Biennale Plakatu

Wystawa w Kielcach

Wystawa IV Międzynarodowego Biennale Plakatu Społeczno-Politycznego w Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach.
Wystawa w Kielcach

28 kwietnia w Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach została otwarta wystawa pokonkursowa IV Międzynarodowego Biennale Plakatu Społeczno-Politycznego pod hasłem: „Twórczo dla praw człowieka”. Wystawa, zorganizowana przez Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży w Oświęcimiu w 2012 roku, w ostatnich dwóch latach została zaprezentowana w Siedzibie Parlamentu Europejskiego w Strasburgu, Fundacji Judaica - Centrum Kultury Żydowskiej w Krakowie, Centralnym Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach - Opolu oraz w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Chełmku.

Wernisażowi w Kielcach towarzyszyła debata „Plakat - wolność w służbie publicznej” z udziałem prof. Władysława Pluty - wybitnego plakacisty, wykładowcy Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Krzysztofa Dydo – kolekcjonera i znawcy plakatu, właściciela Galerii Plakatu w Krakowie, a także członka międzynarodowego jury Biennale oraz Pawła Warchoła – kuratora Biennale, którą moderował Leszek Szuster – dyrektor MDSM. Licznie zebraną publiczność powitał Janusz Knap, dyrektor Wzgórza Zamkowego w Kielcach, który podkreślił, że obecna prezentacja jest już drugim wspólnym przedsięwzięciem OMPiO oraz MDSM.

Na wystawie prezentowanych jest 75 plakatów o tematyce społeczno-politycznej, nawiązującej do problematyki praw człowieka we współczesnym świecie. Prace wyłonione zostały przez międzynarodowe jury pod przewodnictwem Klausa Staecka, światowej sławy niemieckiego artysty grafika, prezydenta Akademii Sztuki w Berlinie, spośród 247 plakatów nadesłanych przez 129 artystów z 17 krajów (Polska, Rumunia, Ukraina, Chiny, Iran, USA, Belgia, Japonia, Taiwan, Izrael, Czechy, Słowacja, Gracja, Niemcy, Turcja, Rosja, Białoruś).

W czwartej edycji Biennale dominują plakaty, które operując najprostszymi środkami wyrazu, przekazują swoją ideę w lapidarnej formie, wykorzystując grę symboli, piktogramów lub prostego szkicu. Duża część prac zrealizowana jest w oparciu o fotografię i kolaż, nie brakuje również plakatów wykonanych w technikach rysunkowych i malarskich. To bogactwo warsztatu artystycznego wykorzystywane jest przez artystów do subiektywnego artykułowania swojego indywidualnego obrazu otaczającej rzeczywistości, w wielu przypadkach w sposób pełen maestrii technicznej - wręcz mistrzowski. Zauważalna różnorodność kulturowa wzbogaca prezentowany na wystawie obszar sztuki plakatu. Eksploatacja uniwersalnych symboli, gra skojarzeń i metafor powoduje, że percepcja zawartych w pracach idei nie stwarza odbiorcy problemów interpretacyjnych. Twórcy z jednej strony zajmują się problematyką.

Leszek Szuster, dyrektor MDSM

Biennale plakatu organizowane jest w mieście, którego historia zawiera jedną z najtragiczniejszych kart historii świata. Głos na temat praw człowieka w miejscu tym nabiera szczególnej wagi. Także Wzgórze Zamkowe w Kielcach, mające siedzibę w budynkach byłego carskiego, hitlerowskiego oraz komunistycznego więzienia, w którym przez ponad 150 lat jego istnienia nie respektowano praw człowieka, jest miejscem istotnym dla dyskursu o prawach każdego z nas.

Partnerem prezentacji IV Międzynarodowego Biennale Plakatu Społeczno-Politycznego w Kielcach jest Fundacja im. Róży Luksemburg oraz Międzynarodowy Komitet Oświęcimski.

Fundusz Neumannów

SZANSA NA STYPENDIUM

XIX edycja konkursu
"Stypendium dla najzdolniejszych"

Wyniki

Regulamin 19.edycji