Biennale Plakatu

Biennale w PE

Twórczo dla praw człowieka w Brukseli

Jednym z wydarzeń kończących polską prezydencję w Unii Europejskiej była wystawa plakatów społeczno-politycznych przygotowana przez MDSM w Parlamencie Europejskim. Okazją do prezentacji był jednocześnie jubileusz 25-lecia istnienia Domu Spotkań.

Wciąż musimy podkreślać wagę praw człowieka, w przeciwnym razie ulegną one rozdrobnieniu, tak jak się to obecnie dzieje w Rosji, Chinach czy wielu innych krajach – powiedział wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego Edwarda McMillana-Scota, który wraz z europosłanką Różą Thun otworzył ekspozycję.

Odbywające się w Domu Spotkań od 2006 roku biennale jest jednym z najważniejszych i najbardziej prestiżowych naszych przedsięwzięć – mówi Leszek Szuster, dyrektor MDSM. Na trzy dotychczasowe edycje nadesłano niemal tysiąc plakatów z ponad 20 krajów świata.

„Twórczo dla praw człowieka” – myśl przewodnia trzeciej edycji, koresponduje z działaniami programowymi Domu Spotkań w obszarze pracy pedagogicznej w oparciu o historię KL Auschwitz oraz z aktywnością na rzecz budowy społeczeństwa obywatelskiego.

Podczas sympozjum w Domu Spotkań, w styczniu 2010 r., profesor Jerzy Buzek, powiedział:

Cywilizacja praw człowieka potrzebuje oparcia w kulturze, tworzonej w respekcie dla godności człowieka, jego przyrodzonej wolności, a w przestrzeni publicznej – państwowej i międzynarodowej – z poszanowaniem zasady solidarności.

Słowa te w pełni wyrażają ideę biennale plakatu. Aktualność przesłania z Auschwitz pozwala prowadzić publiczny dyskurs w obszarach, w których prawa człowieka są łamane.

Fundusz Neumannów

SZANSA NA STYPENDIUM

XIX edycja konkursu
"Stypendium dla najzdolniejszych"

Wyniki

Regulamin 19.edycji