniwersalnego „piękna” stał się ogromnym biznesem, medycyna i farmacja to jedne z najważniejszych filarów światowej gospodarki. Kosmetyki, siłownie i fitness kluby rzeźbią nasze ciała, coraz częściej wręcz karykaturalnie – napisał Joachim Russek. - Gdy nie pomaga farmacja i chirurgia plastyczna, masowo poddaje się je zabiegom w cyfrowych atelier fotograficznych. Zwykły, zwłaszcza dojrzały lub starszy człowiek, nawet nie z wadami, ale ze swą „codziennością” wyglądu, zaczyna czuć się odrzucony. Przecież takich twarzy nie ma w mediach. Są twarze „plastikowo piękne” lub twarze zmęczone czy okrutne, przerysowane tłem wojny i głodu.

Przesłanie wystawy nabrało szczególnie aktualnego charakteru w świetle bieżących wydarzeń i konfliktów związanych z sytuacją uchodźców. Ponad 80 uczestników wydarzenia z uznaniem przyjęło nie tylko prace artystów, lecz także koncert muzyki i tańców afrykańskich w wykonaniu Tomasa Ondruska i Joseline Amutuhaire z Ugandy.

Organizacja wystawy, podobnie jak ubiegłoroczna prezentacja opowiadania Zofii Posmysz „Chrystus oświęcimski”, była możliwa dzięki wsparciu miasta Norymbergii, a także życzliwości Silvie Preußer – zastępcy kierownika urzędu ds. kontaktów zagranicznych.

Fot. Destillarta

Bela Farago – ur. 1958, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Norymberdze i Karlsruhe, uczeń Georga Baselitza. Od roku 1987 pracuje jako konserwator dzieł sztuki, zajmuje się także rysunkiem i malarstwem.

Paweł Warchoł – ur. 1958, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Wydział Grafiki w Katowicach (dyplom z grafiki książkowej oraz z malarstwa i rysunku), w 2011 obronił doktorat na ASP w Katowicach. Zajmuje się rysunkiem, malarstwem, grafiką wydawniczą i plakatem oraz fotografiką. Prace oświęcimskiego artysty eksponowane były na ponad 460 wystawach zbiorowych; jest autorem ponad pięćdziesięciu wystaw indywidualnych oraz zdobywcą licznych nagród na najbardziej prestiżowych konkursach rysunku w Polsce i zagranicą.

Fundusz Neumannów

SZANSA NA STYPENDIUM

XIX edycja konkursu
"Stypendium dla najzdolniejszych"

Wyniki

Regulamin 19.edycji