Biennale Plakatu

Wystawa

VI Międzynarodowego Biennale Plakatu Społeczno-Politycznego w MDSM
VI Biennale wernisaż

2 września 2016 w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu otwarta została wystawa VI Międzynarodowego Biennale Plakatu Społeczno-Politycznego. Wernisaż otworzył Leszek Szuster – dyrektor MDSM, który powitał gościa honorowego – Zofię Posmysz, artystów, których prace znalazły się na wystawie oraz wszystkich gości wernisażu m.in. przedstawicieli Konsulatu RFN w Krakowie, Konsulatu Republiki Austrii w Krakowie, Rektorów i Dziekanów polskich wyższych uczelni artystycznych, władze miasta Oświęcimia i powiatu oświęcimskiego, jurorów, partnerów i sponsorów, grupę młodzieży z Volkswagena i Bielska-Białej realizująca w MDSM program „Nauka poprzez spotkanie”.

Słowa wprowadzenia do wystawy skierował do zgromadzonych gości partner przedsięwzięcia, wiceprezydent Międzynarodowego Komitetu Oświęcimskiego i przewodniczący Zarządu Fundacji na Rzecz MDSM Christoph Heubner, prezydent Miasta Oświęcim Janusz Chwierut oraz kurator wystawy Paweł Warchoł. Dyrektorka Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie Anna Maria Potocka wygłosiła wykład „plakat jako broń”, poddając interpretacji nagrodzone prace. W drugiej części wernisażu przewodniczący międzynarodowego jury prof. Władysław Pluta (ASP Kraków) w towarzystwie pozostałych jurorów: dr hab. Sebastiana Kubicy (Uniwersytet Śląski, Instytut Sztuki w Cieszynie), Krzysztofa Dydo (Galeria Plakatu w Krakowie), dr Pawła Warchoła, Heidemarie Roth (Fundacja AnStifter, w zastępstwie Petera Grohmanna) oraz Leszka Szustera odczytał wyniki konkursu.

W konkursie udział wzięło 294 artystów z 27 krajów (Polska, Czechy, Rosja, Litwa, Tajwan, Meksyk, Chiny, Słowacja, Turcja, Niemcy, Serbia, Węgry, Argentyna, Japonia, Ukraina, Grecja, Iran, Białoruś, Ekwador, Wielka Brytania, Francja, Korea Południowa, Szwajcaria, Bośnia i Hercegowina, Austria, Jordania oraz USA). Spośród nadesłanych 594 plakatów, do wystawy zakwalifikowano 81.

Jury przyznało następujące nagrody:
I nagrodę otrzymał Tomasz Bogusławski (Polska) za plakat „Never again…”
II nagrodę otrzymała Justyna Jędrysek (Polska) za plakat „West-East Imigration”
III nagrodę otrzymała Faldin Family (Rosja) za plakat „Conflict”

Ponadto przyznana została nagroda:
Miasta Dachau dla Mingliang Li (Chiny) za plakat „Berlin Wall”
Fundacji AnStifter dla YiMing Liu (Chiny) za plakat „Freedom of Speech”
Rektora Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie dla Jinas Sprunga Jr (Litwa) za plakat „Freedom of Speech”
Rektora Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach dla Faldin Family (Rosja) za plakat „Nature Morte”
im. Józefa Hołarda ufundowana przez Rektora Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach dla Piotra Depty (Polska) za plakat „Greece”
Związku Polskich Artystów Plastyków dla Marty Tomczyk (Polska) za plakat „Uchodźcy”

Wyróżnienia otrzymali:
Mario Fuentes (Ekwador) za plakat „Excess baggage”
Biwei Zhu (Chiny) za plakat “Ask Confucius”
Szymon Szymankiewicz (Polska) za plakat „25 MBP”
Jochen Stankowski (Niemcy) za plakat „Za dużo oręża”
Béla Faragó (Węgry) za plakat „Human Rights”
Wu Zhonghao (Chiny) za plakat „Nanjing massacre 70”
Lex Drewinski (Niemcy) za plakat „Li(f)e”
Iwona Rypeść Kostović (Polska) za plakat „EGO-ECO”

Po ceremonii wręczenia nagród wieczór uświetnił występ solistek: Angeliki Knutel i Natalii Grzegorzewskiej z Zespołu Szkół Technicznych i Handlowych w Bielsku-Białej.

Wystawie VI Biennale Plakatu towarzyszyła wystawa plakatów prof. Józefa Hołarda – malarza, ilustratora i plakacisty związanego z Instytutem Sztuki Wydziału Artystycznego UŚ w Cieszynie.

Po oficjalnej części otwarcia wystawy i wręczenia nagród w ogrodzie Domu Spotkań odbył się spektakl „Peregrinus” krakowskiego Teatru KTO, pokazujący jeden dzień z życia człowieka XXI wieku, nawiązujący do funkcjonowania człowieka w korporacji, zatracenia w cywilizacji cyfrowej i konsumpcji.

VI Międzynarodowe Biennale Plakatu Społeczno-Politycznego będzie prezentowane w październiku w Landtagu w Kilonii, a końcem października w siedzibie Parlamentu Europejskiego w Strasburgu.

Plakaty oraz wystawę Józefa Hołarda można oglądać w MDSM do końca września 2016.

Projekt zrealizowano przy wsparciu Fundacji im. Róży Luksemburg – Przedstawicielstwo w Polsce, Województwa Małopolskiego, Miasta Oświęcim, Powiatu Oświęcimskiego, Fundacji Pamięci Ofiar Auschwitz-Birkenau, Konsulatu Generalnego RFN w Krakowie, Miasta Dachau, Fundacji AnStifter, Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, Związku Polskich Artystów Plastyków, Würth Polska Sp. z o.o., Ipsen Logistics Sp. z o.o., Firmy Inżynierskiej EnCo, Grupy Kęty SA, SFW Energia Sp. z o.o., AUSTROTHERM Sp. z o.o., Plantpol Zaborze Sp. z o.o., Fabryki Maszyn i Urządzeń OMAG Sp. z o.o., Sopockiego Towarzystwa Ubezpieczeń ERGO HESTIA SA, META Systemy Magazynowania Sp. z o.o.

Fundusz Neumannów

SZANSA NA STYPENDIUM

XIX edycja konkursu
"Stypendium dla najzdolniejszych"

Wyniki

Regulamin 19.edycji