Biennale Plakatu

IV Biennale

W dniu 17 czerwca 2012 w MDSM obradowało Jury IV Międzynarodowego Biennale Plakatu Społeczno-Politycznego pod przewodnictwem prof. Klausa Staecka – światowej sławy niemieckiego artysty grafika, który od 2009 r. jest prezydentem Akademii Sztuki w Berlinie. Obok prof. Staecka w pracach jury uczestniczyli: prof. Władysław Pluta – znany twórca plakatów, wykładowca krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych; Peter Grohmann, reprezentujący Fundację AnStifter ze Stuttgartu; Krzysztof Dydo założyciel i współwłaściciel prestiżowej Galerii Plakatu w Krakowie; Paweł Warchoł – wybitny artysta grafik, inicjator powstania i kurator MBPS-P w Oświęcimiu, Leszek Szuster – dyrektor MDSM oraz Joanna Klęczar, historyczka sztuki, koordynatorka projektu ze strony MDSM.

W konkursie udział wzięło 129 autorów z 17 krajów (Polska, Rumunia, Ukraina, Chiny, Iran, USA, Belgia, Japonia, Tajwan, Izrael, Czechy, Słowacja, Grecja, Niemcy, Turcja, Rosja, Białoruś). Spośród nadesłanych 274 plakatów, do wystawy zakwalifikowano 75. Jurorzy podkreślali, że poziom nadesłanych prac był wyjątkowo wysoki, a większość plakatów, które ze względu na ograniczenia przestrzenne nie zostały zakwalifikowane do wystawy, zasługuje na ekspozycję.

W miesiącach wakacyjnych przygotowany zostanie trójjęzyczny katalog tegorocznej edycji biennale, a otwarcie pokonkursowej wystawy planowane jest na przełom września i października br.

IV Międzynarodowego Biennale Plakatu Społeczno-Politycznego pod hasłem „Twórczo dla praw człowieka” - wyniki konkursu:

Jury przyznało następujące nagrody:

  • I nagrodę otrzymał LEX DREWINSKI (Niemcy) za plakat „China”
  • II nagrodę otrzymało FALLINDESIGN STUDIO (Rosja) za plakat „Social Inequality”
  • III nagrodę otrzymała AGNIESZKA POPEK-BANACH (Polska) za plakat „Sex tourism”

Ponadto przyznana została nagroda Fundacji AnStifter:
SEBASTIAN KUBICA (Polska) za plakat „Imigracja”

Wyróżnienia otrzymali:

  1. JOURI TOREEV (Białoruś) za plakat „Fear is the Best Censor”
  2. MARIA CZUBAN (Polska) za plakat „Bez tytułu”
  3. PAULINA KOSMA (Polska) za plakat „Despotyzm”
  4. ROSŁAW SZAYBO (Polska) za plakat „Cuba Libre”
  5. FALLINDESIGN STUDIO (Rosja) za plakat „Racism”
  6. MEHDI SAEEDI (Iran) za plakat „Child Labour”

Ponadto do wystawy zakwalifikowały się następujące prace:

  • Marek Jerzy Szymańczuk (Polska) – „Katyń”
  • Melinda Matyas (Rumunia) – „Mom!”
  • Kataryna Bortsova (Białoruś) – „Free press”
  • Mahdi Saeedi ( Iran) – „Be kind to all animals”
  • Mahdi Saeedi (Iran) - „Man-woman”
  • Mahdi Saeedi (Iran) – „Peace”
  • Andrzej Budek (Polska) – Man/Human”
  • Andrzej Błażejczyk (Polska) – „Moja Ojczyzna wg Breivika” (tryptyk)
  • Andrzej Błażejczyk (Polska) – „Bez tytułu. Tytuł proponuje widz”
  • Joe Scorsone, Alice Drueding (USA) – „War for Water”
  • Joe Scorsone, Alice Drueding (USA) – „Nuclear Power”
  • Jacek Doszyń (Polska) – Moje ciało należy do mnie”
  • Toshifumi Kawaguchi (Japonia) – „Right to Internet access”
  • Karolina Sztaba (Polska) – „ Give me back my freedom”
  • Maja Wolna (Polska) – „Pedofilia w Kościele”
  • Maja Wolna (Polska) – „Przemoc Seksualna w Kościele Katolickim”
  • Ewa Włostowska (Polska) – „Persian Carpet”
  • Li-Hua Kung ( Tajwan) – „R.O.C.”
  • Przemysław Bukowski (Polska) – „Bezpieczny Internet”
  • Przemysław Bukowski (Polska) – „Euro 2012”
  • Nikodem Pręgowski (Polska) – „3 Kolokwium Praw Człowieka i Międzynarodowego Prawa Humanitarnego”
  • Nikodem Pręgowski (Polska) – „Human rights, not for everyone”
  • Paulina Mikawoz (Polska) – „Smoleńsk 2010”
  • Szymon Szymankiewicz (Polska) – „Bez tytułu”
  • Marcin Marciniak (Polska) – „Head and Foot”
  • David Tartakover (Izrael) – „T (T is for terror)”
  • Andrzej Pągowski (Polska) – „Usłysz Białoruś”
  • Małgorzata Będowska (Polska) – „Homeless”
  • Justyna Rybak (Polska) – Przemóc Przemoc”
  • Katarína Hutníkowá (Słowacja) – „Put some spring into their step”
  • Sebastian Kubica (Polska) - „Made in Egypt”
  • Maryam Khaleghi Yazdi (Iran) – „World since Chernobyl nuclear disaster”
  • Marek Osman (Polska) – „Homo Homini Politicus”
  • Piotr Kaczmarek (Polska) – „Ciii”
  • L&X vision studio (Chiny) „Wake”
  • Banu İnanç UYAN DUR (Turcja) – „Conference and Memorial Ceremony Poster about 20’th anniversary of Khojaly Genocide”
  • Agnieszka Ziemiszewska (Polska) – “Mam lęk wysokości”
  • Justyna Apolinarzak ( Polska) - „Nie polskakuj 1”
  • Artur Skowroński (Polska) – „Walls down”
  • Martyna Sobolewska (Polska) – „God save the Queen”
  • Brad Tzou (Tajwan) – „Ereasure”
  • Jakub Kaja (Polska) – „Niepełnosprawność (disability)
  • Ewa Skrzypiec (Polska) – „Stop workplace harassment against women”
  • Dawang Sun (Chiny) – „1911 Revolution”
  • Leszek Żebrowki (Polska) – „Dobry, zły, brzydki” (tryptyk)
  • Sha Feng (Chiny) – „Bring Salavation to all living things”
  • Wulujun (Chiny) – „Defend food safety”
  • Wojciech Obuchowicz (Polska) – „Na granicy pamięci”
  • Marta Czuban (Polska) – „Habitat”
  • Zbigniew Latała (Polska) – „Stop corruption and corrosion”
  • Magdalena Fassa (Polska) – „Prawda, swoboda”
  • Tomasz Kipka (Polska) - „All you need is acceptance”
  • Ewa Tamara Bajek (Polska) – „To be Human”
  • Piotr Kunce (Polska) – „Gypsy-Rom”
  • Lex Drewiński (Niemcy/Polska) – „Bez tytułu”
  • Natalia Daszkiewicz (Niemcy/Polska) – „Respect Human Rights (1)”
  • Danny Warner (USA) – „Waterborne”
  • Eugeniusz Skorwider (Polska) – „Klepsydra”
  • Eugeniusz Skorwider (Polska) – „Bread”
  • Erin Wright (USA) – „Death is not a Justice”
  • Lenka Štukhejlová (Czechy) – „Knowledge lets you be more human”

IV Poster Biennale Results"

The Jury of the Fourth International Socio-Political Poster Biennial debated at the International Youth Meeting Centre (MDSM) in Oświęcim, Poland, on 17 June 2001. The meeting was chaired by Prof. Klaus Staeck, the world-renowned German graphic artist, the President of the Academy of Arts in Berlin since 2009. Other participants included Prof. Władysław Pluta, a well-known poster artist, lecturer of the Academy of Fine Arts in Kraków; Peter Grohmann, representing the AnStifter Foundation of Stuttgart; Krzysztof Dydo, founder and co-owner of the prestigious Poster Gallery in Kraków; Paweł Warchoł, outstanding graphic artist, initiator and curator of MBPS-P in Oświęcim, Leszek Szuster, MDSM Director, and Joanna Klęczar, art historian, and the Project Coordinator representing MDSM.

129 artists from 17 countries participated in our Competition, from Belarus, Belgium, China, Czech Republic, Germany, Greece, Iran, Israel, Japan, Poland, Rumania, Russia, Slovakia, Taiwan, Turkey, Ukraine, and USA). From among 274 posters sent to us by artists, 75 were qualified for the Competition Exhibition. The Jury members emphasized an exceptionally high performance level of entries. The majority of the posters deserved presentation, but it was not possible owing to space limitation.

During the vacation time, we will prepare a trilingual Catalogue of this year’s Poster Biennial edition. The Competition Exhibition is planned to take place late in September or early in Oc-tober 2012.

"Creative for Human Rights" IV International Socio-Political Poster Bienniale Competition Results
  • I Prize LEX DREWINSKI (Germany) – "China"
  • II Prize FALLIN DESIGN STUDIO (Russia) – "Social Inequality"
  • III Prize AGNIESZKA POPEK-BANACH (Poland) – "Sex tourism"

AnStifter Foundation Prize: SEBASTIAN KUBICA (Poland) – "Imigracja"

Citations:

  1. JOURI TOREEV (Belarus) – "Fear is the Best Censor"
  2. MARIA CZUBAN (Poland) – "Bez tytułu"
  3. PAULINA KOSMA (Poland) – "Despotyzm"
  4. ROSŁAW SZAYBO (Poland) – "Cuba Libre"
  5. FALLIN DESIGN STUDIO (Russia) – "Racism"
  6. MEHDI SAEEDI (Iran) – "Child Labour"

Posters Qualified for the Competition Exhibition:

  • Marek Jerzy Szymańczuk (Poland) – "Katyń"
  • Melinda Matyas (Rumania) – "Mom!"
  • Kataryna Bortsova (Belarus) – "Free press"
  • Mahdi Saeedi (Iran) – "Be kind to all animals"
  • Mahdi Saeedi (Iran) – "Man-woman"
  • Mahdi Saeedi (Iran) – "Peace"
  • Andrzej Budek (Poland) – Man/Human"
  • Andrzej Błażejczyk (Poland) – "Moja Ojczyzna wg Breivika" (tryptyk)
  • Andrzej Błażejczyk (Poland) – "Bez tytułu. Tytuł proponuje widz"
  • Joe Scorsone, Alice Drueding (USA) – "War for Water"
  • Joe Scorsone, Alice Drueding (USA) – "Nuclear Power"
  • Jacek Doszyń (Poland) – Moje ciało należy do mnie"
  • Toshifumi Kawaguchi (Japan) – "Right to Internet access"
  • Karolina Sztaba (Poland) – " Give me back my freedom"
  • Maja Wolna (Poland) – "Pedofilia w Kościele"
  • Maja Wolna (Poland) – "Przemoc Seksualna w Kościele Katolickim"
  • Ewa Włostowska (Poland) – "Persian Carpet"
  • Li-Hua Kung (Taiwan) – "R.O.C."
  • Przemysław Bukowski (Poland) – "Bezpieczny Internet"
  • Przemysław Bukowski (Poland) – "Euro 2012"
  • Nikodem Pręgowski (Poland) – "3 Kolokwium Praw Człowieka i Międzynarodowego Pra-wa Humanitarnego"
  • Nikodem Pręgowski (Poland) – "Human rights, not for everyone"
  • Paulina Mikawoz (Poland) – "Smoleńsk 2010"
  • Szymon Szymankiewicz (Poland) – "Bez tytułu"
  • Marcin Marciniak (Poland) – "Head and Foot"
  • David Tartakover (Israel) – "T (T is for terror)"
  • Andrzej Pągowski (Poland) – "Usłysz Białoruś"
  • Małgorzata Będowska (Poland) – "Homeless"
  • Justyna Rybak (Poland) – Przemóc Przemoc"
  • Katarína Hutníkowá (Slovakia) – "Put some spring into their step"
  • Sebastian Kubica (Poland) – "Made in Egypt"
  • Maryam Khaleghi Yazdi (Iran) – "World since Chernobyl nuclear disaster"
  • Marek Osman (Poland) – "Homo Homini Politicus"
  • Piotr Kaczmarek (Poland) – "Ciii"
  • L&X vision studio (China) – "Wake"
  • Banu İnanç UYAN DUR (Turkey) – "Conference and Memorial Ceremony Poster about 20th anniversary of Khojaly Genocide"
  • Agnieszka Ziemiszewska (Poland) – “Mam lęk wysokości"
  • Justyna Apolinarzak (Poland) – "Nie polskakuj 1"
  • Artur Skowroński (Poland) – "Walls down"
  • Martyna Sobolewska (Poland) – "God save the Queen"
  • Brad Tzou (Taiwan) – "Ereasure"
  • Jakub Kaja (Poland) – "Niepełnosprawność (disability)"
  • Ewa Skrzypiec (Poland) – "Stop workplace harassment against women"
  • Dawang Sun (China) – "1911 Revolution"
  • Leszek Żebrowki (Poland) – "Dobry, zły, brzydki" (tryptyk)
  • Sha Feng (China) – "Bring Salavation to all living things"
  • Wulujun (China) – "Defend food safety"
  • Wojciech Obuchowicz (Poland) – "Na granicy pamięci"
  • Marta Czuban (Poland) – "Habitat"
  • Zbigniew Latała (Poland) – "Stop corruption and corrosion"
  • Magdalena Fassa (Poland) – "Prawda, swoboda"
  • Tomasz Kipka (Poland) – "All you need is acceptance"
  • Ewa Tamara Bajek (Poland) – "To be Human"
  • Piotr Kunce (Poland) – "Gypsy-Rom"
  • Lex Drewiński (Germany/Poland) – "Bez tytułu"
  • Natalia Daszkiewicz (Germany/Poland) – "Respect Human Rights (1)"
  • Danny Warner (USA) – "Waterborne"
  • Eugeniusz Skorwider (Poland) – "Klepsydra"
  • Eugeniusz Skorwider (Poland) – "Bread"
  • Erin Wright (USA) – "Death is not a Justice"
  • Lenka Štukhejlová (Czech Republic) – "Knowledge lets you be more human"

Fundusz Neumannów

SZANSA NA STYPENDIUM

XV edycja konkursu
"Stypendium dla najzdolniejszych"

przyznano stypendia na
rok akademicki 2014/2015

szczegóły